fbpx
Kinorama

Kinorama #38

„Stalker“ Šaltinis - openculture.com
„Stalker“
Šaltinis – openculture.com

Sveiki. Ar nepavargote nuo rėkiančios ir nežinia ko ieškančios kaimynės? Ar nuolat nepatenkinto ir ne vietoje bei ne laiku susierzinančio viršininko? Taip. Pilnatis. Tačiau jei nepavirtote vilkolakiais, ar jie Jūsų nesuvalgė, tuomet – sveiki užklydę ir neriam į baseiną, kuriame užgriebsime ir keletą plūduriuojančių kino naujienų.

Tamsa ir atsiliepimai. Nors pasisveikinimą pradėjome nuo kalbų apie pilnatį, trumpam atsidurkime tamsoje, kur girdisi neaiškus balsas su besislepiančiu vardu. Tiesa, kino kritikai sako, kad slėptis turėtų ir aktoriaus veidas. Nuo ko? Viešumo. Taip, ganėtinai „sofistikuotai“ bandome aprašyti filmą „Vardas Tamsoje“, nors kino kritikė Živilė Pipinytė teigia, kad jis dvelkia provincijos mistika, o Auksė Kancerevičiūtė mano, kad ši juosta primena saviveiklos būrelį.

Dabar vėl grįžtame į mėnulį, kosmoso platybes – Godos Jurevičiūtės mintys apie filmą „Gravitacija“ (Gravity, 2013). Taip pat siūlome paskaityti tos pačios autorės tekstą apie Tarptautinį Kauno kino festivalį.

Reklama. Reklama prieš kiną, kine ir po jo – įprasta, tiesa? Manote, kad joms esate atsparūs? Galbūt. Norite tapti dar atsparesni? Visada kramsnokite spragėsius.

Šią savaitę kino filmų aktoriai arba jų sukurti personažai parsidavė reklamai. Kaip kitaip tai galime pavadinti? Štai istorija, kaip savęs nevaldantis Ronas Burgundis iš filmo „Diktorius“ (Anchorman: The Legend of Ron Burgundy, 2004) tapo automobilio „Dodge“ reklamos veidu. O štai kaip „Hyundai“ firma reklaminei kampanijai išnaudojo serialą „Vaikščiojantys negyvėliai“ (The Walking Dead). Jei jau kuriamos mašinos, kurios turėtų apsaugoti nuo zombių, galbūt jie tikrai egzistuoja? Tačiau tokias mintis nustumkime į šalį ir pažiūrėkime, kaip šaltakraujiškasis ir kartais ne savo noru juokingas Christpheris Walkenas tapo siuvėju. O štai Jamesas Earlas Jonesas ir Malcolmas McDowellas sutiko tapti mobiliųjų telefonų „Sprint“ reklaminiais veidais. Ir tik vienintelis aktorius Jamesas Franco suprato, kad ir jis gali išnaudoti reklamą sau, taip siekdamas gauti „Osaką“ už savo vaidmenį „Laukinėse atostogose“ (Spring Breakers, 2012). O galbūt visa tai tik pokštas?

Skaičiai. Ką žiūri slibinai, kai jie liūdni? Dešimt filmų. Ką žiūri tie, kurie myli savaitgalį, visada jo laukia, tačiau jam atėjus nusprendžia, jog geriausia savaitgalio forma – kinas? Dešimt filmų. Ką žiūrės tie, kurie Vėlinių išvakarių neįsivaizduoja be siaubo filmo? Dešimt filmų. Nebijokite, pasirodo siaubo filmai gali būti puiki terapinė priemonė. Išbandykite. O žinote, kas dar yra gera terapijos forma? Sakote šokoladas? Pritariame Jums! Pažiūrėkite dvylika būdų, kaip kine mėgaujamasi šokoladu.  Ir dar viena terapija – juokas. Galbūt Jus prajuokins vyrai, pavirtę moterimis ir atvirkščiai?

Šiek tiek pasmaližiavus ir pasijuokus siūlome pažiūrėti kokie dokumentiniai filmai laikomi labiausiai įkvėpiančiais ir įtakingiausiais. Jei jau užsimename apie „iausius“ filmus, štai išsisaugokite – artėjančių kino apdovanojimų kalendorius. O čia sąrašas filmų, kurie liko nepastebėti, tačiau juose vaidino šiuo metu itin pastebimi ir vertinami aktoriai.

Mėgstantiems įdomias istorijas – šį kartą siūlome paskaityti įvairių faktų apie „Žvaigždžių karus“ (Star Wars). Ir taip pat užmeskite akį į šios juostos filmavimo aikštelę, kurią tuoj paslėps smėlis.

Ir skaičius vainikuosime skaičiu – trisdešimt. Tiek gražiausių vaizdų iš įvairių filmų aikštelių siūlome pažiūrėti.

Aktoriai. Mes juos matome, bet ar tikrai juos? Mes matome jų sukurtus personažus, o kas slypi už jų? Štai keli faktai, kurių tikriausiai nežinojote apie filmo „Penktoji valdžia“ (The fifth estate, 2013) pagrindinio vaidmens atlikėją Benedictą Cumberbatchą. O Valda Bičkutė pasakoja, kaip jai pavyksta įsikūnyti į kuriamą personažą.

Kliūtys. Cenzūra – atrodo jos nėra, nors pakito tik jos formos. Taip galima manyti perskaičius Pedro Almodovaro mintis apie kiną ir Ispanijos valdžią. Kita problema – kinas užgožia teatrą. Nors, tiesą sakant, stebėdami Vido Bareikio spektaklius galime tai neigti. Vėlgi atsiremiame į laikotarpį, jis – kitoks, o anksčiau, aktoriai, norėdami žmones prisikviesti į teatrą, eidavo vaidinti į kiną. Tokiu būdu Judin Dench atsirado Bondiadoje.

Nauja. Ar žinojote, kad minimas animacijos šimtmetis? Sena naujiena? Tačiau šia proga atnaujinta memorialinė lenta lėlinės animacijos pradininkui V. Starevičiui.

Kol kas užsienio kino kritikai viena stipriausių juostų įvardina filmą „12 Years a Slave“. Keli argumentai kodėl. Ar jau matėte filmą „Didis Grožis“? Vieni jį lygina ar vadina nauja Federico Fellini „La Dolce Vita“ interpretacija. Režisierius Paolo Sorrentino su tuo nesutinka. Siūlome paskaityti interviu su juo. Šią savaitę režisieriaus Weso Andersono gerbėjai buvo dvigubai nudžiuginti – iš pradžių pasirodė jo naujosios juostos „The Grand Budapest Hotel“ reklaminiai plakatai, vėliau – reklaminis klipas.

Naujai kino rinkoje sužydėjo ir Danielio Radcliffo žiedas. Kino kritikai sako, kad jam galų gale pavyko nusimesti Hario Poterio kaukę filme „Kill Your Darlings“. Nemėgstantiems daug skaityti siūloma apie filmą savo nuomonę susidaryti žiūrint trumpas jo iškarpas. Galbūt dėl šio filmo D. Radcliffas bus nominuotas „Auksiniam Gaubliui“? Mes nežinom, bet žinom, kas ves šią ceremoniją. Spėkite. Ar tikėjotės tokio rezultato?

Kino centras „Skalvija“ kviečia naujai ar iš naujo pažvelgti į Kiros Muratovo filmus. O Kristupas Sabolius dalinasi naujomis mintimis apie tarptautinį San Sabastiano festivalį. O štai Londono kino festivalyje išrinktas naujas geriausias filmas – Pawel Pawlikowskio „Ida“. Naujas ir išskirtinis – filmas, reprodukcija, pasityčiojimas (?) – „Pistonai“, toks pat ir interviu su jo kūrėjais.

O ar žinojote, kad ketvirtadienį minėsime pasaulinę audiovizualinio paveldo dieną? Šia proga esate kviečiami žiūrėti Almanto Grikevičiaus dokumentinio filmo „Laikas eina per miestą“. Tuo pačiu siūlome paskaityti interviu su Lietuvos Kino Centro paveldo išsaugojimo specialistu.

Ir taip pat mėgstantiems kalbėti ar rašyti apie kiną skubame pristatyti atnaujintą audiovizualinių medijų terminų žodyną!

Patarimai ir įkvėpimai. Jūs irgi norite kurti filmus, daryti įtaką kino industrijai, istorijai? Visuomet galite imti pavyzdį iš Jono Meko. Atrodo, kad jis niekuomet nenustoja filmuoti. Net ir neturėdamas kameros rankoje. Taip pat, kaip parašyti gerą scenarijų, Jums patars „Oskarui“ nominuoti rašytojai Hosseinas Amini`as and Tony Gilroy. O kaip kurti gerą kiną ne tik rašant – apie tai postringauja Ingmaras Bergmanas. Jei Jus sudomino jo mintys apie Tarkovskį, turime gerą naujieną – visi šio autoriaus darbai laisvai ir nemokamai pasiekiami internete.

Jei manote, kad šių patarimų Jums užtenka, siūlome savo jėgas išbandyti Sundance filmo festivalio konkurse.

Štai ir viskas. Vėl greitai perbėgome per savaitės įvykius. O dabar galime sustoti ir grįžti atgal. Labai atgal. O galbūt pirmyn? Kaip norite. Jei turite laiko – pasikapstykite po įdomius filmus ar dar įdomesnius vaizdo reportažus apie juos. O jei Jums naujienų dar neužtenka – užsukite čia. Duris užrakinusiam nykštukui tereikia vieno lito.

Tarkovskiškos savaitės visiems!

 

Komentarai