fbpx
Kinorama

Kinorama #42

Kadras iš filmo  „Belvilio kūdikis“Festivalio „Scanorama“ archyvas
Kadras iš filmo „Belvilio kūdikis“
Festivalio „Scanorama“ archyvas

Brrrrr…. Šalta, tiesa? Nors, sėdintiems kino teatruose nesvarbu: žiema, vasara, tamsu, šviesu. Svarbiausia, kad ekranas niekuomet neužgestų.

„Scanorama“. Deja, bet Vilniuje jau užgesinome „Scanoramos“ ekraną. Tačiau dabar jis šviečia Kaune bei Klaipėdoje. Be to, apie festivalį neleidžia pamiršti ir gausybė recenzijų, kurios, tikrąja ta žodžio prasme, šią savaitę užtvindė naujienų portalus. Pasklaidykime po jas. Pirmiausiai pradėsime nuo Kristinos Tamulytės filmų „Belvilio kūdikis“ (Belleville Baby, 2013) ir „Vaiko pozicija“ (Poziţia copilului, 2013) apžvalgų. Keletas minčių iš delfi.lt svetainės festivalio apžvalgininkių recenzijų apie filmus „Jauna ir graži“ (Jeune & jolie, 2013), bei „Praeitis“ (Le passé, 2013). Apie „Praeitį“ taip pat rašė ir kino kritikė Kora Ročkienė. Galite palyginti dviejų kartų požiūrį į tą pačią juostą. Žinoma, buvo nepamiršti ir lietuvių kūrėjų darbai – „Kenotafas“, 2013 ir „Trispalvis“, 2013.

„Scanoramoje“ pristatytas Vokietijos ir Lietuvos bendros gamybos dokumentinis filmas „Julija“ (Julia, 2013). Užsukę čia Jūs galėsite pamatyti virtualią parodą „Julijos portfolio“, kurią sukūrė dokumentinės juostos režisierė J. Jackie Baier. Taip pat viena iš šios filmo prodiuserių Lietuvioje Dagnė Vildžiūnaitė pasakojo ne tik apie juostos kūrimo, bet ir apie kino industrijos užkulisius.

Kalba režisieriai. Labai dažnai reklamuojant kiną aktoriai pliurpia, rėkia, juokiasi, spjaudosi, meiliai šypsosi, siunčia tuščius oro bučinius, o filmų kūrėjai tarsi lieka nuošalyje – ateina, atsiima apdovanojimą ir toliau panyra į ieškojimus. Tad dabar bent trumpam galime paklausyti, ką turi pasakyti režisieriai Ignas Jonynas ir Bela Tarras. O čia keli kiečiausi režisieriai pasakoja ne apie save, bet dalijasi patarimais, kaip, jų nuomone, galima sukurti gerą juostą. Beje, mėgstantiems muziką verta pažiūrėti, kaip garsą savo filmuose naudoja Jimas Jarmuschas.

Atsargiai! Kinas. Tikrai taip. Visada žinojome ar bent nujautėme, kad kinas mus veikia. Šiuolaikiniai filosofai netgi sako, kad mes patys esame tarsi kinematografinės asmenybės, mūsų smegenys atlieka montažo funkcijas. Šiurpoka, tiesa? Dėl to vis daugiau ir daugiau kino apžvalgininkų žiūri, ką mums bando į smegenis įkišti šiuolaikinis kinas bei dokumentika.

Tikriausiai jau daug skaitėte ar girdėjote apie Larso von Triero naujausią darbą „Nimfomanė“ (Nymphomaniac, 2013)? O ar žinojote, kad jis turėjo trukti penkias valandas?

Kadras iš filmo „Julia“ „Meed Films“ archyvas
Kadras iš filmo „Julia“
„Meed Films“ archyvas

Laukimas ir naujienos. Visų pirma, kreipiamės į tuos, kurie gyvena, ilsisi, o gal žada keliauti į Briuselį. Šiame mieste, vizualiųjų menų centre „Bozar“, iki sausio 26 dienos veiks paroda „Jonas Mekas / Fluxus siena“. Apie viską plačiau – čia. Jei sekate „Kinoramos“ naujienas, turėjote pastebėti, kad dažnai rodome reklamai parsidavusius aktorius, šiandien pažiūrėkime režisieriaus Weso Andersono „Pradai“ sukurtą trumpą filmą. Taip pat esate kviečiami paklaidžioti po juostos „Kaip pavogti žmoną“ filmavimo aikštelę.

Travis Bickle – ar ką nors sako šis vardas ir pavardė? Tai Roberto De Niro personažas iš filmo „Taxi“ (Taxi driver, 1976). Aktorius svarsto, kur yra šis personažas dabar ir kaip jam sekasi.

Kino pasaulis labai laukia „Oskarų“ teikimo ceremonijos. Ir vis dažniau ir dažniau užsimenama apie galimą „Gravitacijos“ (Gravity, 2013) pergalę.

Skaičiai. Jei prakalbome apie gravitaciją, tai siūlome pažiūrėti į įdomiausias juostas, kuriose paneigiami gravitacijos dėsniai. Vyrai, vyrai, vyrai, barzdos, barzdos, barzdos – juk lapkritis, ko norėti?

Kažkas nepatingėjo ir užfiksavo šimtą scenų, kuriose pasirodo patys filmo režisieriai. O čia aktoriai, kurie pavirto režisieriais.

Martinas Scorsese dalijasi filmais, kurie, jo manymu, labiausiai kelia šiurpą. Besidomintiems filmų festivaliais – sąrašas įdomiausių ir keisčiausių.

Šią savaitę tiek. Nors „Kinorama“ stengiasi atrodyti ir elgtis kaip inteligentiška, apie kiną daug išmananti panelė, tačiau kartais mėgsta pasijuokti iš to, kas juokinga, tik dėl to, kad nėra juokinga. Suprasite užsukę čia.

Beje – siūlome pasinaudoti proga ir išreikšti savo nuomonę apie geriausią 2013 metų filmą.

Gražios savaitės!

Komentarai