Vasaros metu daugelis žiūrovų kino sales mieliau iškeičia į poilsį gamtoje ar keliones, o didieji šalies kino festivaliai dar tik ruošiasi intensyviam rudens sezonui ir filmų premjeroms. Nepaisant to, klaipėdiečiai ir miesto svečiai turės puikių progų pasimėgauti geru kinu ir vasaros vakarais, kurie nukels į pačias egzotiškiausias pasaulio šalis. Klaipėdos kultūrų komunikacijų centras paruošė išties originalią ir spalvingą vasaros kino renginių programą.
Liepos 5 ir 6 dienomis bus rodomas muzikinis dokumentinis filmas „Viramundo“ (rež. Pierre-Yves Borgeaud) , kurį pristato Tarptautinis Kauno kino festivalis. Filmo premjera birželio 20 d. atidarė „Kino po žvaigždėmis“ programą Vilniuje.
Muzikinė ir egzotiška „Viramundo“ kelionė prasidės Brazilijoje, Bahios regione. Ten prieš 71-erius metus gimė pasaulinė muzikos legenda Gilberto Gilas, kurio klajones ir muzikavimą su Australijos aborigenų, Pietų Afrikos regiono ir pačios Brazilijos senųjų kultūrų žmonėmis galės sekti kino žiūrovai.
Filmas pavadinimą gavo iš garsios Gilberto Gilo dainos „Viramundo“ (liet. „keičiantis pasaulį“) apie brazilų Tadą Blindą – legendinį personažą Viramundo, gimusį Brazilijos vargingiausiame šiaurės rytų regione. Kaip ir jis, G. Gilas stengiasi keisti pasaulį – išsaugoti nykstančias kultūras, jų muziką ir tradicijas, siekti jų išsilaisvinimo. Tik, skirtingai nei legendinis Viramundo, rankose jis laiko ne mačetę, o gitarą. Ir muzikuoja jis drauge su kiekvienu, kurį sutinka savo kelyje.
Kita smagi ir vasariška kino premjera – tai Baskų trumpametražių filmų programa KIMUAK. Šią programą kasmet organizuoja ir finansuoja Baskų krašto kultūros departamentas ir Baskų filmų archyvų fondas, o filmus kasmet atrenka ir katalogą sudaro nepriklausoma žiuri. Tokiu būdu baskų trumpametražiai filmai tampa pasiekiami pasaulinei auditorijai, o liepos 16 ir 17 dienomis juos galės įvertinti ir Klaipėdos žiūrovai.
Rugpjūčio 2 ir 3 dienomis į specialiuosius kino seansus pakvies šalies didžiausias kino festivalis „Kino pavasaris“ ir Europos Parlamento Informacijos biuras Lietuvoje. Klaipėdos kultūrų komunikacijų centro Parodų rūmų kiemelyje nemokamai bus parodyti du Europos Parlamento LUX kino apdovanojimui nominuoti filmai: „Šun Li ir poetas” (2012 metų apdovanojimo laimėtojas) ir „Platono akademija”.
Italų režisieriaus A. Segre filme „Šun Li ir poetas“ pasakojama apie ypatingą draugystę tarp seno slavų kilmės žvejo Bepi, pravarde Poetas (vaidina Rade Šerbedžija) ir jaunos padavėjos iš Kinijos Šun Li. Ramioje Venecijos įlankos saloje susipažįsta du krizės kamuojami pasauliai: tai Šun Li, kuri buvo priversta atsisakyti savo šaknų, ir senasis Bepi, kuriam sunku taikstytis su socialinėmis permainomis. Abu jie išgyvena savotišką tremtį ir vienas kitą bando saugoti labiau pasikliaudami poezija nei realybe. Tačiau šis pasaulis bus sudrumstas vietinių italų ir čia gyvenančių kinų konflikto.
Graikų filme „Platono akademija“ (rež. F. Tsitos) pasakojama nedidelės parduotuvės savininko Stavros ir jo draugų, kasdien sėdinčių prie parduotuvės, stebinčių praeivius ir kritikuojančių užsieniečius darbininkus, istorija. Stavros ir jo draugai labai nemėgsta atvykėlių, net jų šuo Patriotas išmokytas aploti praeinančius albanus. Vieną dieną rutina pasikeičia, nes Stavroso motina puola į glėbį darbininkui iš Albanijos, vadindama jį savo sūnumi. Draugai pradeda į Stavros žiūrėti įtartinai: ar jis graikas, ar albanas?
Stavros priverčiamas permąstyti savo gyvenimą, tapatybę ir vertybes. „Platono akademijos“ režisierius Filippos Tsitos teigia, kad „filme bandoma atspindėti graiko suvokimą, kad beprasmiška save sieti tik su tautybe“.
Europos Parlamento LUX kino apdovanojimas kasmet skiriamas filmams, atspindintiems Europos vertybes, tapatumą ir daugiakultūriškumą, taip pat skatinantiems diskusijas europinėmis temomis. Šiuo, prieš šešerius metus įsteigtu apdovanojimu siekiama paremti Europos kiną, taip pat padėti jam įveikti kalbinius bei kultūrinius barjerus.
Vasaros kino renginių programą Klaipėdos kultūrų komunikacijų centre užbaigs penktasis kasmetinis Baltijos šalių kino festivalis „Baltijos banga‘, kuris šiais metais dalį programos iš Nidos perkelia į Klaipėdą. „Baltijos banga“ – tai vienintelis trijų Baltijos šalių filmų festivalis Lietuvoje, rengiamas kartu su Latvijos ir Estijos kinematografininkų sąjungomis, Nidos kultūros ir turizmo informacijos centru „Agila“ bei Neringos miesto savivaldybe. Rugpjūčio 30 – 31 dienomis festivalio programoje klaipėdiečiai išvys naujausius Baltijos šalių režisierių filmus: Juozo Matonio dokumentinį filmą „Baltam skersgatvy“, latvių vaidybinį filmą „Mona“ (rež. I. Kolmane) ir dokumentinius filmus „Paskutinės šventovės metraščiai“ (rež. D. Simanis), „Dokumentininkas“ (rež. I. Zviedris ir I. Klava), taip pat esto Hardi Volmer vaidybinį filmą „Gyvenimo vaizdai“.
Rugsėjo pirmąją festivalis kvies į šeimos dieną – bus rodomas festivalio “Baltijos banga” Animacijos mokyklėlės metu vaikų sukurtas filmukas ir animacinių filmų programa vaikams, o vakare – latvių režsieriaus Janis Nords vaidybinis filmas visai šeimai „Mama, aš tave myliu“.
Visų filmų ir festivalių datas ir seansų laikus galite pasitikslinti sekdami Klaipėdos kultūrų komunikacijų centro internetinį puslapį www.kkkc.lt