Artėjantis tarptautinis Kanų kino festivalis kiekvienais metais skelbia savotišką naujų kino metų pradžią, o pasirodžius programai visada iškyla tas pats klausimas: „Kas gi šiais metais išsiveš „Auksinę palmės šakelę“?“. Sklando gandai, kad tai gali padaryti Davidas Cronenbergas, tačiau dar turime ir naujausius Mike`o Leigho, Keno Loacho filmus. Gal šį kartą sėkmė nusišypsos Xavierui Dolanui? O galbūt žiuri patiks Jean-Luco Godardo trimatis eksperimentas apie kalbantį šunį? Be to, juk visada lieka nemaža tikimybė, kad atsiras mažai žinomas „tamsusis arkliukas“. Neabejotinai visus aštuoniolika konkursinės programos (In Competition) filmų norisi kuo greičiau pamatyti bei patiems įvertinti, tačiau šiandien susipažinkime su labiausiai laukiamų premjerų dešimtuku.
„Sils Marijos debesys“ (Clouds of Sils Maria, 2014) / Prancūzija, Šveicarija, Vokietija / Rež. Olivier Assayas
Olivieras Assayasas nominuotas „Auksinei palmės šakelei“ jau ketvirtą kartą. Šis prancūzų režisierius Lietuvos žiūrovams geriausiai pažįstamas iš „Kino pavasaryje“ rodytų filmų „Švari“ (Clean, 2004), „Karlosas Šakalas“ (Carlos, 2010) bei „Po gegužės sukilimo“ (Après mai, 2012). Naujausiame režisieriaus filme „Sils Marijos debesys“ pasakuojama apie savo karjeros viršūnėje esančią aktorę (Juliette Binoche), gavusią pasiūlymą suvaidinti prieš dvidešimt metų jos gyvenimą pakeitusioje pjesėje. Taip pat juostoje išvysite Kristen Stewart bei Chloë Grace Moretz.
„Sen Loranas“ (Saint Laurent, 2014) / Prancūzija / Rež. Bertrand Bonello
Fenomenas, jog tais pačiais metais visada pasirodo po keletą filmų apie tą patį žymų asmenį, jau beveik nebestebina. Belieka tikėtis, kad Bertrando Bonello filmas taps sėkmingesniu už Jalilio Lesperto bandymą („Yves Saint Laurent“). Juk prancūzų mados kūrėją įkūnija Gaspardas Ullielis iš „Ilgų sužadėtuvių“ (A Very Long Engagement, 2004), o jo mūza, juvelyrinių dirbinių bei aksesuarų dizainere – LuLu De La Falaise – taps seksualioji Léa Seydoux, kurią išgarsino vaidmuo pernai „Auksinę palmes šakelę“ pelniusiame „Adelės gyvenime. I ir II skyrius“ (La vie d’Adèle. Chapitres 1 et 2, 2013).
„Žvaigždžių žemėlapis“ (Maps to the Stars, 2014) / Kanada, JAV, Prancūzija, Vokietija / Rež. David Cronenberg
Paskutinius Davido Cronenbergo filmus, vargu ar būtų galima pavadinti sėkmingais, tačiau praėjus porai metų po prieštaringai vertinamo „Kosmopolio“ (Cosmopolis, 2012) premjeros, režisierius vėl ryžtasi pasikviesti kartu dirbti paauglių dievaitį Robertą Pattinsoną. Tai tikrai ne vienintelė garsaus aktoriaus pavardė, šioje juostoje savo vaidmenis atliks ir Julianne Moore, Johnas Cusackas, Mia Wasikowska, Olivia Williams. „Žvaigždžių žemėlapio“ idėja režisieriui gimė iš noro parodyti savo žvilgsnį į Holivudą bei visą pramogų industriją. Kaip jam tai pavyko, sužinosime tik pamatę filmą, tačiau jau dabar galime susipažinti su anonsu.
„Dvi dienos, viena naktis“ (Deux jours, une nuit / Two Days, One Night, 2014) / Belgija / Rež. Jean-Pierre Dardenne, Luc Dardenne
Tai jau šeštas filmas, kurį broliai Dardenne`ai pristato Kanuose. Dviejų „Auksinių palmės šakelių“ už juostas „Rozetė“ (Rosetta, 1999) bei „Vaikas“ (L’enfant, 2005) laureatai šiemet pristato savo naują socialinę dramą su Marion Cotillard, atliekančią pagrindinį vaidmenį. Iš pirmo žvilgsnio paprasto siužeto centre – mergina, turinti vieną savaitgalį tam, kad įtikintų savo kolegas atsisakyti premijų, nes, kitu atveju, pati praras darbą.
„Mamytė“ (Mommy, 2014) / Prancūzija, Kanada / Rež. Xavier Dolan
Nepaprastai smagu, kad į konkursinę programą pagaliau pateko Xavieras Dolanas. Jaunas bei nepaprastai talentingas kanadiečių režisierius šiemet pristato jau penktą savo filmą. Įdomu, kad naujausioje savo juostoje „Mamytė“ režisierius grįžta prie motinos ir sūnaus santykių narpliojimo, todėl siužetas iš pirmo žvilgsnio kiek primena debiutinį režisieriaus filmą „Aš nužudžiau savo mamą“ (J’ai tué ma mère, 2009). Iki šiol bene kiekvienas naujas Xavero Dolano filmas pranokdavo ankstesnį, tad tikimės, režisieriui pavyks išlaikyti šią tendenciją ir toliau.
„Sudie kalbai“ (Adieu au langage / Goodbye to Language, 2014) / Šveicarija / Rež. Jean-Luc Godard
Palankiai vertinantis naujų technologijų naudojimą kine, Jeanas-Lucas Godardas nusprendė pats išleisti juostą trimačiu formatu. „Sudie kalbai“ – tai istorija apie šeimyninę porą, vieną dieną, tiesiogine prasme, nustojusią suprasti vienas kitą. Vienintelis jų bendravimo būdas – vertėju, žmonėms praradusiems gebėjimą klausytis bei būti išgirstiems, tapęs šuo. Anksčiau viename interviu režisierius prasitarė, kad įgarsinti šunį rengiasi pats. Jau vien tik dėl šio savo originalumu stebinančio siužeto naujausią režisieriaus filmą norisi pamatyti kiek įmanoma greičiau.
„Paieška“ (The Search, 2014) / Prancūzija / Rež. Michel Hazanavicius
Dar neseniai parodijų filmus apie Džeimsą Bondą kūrėją Kanuose įsivaizduoti galėjome sunkiai, tačiau prieš trejus metus pasirodęs „Artistas“ (The Artist, 2011) akimirksniu pakeitė režisieriaus reputaciją. „Paieška“ – to paties pavadinimo 1948 metų Fredo Zinnemanno filmo apie karo išskirtus bei bandančius surasti vienas kitą, motiną (Annette Bening) ir vaiką, perdirbinys. Pagrindinį vaidmenį atlieka režisieriaus žmona – Bérénice Bejo, ji vaidina nevyriausybinės organizacijos darbuotoją, padedančią susivienyti karo išskirtoms šeimoms. Šis pakankamai tradicinio siužeto filmas ypač svarbus tolesnei Michelio Hazanavicius karjerai, nes juo kino kūrėjas turėtų įrodyti, kad „Artisto“ sėkmė nebuvo atsitiktinė.
„Ponas Terneris“ (Mr. Turner, 2014) / Didžioji Britanija / Rež. Mike Leigh
Kiekviena nauja Mike`o Leigho juosta – didžiausia dovana jo gerbėjams. Režisieriaus filmai visada išsiskiria puikiu originaliu scenarijumi bei nepamirštama aktorių vaidyba. Realizmo meistrą dažniausiai domina iš pirmo žvilgsnio niekuo neypatingi paprastų miestiečių gyvenimai. Žinant tai, darosi įdomiau laukti naujausio jo filmo apie garsų XIX a. britų tapytoją, romantinio peizažo meistrą Williamą Turnerį. Nežinia, kokią istoriją pamatysime, tačiau tradicinio biografinio filmo tikėtis tikrai neverta. Šiuo filmu Mike`as Leighas tikrai turėtų nustebinti tiek savo gerbėjus, tiek kritikus.
„Džimio salė“ (Jimmy’s Hall, 2014) / Didžioji Britanija, Airija, Prancūzija / Rež. Ken Loach
77-rių metų airių režisieriaus filmai jau dvylika kartų atsidurdavo konkursinėje Kanų programoje, vis tik pagrindinį prizą režisieriui pavyko išsivežti vos kartą – už juostą „Vėjas, siūbuojantis miežius“ (The Wind That Shakes the Barley, 2006), kurioje pasakojama apie Airijos nepriklausomybės bei pilietinį karus. Naujausiame režisieriaus filme veiksmas taip pat vyksta Airijoje, praėjus dešimtmečiui po jam pagrindinį prizą atnešusiame filme rodomų įvykių. Pagrindinis herojus – iš Niujorko grįžęs airių komunistų vadas bando atidaryti kadaise jam priklausiusią šokių salę. Ilgametė Keno Loacho filmų prodiuserė Rebecca O`Brien prasitarė, kad „Džimio salė“ greičiausiai taps paskutine režisieriaus juosta, pasirodančia didžiuosiuose ekranuose, nes tokie dideli projektai reikalauja daug fizinių jėgų. Vis tik garbaus amžiaus režisierius dar nesiruošia baigti savo karjeros, jis yra suplanavęs keletą televizijos projektų, tai pat ir dokumentinę juostą. Jau galite susipažinti su režisieriaus karjerą didžiuosiuose ekranuose vainikuosiančios juostos anonsu.
„Foxcatcher“ / 2014 / JAV / Rež. Bennett Miller
Ar įsivaizduojate nesuskaičiuojamą kiekį komiškų vaidmenų atlikusį Steve`ą Carellą vaidinantį kriminalinėje dramoje? Ne? Pasižiūrėkite naujausią Bennetto Millerio filmo anonsą. Filmų „Kapotė“ (Capote, 2005) bei „Žmogus pakeitęs viską“ (Moneyball, 2011) režisierius taip pat dalyvauja konkursinėje Kanų kino festivalio programoje. „Foxcatcher“ pagal tikrus įvykius sukurta istorija apie ekscentrišką milijonierių, 1996 metais Pensilvanijoje nužudžiusį imtynių pasaulio čempioną Davidą Schultzą. Šizofreniją sergantis Johnas du Pontas, įvykdęs žmogžudystę, užsidarė savo namuose, kur dvi paras telefonu vedė derybas su teisėsauga.
O kaip Jūs manote, kam šiais metais atiteks „Auksinė palmės šakelė“?