fbpx
Filmai online, Legalių filmų ir serialų žiūrėjimo platformos internete

Legalių filmų ir serialų žiūrėjimo platformos internete: „iTunes“ ir „Google Play Movies“

„Apple TV+“
Kas? „iTunes“ „Google Play Movies“
Kiek? Nuo kelių iki keliolikos eurų už filmą
Kur? Per „iTunes“ programą arba „Apple TV+“ aplikacijoje išmaniajame TV https://play.google.com/store/movies; programėlė išmaniuosiuose įrenginiuose
Pliusai: Itin didelis filmų pasirinkimas, žanrų ir laikotarpių įvairovė
Minusai: Kaina, nėra lietuviškų subtitrų, nėra labai patogu naudotis

Už tokias filmų ir serialų žiūrėjimo platformass kaip „Netflix“, „Go3“ ar „Telia“ reikia mokėti mėnesinį mokestį: už kelis ar dešimt eurų jūs galite rinktis turinį iš nemažo filmų katalogo. Vis tik dažnai pačių naujausių ar seniausių filmų, arba tiesiog jūsų konkrečiai trokštamo kūrinio kataloge nebūna. Jeigu nenorite laukti ir rizikuoti, kol šis kūrinys pasirodys platformose, verta patikrinti, ar norimas filmas nėra patalpintas pas tokius pavienių filmų nuomos (video on demand) grandus kaip „iTunes“ ar „Google Play Movies“.

„iTunes“ filmų katalogas galingas: jame yra beveik 10 000 filmų* ir jis nenustoja plėstis. Filmus suskirsčius pagal žanrus (komedijos, dokumentiniai, romantiniai, fantastiniai ir kiti), matyti, jog „iTunes“ siūlo bene didžiausią jų įvairovę, palyginti su kitomis platformomis. Didelę dalį sudaro komedijos, dramos, veiksmo ir nuotykių filmai (2500-3700 filmų), trileriai, dokumentiniai, romantiniai (po 1500) ir kiti. Kuklesnė tik istorinių, karinių ir vesternų bei fantastinių ir mistinių filmų dalis (apie 500).

Penktadalis „iTunes“ katalogo filmų yra įvertinti labai gerai**. Dar daugiau kaip 1000, tai yra, beveik 11 procentų visų „iTunes“ rodomų filmų, yra nominuoti „Oskarui“ (tiek daug, jog net nesiimsime vardinti). Labai tikėtina, jog kas devintas filmas jums bus pakankamai girdėtas.

Didžioji dauguma „iTunes“ filmų yra JAV gamybos (daugiau kaip 6000). Gana nemažai yra Jungtinės karalystės, Indijos, taip pat Prancūzijos ir Vokietijos gamybos filmų. Kitų šalių produkcijos pasirinkimas ženkliai mažesnis, o lietuviškų filmų „iTunes“ praktiškai nėra – jų vos šeši.

Daugiau kaip pusė „iTunes“ filmų yra išleisti 2010-2019 metais. Vis tik pasiskirstymas tarp kitų laikotarpių yra gana platus. Yra gana daug 2000-2009 m. (apie 1800) bei 1990-1999 metais išleistų filmų (beveik 1000). Pačių naujausių yra sąlyginai nedaug, nors žiūrint kiekybiškai – pusės tūkstančio 2020-2021 metų kūrinių užteks ilgam. Senesnių filmų taip pat gausu. „iTunes“ siūlo septintojo („Daktaras Streindžlavas, arba Kaip aš nustojau jaudintis ir pamilau atominę bombą“ (Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb, 1964), „Iki paskutinio atodūsio“ (À bout de souffle, 1960)) ir aštuntojo („Elnių medžiotojas (The Deer Hunter, 1978), „Tinklas“ (Network, 1976)) dešimtmečio filmų. Ieškantiems klasikinio Holivudo filmų, verta atkreipti dėmesį į „Tik angelai turi sparnus“ (Only Angels Have Wings, 1939), „Ponas Smitas vyksta į Vašingtoną“ (Mr. Smith Goes to Washington, 1939) ir kitus kelis šimtus iki šeštojo dešimtmečio išleistų filmų.

Visus filmus galima pasiekti per „iTunes“ programos paieškos langelį, pasirinkus „parduotuvę“ (store) arba „Apple TV+“ programėlėje išmaniuosiuose įrenginiuose. Filmai suskirstyti pagal žanrus (komedijos, romantiniai, dramos ir kiti), taip pat išskirti naujausi bei populiariausi filmai, pigesni nuomos variantai (mažiau nei 2 EUR) ir turinys vaikams bei visai šeimai. Lietuvos regionui automatiškai apribojami suaugusiems skirti filmai, tačiau šį ribojimą „iTunes“ iškart pasiūlo nuimti. Kitokių ribojimų „iTunes“ besinaudojantiems vaikams nėra. Ribojimus turiniui pagal įvairų amžių galima rinktis „Apple TV+“ programėlėje.

Naudotis „iTunes“ nėra patogu, naršymo potyris gana atstumiantis, paieškos laukelis veikia lėtokai. Užmetus akį nė nebūtų galima suprasti, jog čia slypi 10 000 įvairių žanrų ir laikotarpių filmų lobynas. Tiesa, visai kitoks potyris aplanko naudojantis „Apple TV+“ – tai pakankamai paprasto, bet patrauklesnio dizaino, patogi programėlė. Pasirinkus norimą žiūrėti filmą, šalia rekomenduojami panašūs. Dažniausiai šie pasiūlymai yra labai adekvatūs ir naudingi. Išsinuomavę filmą, turėsite 48 valandas jo peržiūrai.

„Google Play Movies“

Tuo tarpu „Google Play Movies“ filmų katalogas yra šiek tiek kuklesnis: jame daugiau kaip 4000 filmų*. Katalogas taip pat plečiasi, tačiau atrodo, jog šiek tiek lėtesniu tempu nei „iTunes“. Filmus suskirsčius pagal žanrus (dramos, muzikiniai, romantiniai, fantastiniai ir kiti), matyti, jog „Google Play Movies“ jie pasiskirstę šiek tiek mažiau tolygiai nei „iTunes“, tačiau vis vien turi pranašumą įvairovėje, palyginus su daugeliu kitų platformų. Daugiausia, kaip ir „iTunes“, yra komedijų, veiksmo ir nuotykių, dramos žanro filmų (po maždaug 1500). Kitaip nei „iTunes“, „Google Play Movies“ turi mažiau dokumentinių filmų, tačiau turi sąlyginai didesnį mistinių, mokslinės fantastikos ir siaubo filmų pasirinkimą.

Penktadalis „Google Play Movies“ katalogo filmų yra įvertinti labai gerai**, ir šia prasme nuo „iTunes“ beveik nesiskiria.  Dar beveik 700, tai yra daugiau kaip 18 procentų, visų „Google Play Movies“ rodomų filmų, yra nominuoti „Oskarui“. Tai reiškia, jog maždaug kas penktas filmas jums gali būti girdėtas ir jog „Google Play Movies“ yra linkę rinktis saugesnį variantą: mažiau nišinius filmus nei „iTunes“.

Filmų populiarumo aspektas atsispindi ir pažvelgus į katalogo filmų gamybos šalį. Absoliuti dauguma „Google Play Movies“ filmų yra JAV gamybos (daugiau kaip 80 procentų visų filmų pagaminti šioje šalyje arba drauge su kuria nors kita). Kataloge taip pat yra ir Jungtinės Karalystės bei šiek tiek vokiškų, prancūziškų filmų, tačiau gana nedaug. Lietuvos gamybos filmų nėra.

Daugiau nei trečdalis „Google Play Movies“ filmų yra išleisti 2010-2019 metais. Filmų pasiskirstymas tarp laikotarpių – dar įvairesnis nei „iTunes“. Be nemažai  2000-2009 m. (dagiau kaip 800) bei 1990-1999 metais išleistų filmų (beveik 500), „Google Play Movies“ turi sąlyginai mažai pačių naujausių filmų, bet pakankamai daug senesnių kūrinių. Rekomenduojame atkreipti dėmesį juostas, kurių šiuo metu legaliai nepažiūrėsite jokiose kitose platformose: „Boni ir Klaidas“ (Bonnie and Clyde, 1967), „Kas bijo Virdžinijos Vulf?“ (Who’s afraid of Virginia Woolf?, 1966), „Geismų tramvajus“ (A Streetcar Named Desire, 1951) ar „Maltos sakalas“ (The Maltese Falcon, 1941).

Visus filmus galima pasiekti per „Google Play Movies“ programos paieškos langelį. Filmai suskirstyti pagal žanrus (įtraukiantys trileriai, komedijos ir kiti), taip pat išskirti naujausi bei populiariausi filmai, nepriklausomas kinas, rekomenduojami specialiai jums filmai. Galima apriboti turinį, jog jo negalėtų žiūrėti vaikai.

Naudotis „Google Play Movies“ naršyklėje gana patogu. Jei lygintume dizainą, svetainė atrodo šiek tiek patraukliau nei „iTunes“, tačiau vis vien neprilygsta specialiai filmų rodymui internetu sukurtoms platformoms. Dauguma vartotojų tikriausiai jau turi „Google“ paskyrą, tad papildomai tereiks suvesti savo kreditinės kortelės numerį, o išsinuomoti filmą galima per mažiau nei minutę. Išsinuomavę filmą, turėsite 48 valandas jo peržiūrai. Vis tik patogumo trūkumo aspektas išlieka.

Jeigu jūsų išmanusis TV yra androidas (pavyzdžiui, firmos „LG“), tuomet problemų kilti neturėtų, tačiau jeigu jame naudojama kitokia operacinė sistema (pavyzdžiui, „Samsung“ firmos televizoriuose), tuomet jame neberasite „Google Play Movies“ aplikacijos.

Apibendrinus abu filmų nuomos lyderius galima teigti, jog jie turi daugiau panašumų nei skirtumų. Net ir filmų pasirinkimas abiejose platformose persidengia. Tiek „iTunes“, tiek „Google Play Movies“ siūlo filmus įvairiomis kainomis, leidžia rinktis iš plačios žanrų ir filmo išleidimo laikotarpio įvairovės.

Vis tik „iTunes“ turi dvigubai didesnį katalogą ir nemažai dokumentinių filmų, o „Google Play Movies“ gali būti parankesnis mistinių, siaubo ir mokslinės fantastikos filmų gerbėjams. „Google Play Movies“ taip pat koncentruojasi į amerikietiškus filmus, o „iTunes“ turi kiek daugiau europietiško kino.

Abiejų platformų dizainas yra nepatrauklus ir nešiuolaikiškas bei nėra itin patogios vartotojui. Taip pat jose nėra lietuviškų subtitrų. Kad ir kaip būtų, kartais filmų nuoma yra vienintelė išeitis pažiūrėti norimą filmą, o „iTunes“ ir „Google Play Movies“ siūlo tikrai milžinišką filmų pasirinkimą.

*filmų skaičius gautas remiantis Letterboxd bei JustWatch.com pateikta statistika, lapkričio 24 d. duomenimis.
**labai gerai įvertintais filmais laikomi tie, kurių reitingas yra 3.5 arba aukštesnis svetainėje Letterboxd. Tai galėtų atitikti 7 arba daugiau reitingą IMDB bazėje.
***filmų žanrai persidengia

LKC finansuojamo projekto „Lietuviško kino sklaida internetinėje erdvėje 2021“ tekstas

LKC
Komentarai
Domiuosi politika ir žmogaus teisėmis, todėl nenuostabu, kad būtent šių aspektų pirmiausia ir ieškau žiūrimuose filmuose. Net ir ne visuomet užsimindamas tiesiogiai, kinas, nori nenori, plėtoja tam tikrą problematiką ir jos diskursą vien paties paminėjimo, vaizdavimo faktu. Kad ir kokie fantastiški ir neįtikėtini bebūtų, filmai kalba apie tas pačias realaus pasaulio problemas. Tik nenuspėjama tampa riba: kas kam daro įtaką – realybė kinui ar kinas realybei. Prieš maždaug šimtą metų pirmas bučinys kino ekranuose sukėlė pasipiktinimą dėl atvirumo. Normos pakito, tačiau atsirado kiti nepatogumai, apie kuriuos kalbėti privalo ir kinas. Suvokimas keičiasi, scenos atvirėja, o aš žiūriu filmus ir noriu pasidalinti savo apžvalgomis su Tavimi. Tai nereiškia, kad visur reikėtų tikėtis politinio aspekto. Kartais filmas tam nepasiduoda, o kartais norisi ko nors lengvo prie puodelio kavos.