Prestižinius Lietuvos kino apdovanojimus „Sidabrinė gervė“ organizuojanti ir šiuolaikinių kino filmų sklaida užsiimanti Lietuvių kino akademija (LiKA) tapo Italijoje startavusio tarptautinio projekto „Officinema“ dalimi. Pagrindinis projekto dėmesys sutelktas į scenarijaus rašymo subtilybes, kas neretai pavadinama mūsų šalies kino Achilo kulnu.
Projektą organizuoja kino kompanija “Hyperreality” su viena didžiausių Italijos profesinio formavimo kursų asociacija „OPRA formazione“. Be to, projekte bendradarbiauja svarbiausios Italijos kino struktūros – „CSC – Centro Sperimentale per la Cinematografia“, Italijos nacionalinė kino akademija (ANICA) ir Italijos kino bei televizijų asociacija FIDAC. Projektą ypač remia Apulijos regionas, daug investuojantis į kino plėtrą, įskaitant ir šį projektą. Be to, projekte dalyvauja Jungtinės Karalystės ir Ispanijos prodiuserinės kompanijos, kitos su kino gamyba ir sklaida susijusios įstaigos.
Pagrindinis tarptautinio projekto tikslas – režisieriaus asistento ir scenarijaus autoriaus kūrybinio CV profesionalus parengimas, apsikeitimas patirtimi ir informacija apie profesinius įgūdžius, darbo specifikos įvertinimas – kaip kolegos dirba kitose šalyse.
„LiKA nėra švietimo įstaiga, mes nerengiame profesinių mokymų. Bet esame tie, kurie apima visas kino gildijas, pažįsta kino kūrėjus, teikia apdovanojimus. Ir šiuo atveju mes esame tarptautiniai partneriai, pajėgūs per Akademijos Tarybą ir narius suteikti audiovizualinių menų autoriams paslaugas, susijusias su mokymais – priimti studentus, pakviesti lektorius iš Lietuvos, suorganizuoti susitikimus ir juos įgyvendinti. LiKA galimybės atitiko italų lūkesčius. Mūsų bendradarbiavimą oficialiai patvirtinome per ką tik Romoje įvykusį pirmąjį tarptautinį susitikimą“, – pasakojo LiKA direktorė Lina Buzelytė.
Susitikimo metu buvo apžvelgti projekto tikslai bei uždaviniai. Buvo diskutuojama apie režisieriaus asistentų ir scenaristų darbo specifikos gaires, gvildenamos jų strategijos ir funkcijos. Netrukus bus pateikta bendra apklausa Lietuvos, JK, Ispanijos ir Italijos prodiuseriams, režsieriams. Jos dėka tikimąsi kuo daugiau išsiaiškinti apie kino industrijos konkrečių atstovų kūrybinę potenciją, veiklos galimybes ir plėtrą.
„Spalio pabaigoje į Vilnių atvyks dvi italų studentų grupės, kurios susipažins su mūsų prodiuserinių kompanijų kino gamybos ypatumais, pažins skirtumus tarp toje pačioje srityje, bet skirtingose šalyse dirbančių profesionalų. Taip pat studentams teks atlikti praktines užduotis, viena jų – nufilmuoti tam tikrus pateikto scenarijaus siužetus ir tiesiogiai susipažinti, kaip filmavimo ir montavimo procesai vyksta Lietuvoje“, – pasakojo L.Buzelytė.
„OPRA Formazione“ savo ruožtu audiovizualinių menų kūrėjams Ispanijoje, Italijoje, Jungtinėje Karalystėje ir Lietuvoje pateiks specialų klausimyną, pagal kurį bus sudaryti režisieriaus asistento ir scenariaus autoriaus veiklos profiliai. Vėliau tai pasirodys katalogų pavidalu ir kino gamintojams pasitarnaus kaip metodinė medžiaga.
„Galėsime stebėti ir vertinti, kaip dirba italai, kataloniečiai ar britai, dalyvauti sugretinimo studijose. Tai labai geras žingsnis į priekį, nes scenarijaus autorių profesionalumo problema Lietuvoje yra žinoma ir vis dar labai aktuali. Tad mūsų kino kūrėjai, bendradarbiaudami su kitų šalių profesionalais, galės plėsti savo žinių bagažą, mokytis ir tobulėti. Kartu tai ir puikus tarptautinių ryšių užmezgimo projektas“, – teigė LiKA direktorė.