Edukacinės platformos „Nepatogaus kino klasė“ balandžio pradžioje atliktas tyrimas atskleidė, kad mokytojai stokoja priemonių, skirtų prevenciniam darbui patyčių, narkotikų vartojimo, prekybos žmonėmis, saugaus elgesio internete temomis. Jų trūksta ir su mokiniais mėginant kalbėtis bendresnėmis „nepatogiomis“ temomis – apie lytiškumą, socialinę atskirtį, nediskriminavimą ir pan.
„Mūsų bendruomenė vienija 3500 registruotų vartotojų – pedagogų ir edukatorių, kurių dėka platforma kasmet pasiekia dešimtis tūkstančių šalies vaikų ir jaunuolių. Dirbantieji su mokiniais čia ateina ieškoti būdų su jais pasikalbėti „nepatogiomis“ temomis – šiuo atveju į pagalbą kaip priemonė ateina kinas. Prie šios platformos prisijungusių narių apklausa atskleidė, kad tokių priemonių ugdymo įstaigose dar vis itin trūksta“, – pabrėžia „Nepatogaus kino klasės“ vadovė Paulina Drėgvaitė.
„Nepatogaus kino klasė“ yra legalus edukacinių filmų ir jų aptarimo metodikų šaltinis internete, kuriuo nemokamai gali naudotis bet kuris švietime Lietuvoje dirbantis specialistas. P. Drėgvaitė pasakoja, kad šiuo metu platforma dažniausiai naudojasi klasių auklėtojai ir lietuvių kalbos bei etikos mokytojai, jie tai daro vidutiniškai kartą per mėnesį, o filmų peržiūrose ir aptarimuose vienu metu dalyvauja net iki 150 vaikų.
60 filmų su metodinėmis priemonėmis
Ne vienerius metus veikianti edukacinė filmų žiūrėjimo platforma „Nepatogaus kino klasė“ kasmet papildoma naujais filmais, skirtais įvairaus amžiaus vaikams. Šiuo metu joje yra nugulę beveik 60 rinktinės dokumentikos filmų vaikams ir jaunuoliams, o kiekvieną jų lydi profesionalių edukatorių parengta metodinė medžiaga. Tam, kad mokytojai pamokos metu spėtų ne tik pažiūrėti filmą, bet ir pritaikytų siūlomas edukacines metodikas jo aptarimui, platformoje daugiausiai siūloma trumpametražių filmų.
Neseniai „Nepatogaus kino klasę“ papildė du aktualūs trumpo metro kūriniai su ugdymo metodikomis. Filmas „Tai – aš“ (rež. Els van Driel) jautriai kalba apie lyčių stereotipus ir smurtą lyties pagrindu – iš Ugandos į Olandiją atvykusi šešiolikmetė Allen iš jų išsilaisvina ir savo savastį atskleidžia šokio pagalba. O filmas „Meškos problema“ (rež. Jack Weisman, Gabriela Osio Vanden) skatina su mokiniais pasikalbėti kita – klimato kaitos – tema ir ją įtraukiančiai atskleidžia užpoliarės miestelyje maisto ieškančių baltųjų meškų akimis.
„Platforma besinaudojantys mokytojai ir edukatoriai sako, kad filmai veikia kaip lūžio taškas ne tik mokiniams, bet ir jiems patiems: kai trūksta informacijos tam tikromis temomis, kai patiems asmeniškai sunku pradėti jomis kalbėtis su vaikais ir jaunuoliais. Keletas temų nuolat išlieka populiariausiųjų sąraše – smurto, narkotikų ir prekybos žmonėmis prevencija, santykiai su tėvais ir bendraamžiais, socialinė atskirtis, lytiškumo ugdymas ir įvairovė. Edukatoriai teigia itin norintys gilinti ir savo pačių žinias šiose plotmėse“, – atskleidžia „Nepatogaus kino klasės“ vadovė.
Siekia kelti kvalifikaciją
„Bendruomenės narių apklausa atskleidė didžiulį pedagogų profesinės kvalifikacijos kėlimo poreikį – apie 80 proc. apklaustųjų sako norintys tobulinti savo kvalifikaciją naudojant filmus vaikų edukacijoje. Pastebime, kad prie platformos prisijungę edukatoriai ilgainiui nenori apsiriboti filmų peržiūromis, tad nuolat stengiamės atliepti šį poreikį ir periodiškai rengiame jiems specialias mokymų programas“, – pasakoja „Nepatogaus kino klasės“ vadovė Paulina Drėgvaitė.
„Nepatogaus kino klasė“ neseniai užbaigė pilotinį dvejus metus trukusį pedagogų profesinės kvalifikacijos kėlimo projektą, kuriame dalyvavo beveik 60 pedagogų iš visos Lietuvos. Padedami ekspertų ir mentorių, jie ne tik gilinosi į žmogaus teisių, pilietiškumo, medijų raštingumo problemas, bet taip pat kartu su jaunuoliais inicijavo pilietines veiklas savo bendruomenėse. Platforma ir toliau tęs pedagogų kvalifikacijos kėlimo veiklas ir dar šiais metais pakvies pedagogus ir švietimo darbuotojus, kurie nori mokytis naudoti kiną kaip ugdymo priemonę, į virtualius įgūdžių tobulinimo seminarus. Apie juos bus paskelbta platformos „Facebook“ paskyroje.
Apie „Nepatogaus kino klasę“
Tai – festivalio „Nepatogus kinas“ ir Lietuvos žmogaus teisių centro įkurta nemokama edukacinė platforma, skirta formaliam ir neformaliam švietimui. Internetu pasiekiamoje platformoje pristatomi atrinkti filmai, padedantys kalbėti su vaikais ir jaunuoliais svarbiomis, tačiau ne visada patogiomis socialinėmis temomis. Edukacinėje platformoje užsiregistravę mokytojai ir edukatoriai turi galimybę naudotis dokumentinių filmų ir metodinių priemonių baze. Iniciatyva yra plėtojama Lietuvoje veikiančio EEE finansinio mechanizmo Aktyvių piliečių fondo (APF) lėšomis, prie platformos išlaikymo taip pat prisideda Lietuvos kino centras ir Europos Komisija.