fbpx
Naujienos, Reportažai

Naujoje dramoje „Olegas“ – skausmingos emigranto patirtys (nuotraukos)

Filmo „Olegas“ premjera
Fotografė Vytautė Ribokaitė

Forum Cinema „Vingis“ įvyko filmo „Olegas“ išankstinė Lietuvoje premjera. Latvių režisieriaus (Juris Kursietis) dramoje pasakojama apie latvių emigrantą Olegą – jis nelegaliai dirba mėsininku Belgijoje, tačiau yra netikėtai atleidžiamas. Olegas susiduria su benamyste, įsivelia į kriminalinį pasaulį. Pagrindinį vaidmenį filme atlieka lietuvių aktorius Valentinas Novopolskis.

Pernai įvyko filmo pasaulinė premjera Kanų kino festivalio programoje „Dvi režisierių savaitės“. Kaip prieš prasidedant seansui sakė vienas iš filmo prodiuserių Lukas Trimonis, tai didžiulis įvertinimas Latvijai, kuriai tai buvo pirmasis šalies filmas, patekęs į šią garbingą „Kanų“ programą.

„Tai keturių šalių: Latvijos, Belgijos, Lietuvos ir Prancūzijos, bendros gamybos filmas. Nors Lietuva yra mažiausia partnerė, jos indėlis itin reikšmingas“ , – sakė L. Trimonis, –  „Dalis filmo filmuota būtent čia. Be to, visa garso postprodukcija, garso ir muzikos takelis sukurti Lietuvos kompozitorių. Vaizdo postprodukcija, išskyrus montažą, irgi daryta Lietuvoje“.

Filmo režisierius Juris Kursietis
Fotografė Vytautė Ribokaitė

Susirinkusius svečius vaizdo sveikinimu pasitiko ir filmo režisierius J. Kursietis. „Lukas Trimonis labai prašė manęs, jog padėkočiau lietuviams už pagalbą…“ , – juokavo režisierius ir greitai pridūrė, – „kūrybinė komanda – išties vienas svarbiausių elementų kuriant filmą.“

J. Kursietis prisiminė keletą smagių akimirkų iš filmavimo aikštelės Lietuvoje ir įvardijo filmavimo patirtį kaip auginančią ir pridedančią išminties. „Džiaugiuosi, kad filmą pavyko parodyti kino teatruose, o ne per video nuomos namuose galimybes. „Olegą“ reikia pamatyti būtent kine – didelis ekranas leis geriau įsižiūrėti į visas detales, pajusti garsą“, – džiaugėsi J. Kursietis.

„Filmas svarbus ir lietuviams, ir latviams, ir estams, taip ir belgams – praėjusią savaitę filmas pradėtas rodyti Belgijoje ir žmonės diskutuoja apie filme rodomą situaciją, nes susiduria su ja savo aplinkoje“ , – pasakojo filmo režisierius.

„Svarbi ne tik tema, bet ir emocinė bei kūrybinė filmo pusė. Aktoriai ir kūrybinė grupė buvo itin ambicingi ir jūs galėsite tai pajusti žiūrėdami filmą“ , –  teigė J. Kursietis, nepamiršdamas priminti, jog po filmo žmonės laikytųsi socialinio atstumo.

Komentarai
Domiuosi politika ir žmogaus teisėmis, todėl nenuostabu, kad būtent šių aspektų pirmiausia ir ieškau žiūrimuose filmuose. Net ir ne visuomet užsimindamas tiesiogiai, kinas, nori nenori, plėtoja tam tikrą problematiką ir jos diskursą vien paties paminėjimo, vaizdavimo faktu. Kad ir kokie fantastiški ir neįtikėtini bebūtų, filmai kalba apie tas pačias realaus pasaulio problemas. Tik nenuspėjama tampa riba: kas kam daro įtaką – realybė kinui ar kinas realybei. Prieš maždaug šimtą metų pirmas bučinys kino ekranuose sukėlė pasipiktinimą dėl atvirumo. Normos pakito, tačiau atsirado kiti nepatogumai, apie kuriuos kalbėti privalo ir kinas. Suvokimas keičiasi, scenos atvirėja, o aš žiūriu filmus ir noriu pasidalinti savo apžvalgomis su Tavimi. Tai nereiškia, kad visur reikėtų tikėtis politinio aspekto. Kartais filmas tam nepasiduoda, o kartais norisi ko nors lengvo prie puodelio kavos.