Žmogaus teisių aktyvistai ir nepatogias temas nagrinėjančių filmų gerbėjai gali džiaugtis – ketvirtadienį, spalio 15 d., prasidėjo 9-asis žmogaus teisių dokumentinių filmų festivalis „Nepatogus kinas“. Kaip ir kasmet jo metu bus rodomi filmai, rengiamos diskusijos nepatogiomis, bet aktualiomis temomis, vyks teminiai renginiai.
„Šiemet sakome, kad nepatogus kinas yra ne tik filmai. Mes tikrai tikime, kad filmai gali mus pakeisti, o susitikimai su filmų kūrėjais ir herojais, politikais ir dirbančiais žmogaus teisių srityje gali mus įkvėpti. Todėl šiemet festivalio metu laukia daugiau nei 20 pokalbių su užsienio svečiais. Bei daugiau nei 20 teminių renginių“ – šių metų festivalio išskirtinumą pažymėjo jo direktorius Gediminas Andriukaitis.
9-ojo festivalio nepatogių filmų programą sudaro daugiau kaip 50 filmų. Taip pat atrinkta ir konkursinė programa, kurioje originaliu žvilgsniu žvelgiama į įvairias socialines temas. Jau antrus metus vykstančioje konkursinėje programoje pristatomi debiutiniai arba antrieji režisierių filmai. Šią programą sudaro devynios skirtingos juostos.
„Galime pasidžiaugti, kad šiemet konkursinėje programoje pavyko išlaikyti beveik visas festivalio skelbiamas vertybes, žodžio laisvę ir lygias teises moterims bei vyrams kino industrijoje. Pusė programos filmų yra sukurti moterų režisierių“, – džiaugėsi festivalio renginių ir savanorių koordinatorė Birutė Sabatauskaitė.
Visus konkursinės programos filmus vertins tarptautinė žiuri. Šiemet ji išskirtinė ir dėl to, kad joje garbės nariu yra Olegas Sentsovas. Jis šiuo metu įkalintas Rusijoje ir atlieka 20 metų bausmę. Ukrainietis buvo nuteistas už teroristinį pobūdį turinčių nusikalstamų veikų atlikimą. O. Sentsovo teisminio proceso metu buvo grubiai pažeista teisė į teisingą ir nešališką teismą: pagrindinis liudininkas, kurio parodymais rėmėsi kaltintojai, vėliau atsiėmė savo žodžius tvirtindamas, kad liudijimas buvo išgautas panaudojus spaudimą. Pats Olegas Sentsovas teigė, kad tyrimo metu buvo kankinamas ir verčiamas prisipažinti.
Kiti dokumentinio kino profesionalų žiuri nariai: Debra Zimmerman (Organizacijos „Women Make Movies“ vadovė, (Emmanuel Chicon (Tarptautinio dokumentinių filmų festivalio „Visions du Réel“ programos sudarymo komisijos narys nuo 2007 metų), Linas Vildžiūnas (kino kritikas, Lietuvos kinematografininkų sąjungos Kino kritikų gildijos patikėtinis(, Hugh Purcell (žurnalistas, kino prodiuseris, kino kūrybos dirbtuvių ESODOC įkūrėjas), Maria Carrion (Tarptautinio filmų festivalio „FiSahara“ vadovė).
Šių metų festivalis išskirtinis ir tuo, kad pirmą kartą apdovanojami ne tik kino kūrėjai. Nuo šiol kiekvienais metais festivalis pagerbs tuos žmones ir iniciatyvas, kurie gina žmogaus teises, daro visuomenę brandesnę, atviresnę bei stipresnę, stiprina saviraišką ir žodžio laisvę Lietuvoje. Šiais metais buvo nominuoti saviraišką skatinantys kūrėjai: Beata Tiškevič-Hasanova ir Neringa Rekašiūtė už projektą „Jie laimėjo loterijoje“, vaikų literatūros autorė Neringa Dangvydė už pasakų knygą vaikams „Gintarinė širdis“ ir dizainerio Roberto Kalinkino komanda už saviraiškos ribų kvestionavimą reklamoje.
Nugalėtoją paskelbė ir stilizuotą „Oskaro“ statulėlę įteikė VU profesorius, teisininkas ir žmogaus teisių aktyvistas Vytautas Mizaras.
„Mano manymu, šiuos tris projektus vienija keli dalykai: nei vienas neieško vieningos moralės, nieko nesiekia įrodyti, tačiau visi trys žmones skatina būti ne valdomais, o būti pasitikinčiu savimi ir būti savų pažiūrų, pojūčių ir emocijų pasaulyje“, – prieš įteikdamas apdovanojimą kalbėjo Vytautas Mizaras.
Nugalėtojas buvo išrinktas internetu daugumos balsavimu ir juo tapo Beata Tiškevič-Hasanova ir Neringa Rekašiūtė už projektą „Jie laimėjo loterijoje“.
„Norėčiau Neringos Rekašiūtės ir Beatos Tiškevič vardu padėkoti tiems, kurie dalyvavo, kurie palaikė, ir tiems, kurie pyko“, – atsiimdama apdovanojimą dėkojo viena iš visuomenėje nemažą atgarsį sukėlusios akcijos „Jie laimėjo loterijoje“ sumanytojų Beata Tiškevič- Hasanova.
Atidarymo akimirkos