fbpx
1 Rekomenduojame, Kino klasika, Naujienos

Nesenstantis kinas (10): avangardinė „Barbarelos“ estetika

Kadras iš filmo „Barbarela“

1968 m. išleistame mokslinės fantastikos filme „Barbarela“ Jane Fonda suvaidino pagrindinę heroję – po kosmosą keliaujančią agentę, tyrinėjančią egzotiškus pasaulius. Rogero Vadimo režisuotas filmas žinomas dėl savo šmaikštaus humoro, psichodelinių vaizdų ir seksualinių užuominų tapo kultine klasika. Juostos „Barbarela“ aktualumą šiandien galima nagrinėti įvairiais aspektais, įskaitant jo kultūrinę įtaką, feministinę kritiką ir poveikį mokslinei fantastikai bei populiariajai kultūrai.

Feministinė kritika 

„Barbarela“ atspindi seksualinės revoliucijos ir tuo metu stiprėjančias feministines nuotaikas. Filme nagrinėjamos moterų autonomijos ir seksualinės laisvės temos. Herojė yra ir įgalinta, ir objektyvizuota. Šis dvilypumas paskatino išsamią feministinę analizę, kurioje nagrinėjama, kaip Barbarela vaizduojama kaip seksualinio išsilaisvinimo veikėja, suteikianti daugiau galių, ir kaip jos seksualizavimas gali sustiprinti lyčių stereotipus.

Filmas provokuoja diskusijas, tapdamas atspirties tašku nagrinėjant feministinių požiūrių raidą, moterų įgalinimo sudėtingumą ir objektyvacijos sąveiką vaizduojant moteris ekrane.

Įtaka mokslinei fantastikai ir populiariajai kultūrai 

Savitas filmo vizualinis stilius, avangardiniai kostiumai ir siurrealistinės dekoracijos padarė ilgalaikę įtaką tiek mokslinės fantastikos, tiek platesnės popkultūros estetikai.

Barbarela tapo septintojo dešimtmečio populiariosios kultūros ikona, padariusia įtaką madai, muzikai ir menui. Jos įtaka akivaizdi įvairiuose šiuolaikinės kultūros aspektuose, pradedant vizualiniu muzikos vaizdo klipų stiliumi, baigiant seksualumo ir įgalinimo temų nagrinėjimu žiniasklaidoje.

Juostos kostiumų dizaine, kurį kuriant prisidėjo mados dizaineris Paco Rabanne’as, buvo sujungta fantazija, futuristiniai elementai ir 1960-ųjų mados estetika, kad būtų sukurtas laikotarpį pralenkęs įvaizdis.

Kadras iš filmo „Barbarela“

Filmo „Barbarela“ garderobas dešimtmečius įkvėpė mados dizainerius ir stilistus, prisidėdamas prie nuolatinio susižavėjimo septintojo dešimtmečio stiliumi ir mados bei mokslinės fantastikos sąsajomis. Novatoriškas medžiagų naudojimas ir avangardinis mados pojūtis padėjo sukurti vienus įsimintiniausių kostiumų kino istorijoje.

Šiuolaikinės interpretacijos

Šiandieninių diskusijų apie lyčių vaidmenis, seksualumą ir jų reprezentaciją kontekste atsiranda naujų filmo interpretacijų sluoksnių. Barbarelos personažas išliko kaip besikeičiančios visuomenės simbolis, atspindintis septintojo dešimtmečio pabaigos įtampą ir siekius. Jos stiprybės, intelekto ir seksualinės autonomijos derinys ir toliau analizuojamas, prisidedant prie diskusijų apie lyčių reprezentaciją.

Kadras iš filmo „Barbarela“

„Barbarela“ išlieka aktuali, parodydama, kaip personažas gali daryti įtaką, atspindėti visuomenės pokyčius ir kaip mokslinė fantastika gali būti priemonė sudėtingiems tapatybės ir visuomenės normų klausimams nagrinėti.

Viena vertus, „Barbarela“ yra savo laiko produktas, kita vertus – tai provokuojantis kūrinys, kuris ir toliau lieka įdomus šiuolaikiniams žiūrovams. Milžiniška filmo įtaka mokslinės fantastikos estetikai ir tematikai leidžia išlaikyti kultinės klasikos statusą.

Filmo anonsas:

LKC finansuojamo projekto „Lietuviško kino sklaida internetinėje erdvėje 2024“ tekstas

LKC
Komentarai
Kinas visada buvo labai svarbi mano gyvenimo dalis. Geriausiai tai, koks kinas man patinka apibūdina Tildos Swinton citata: „Už nebalintą veidą ir nelygią eiseną. Už realistišką šeimyninę sceną. Už skausmingą žodžių pasirinkimą. Už atvirą, o galbūt ir nelaimingą pabaigą. Už nuo pėdos slystanti batą ir jį pataisantį kojos judesį. Už sudaužytą kiaušinį ir išpiltą pieną. Už neaiškaus kalbėjimo idėją. Už kino erdvę, kur niekas nevyksta, bet viskas įmanoma.“ Gavus pasiūlymą prisijungti prie KINFO šeimos nusprendžiau neatsisakyti, nes tai puiki proga ne tik daryti tai, kas miela širdžiai, bet dar ir galimybė susipažinti su bendraminčiais.