fbpx
Kino pavasaris, Naujienos

„Pamišimas dėl vyno“: bundantis Kinijos drakonas

Kadras iš filmo „Pamišimas dėl vyno“  Festivalio „Kino pavasaris“ archyvas
Kadras iš filmo „Pamišimas dėl vyno“
Festivalio „Kino pavasaris“ archyvas

Kas galėjo pagalvoti, kad Kinija taps viena sparčiausiai rinkoje kylančių šalių? O kas galėjo patikėti, kad vynas taps viena geriausių investicijų? Atrodo, kad šie du dalykai niekada nederėtų tarpusavyje, bet yra kitaip. Šiais metais „Kino pavasaryje“ buvo pristatytas Warwicko Rosso ir Davido Roacho dokumentinis filmas „Pamišimas dėl vyno“ (Red Obsession, 2013), pasakojantis apie Bordo regioną ir besikeičiančią rinką. Jame savo istorijomis ir įžvalgomis dalinasi didžiausių Prancūzijos vynuogynų savininkai, kritikai, vyno mylėtojai ir kolekcionieriai. Nors filmas yra vientisas, tačiau jį galima išskirti į dvi dalis: Bordo regiono pristatymą ir pasakojimą apie Kinijos plėtrą vyno rinkoje.

Pirmoje dalyje daugiausiai kalba vyndariai, kurie pasakoja apie vyno gamybą, Bordo regiono ypatingumą ir meilę kiekvienam vynmedžiui. Šią vietą prieš du tūkstančius metų įkūrė tuo metu Prancūzijoje gyvenę romėnai. Jis jau ne vieną šimtmetį garsėja kaip gilias tradicijas turintis regionas, gaminantis vienus iš geriausių vynų pasaulyje. Bordo vyną gėrė garsūs pasaulio žmonės ir valdovai. Napoleonas III-asis 1855 metais liepė ekspertams suklasifikuoti geriausius Bordo vynus. Ši klasifikacija išliko iki šių dieną, nors ir dauguma vynuogynų jai nepritaria. Nuostabi gamta, dvarai, pilys, gražūs žodžiai švelniai užliūliuoja ir tikrai daugelį priverčia pagalvoti apie darbą tokioje vietoje. Tačiau ne viskas čia paremta meile ir atsidavimu. Yra ir kita šios istorijos dalis – pinigai ir rinkodara.

Kiekvienais metais į Bordo regioną ragauti vynų suvažiuoja labiausiai pasaulyje pripažinti kritikai. Jie pateikia analizes, pagal kurias nustatomos tų metų kainos. Kadangi filmas buvo filmuotas prieš kelis metus, jame daugiausia kalbama apie 2009 ir 2010 metų derlius, kurie buvo vieni geriausių per pastarąjį šimtmetį šioje vietovėje. 2010 metais Bordo vyno kainos pakilo net keturiasdešimt procentų, kas lėmė pakitimus rinkoje. Kylant kainoms, Jungtinės Amerikos Valstijos pasitraukė iš pirmosios vietos ir ją užleido Kinijai. Čia ir prasideda antroji dalis, aptarianti tokios rinkos grėsmę vyno kainoms ir Bordo regionui.

Kadras iš filmo „Pamišimas dėl vyno“  Festivalio „Kino pavasaris“ archyvas
Kadras iš filmo „Pamišimas dėl vyno“
Festivalio „Kino pavasaris“ archyvas

Ne paslaptis, kad Kinija šiuo metu yra sparčiausiai besivystanti šalis, kuri visais būdais stengiasi integruotis į Vakarus ir užvaldyti pasaulio rinką. Jos milijonieriai ir milijardieriai turi vienas brangiausių pasaulyje vynų kolekcijas ir kelią baimę daugumai Bordo vynuogynų savininkų ir kai kuriems ekspertams. Mat kylant kainoms, gali žlugti vietinė rinka, taip pat grėsmė kyla patiems vynuogynams dėl nepasotinamo noro išpirkti visą geriausią vyną. Tačiau kaip išspręsti šią problemą nežino niekas. Kai kurie turtingiausi žmonės net perka Bordo vynuogynus ir pradeda patys gaminti vyną arba įrengia juos Kinijoje, nusikopijuodami net jų dvarų architektūrą.

Filme netrūksta įdomių įžvalgų, nuomonių, kvapą gniaužiančių Prancūzijos ir Kinijos vaizdų. Puikiai atliktas darbas su kamera ir montavimu. Garso takelis padeda dar labiau sustiprinti vaizdo efektus. Puikų darbą atlieka ir pasakojimą įgarsinęs aktorius Russell Crowe, kurio balsas puikiai dera. Nors filmas ir susilaukė daugelio pagyrimų, kritikos išvengti nepavyko. Kai kurie žurnalistai buvo nepatenkinti dėl rodomos kiek pasenusios informacijos, kadangi Kinijos veržimasis į Bordo regioną jau yra atslūgęs. Iš pradžių ir man pasirodė keista, kad filme pasakojama apie prieš kelerius metus vykusius įvykius, tačiau specialiai vyno pasauliu nesidomintiems žmonėms ši istorija tikrai praplės suvokimą apie tai, kaip kuriamos pardavimo strategijos, reklama ir panašiai.

Šis filmas, kaip ir minėjau, turėtų patikti ne tik vynui pasišventusiems, bet ir norintiems apie jį daugiau sužinoti žiūrovams. Jį pažiūrėję pamatysite, kaip veikia kultūrų skirtumai, plečiama rinka ir kaip žaidžia rinkodara. Apsilankysite kolekcionierių rūsiuose, aukcionuose ir iš arčiau susipažinsite su vynuogynų darbuotojais. Išėjus iš kino salės mintyse jau mačiau save nusikeliančią į Bordo regioną ir vaikštančią tarp vynmedžių besileidžiant saulei.

Parengė Ieva Šukytė

Filmą turėsite galimybę pamatyti „Kino pavasario“ metu:
Sk 2014-03-30 22:45 — Vilnius – k.c. „Forum Cinemas Vingis”, 10 salė

Filmo anonsas:

Komentarai