Dar visai jaunas, įkurtas tik pernai metų lapkritį, „Vilniaus kino biuras“ išsikėlė sau didelį tikslą – sugrąžinti Vilnių į kino žemėlapį, tapti regiono lyderiu pritraukiant užsienio produkcijas. Karštą vasaros dieną KINFO apsilankė biuro ofise pasikalbėti apie filmus, Vilnių ir prodiuserių vargus su „Vilniaus kino biuro“ direktore ir vienintele darbuotoja – Jūrate Pazikaite.
Papasakokite, kaip atsirado „Vilniaus kino biuras“?
Daugiau nei prieš metus Nepriklausomų prodiuserių asociacija Vilniaus merui Artūrui Zuokui, pristatė kino industrijos tendencijas ir jiems iškylančias problemas. Vienas iš kylančių sunkumų buvo tas, kad Vilnius, skirtingai nei kiti didieji Europos miestai, neturėjo savo kino biuro, kuris galėtų tarpininkauti ir padėtų pritraukti kino kūrėjus į miestą. Likęs be realaus institucijų palaikymo ir neturintis kino biuro, Vilnius per pastaruosius keletą metų iškrito iš tarptautinio kino žemėlapio. .. . Po šio susitikimo buvo sukurta darbo grupė, kurią sudarė tiek savivaldybės specialistai, tiek kino industrijos atstovai. . Darbo grupė svarstė, kaip kino biuras turėtų įsikurti, kokia tai įstaiga turėtų būti, kokie būtų jo tikslai kokios funkcijas. Domėjomės, kaip tai įgyvendinta kituose miestuose, ką mes galim padaryti ir panašiai. Tai buvo plačiai išdiskutuotavus šiuos klausimus priimtas tinkamiausias sprendimas, tai yra steigti viešąją įstaigą – „Vilniaus kino biurą“. 2011 lapkričio 23 d. taryba priėmė sprendimą dėl kino biuro įsteigimo, ta diena yra „Vilniaus kino biuro“ gimtadienis.
Kokie yra kasdieniai kino biuro darbai?
Biuro misija ir tikslas yra populiarinti Vilniaus miestą kaip draugišką, patrauklų filmavimams miestą. Tai stengiamės daryti įvairiais būdais, vienas jų – informacijos teikimas. Kino biuras dirba vieno langelio principu: tai yra pirma pagalba prodiuseriui, tai – pirmas ir vieningas kontaktas, kur jis gali kreiptis ir kur bus išklausytas bei, atsižvelgiant į jo problemas, bus stengiamasi surasti sprendimą. Tokia ir yra pagrindinė kino biurų funkcija: norime, kad užsienio prodiuseris, atvažiavęs į Vilnių, nesijaustų nežinantis nei miesto, nei kur eiti.
Kino biuras taip pat dalyvauja įvairiuose forumuose reklamuodamas Vilnių. Pirmasis toks forumas vyko pernai metais Talino „Black nights“ festivalio metu. Vėliau prisistatėme Berlinalėje, Kanų kino festivalyje. Taip pat stengiamės populiariantis virtualioje erdvėje, įstojome į kino biuro asociacijas EUFCN ir AFCI. Narystė šiose asociacijose padeda pasireklamuoti renginiuose, į kuriuos nuvykti Biuro biudžetas neleidžia, pavyzdžiui, į kino muges Amerikoje.
Kokie Vilniaus privalumai prodiuserių akyse? Kuo galime suvilioti užsieniečius?
Pirmiausia reikėtų paminėti mūsų kino specialistų profesionalumą. Kiek teko susidurti, tai – dirbantys žmonės, kurie labai stengiasi ir dauguma tų, kurie atvažiuoja čia filmuoti, juos labai giria. „Gera komanda“, – sako užsieniečiai. Greitai ir efektyviai dirbantys žmonės – didelis privalumas. Turime konkurencingą kainą. Nenorėčiau sakyti, kad esame pigus miestas ir pigi šalis, bet esame konkurencingi. Mūsų mieste taip pat galima rasti įvairiausių lokacijų. „Sibirietiškas auklėjimas“ Vilniuje filmavo Sibirą. Galime rasti ko tik nori: neseniai senamiestyje buvo filmuojamas Amsterdamas, o Vingio parke Kvalo Lumpūro miškai. Tai yra didelis pliusas, kai viename mieste gali rasti tiek skirtingų vietų. Sezoniškumas – dar vienas mūsų pliusas. Turime ir šaltą speiguotą žiemą, ir saulėtą žalią vasarą.
Ar brangu užsieniečiui gauti leidimą filmavimams Vilniuje?
Iki kino biuro įsteigimo filmavimai pagal Vilniaus miesto taisykles buvo priskiriami renginiui ir už leidimą renginiui reikėjo mokėti. Tą pačią dieną, kai buvo įsteigtas biuras, šios taisyklės miesto taryboje buvo pakoreguotos ir įvesta sąvoka „filmo filmavimas“, o leidimas filmavimui niekaip neapmokestintas. Taigi, Vilniuje filmo filmavimo leidimo išdavimas ir filmavimas visose viešose erdvėse, gatvėse, parkuose nieko nekainuoja.
Tokius leidimus mes galime išduoti labai greitai. Jei filmavimas nesudėtingas – nereikia stabdyti eismo ar panašiai – leidimą galima gauti tą pačią dieną, o sudėtingesniais atvejais reikės laukti maždaug savaitę. Anksčiau prodiuseriams dėl leidimų patiems reikėjo lankytis komisijos posėdžiuose, o dabar jie gali prašymą užpildyti internetu, o komisijoje jiems atstovauja kino biuras.
Ko dar trūksta Vilniui? Kur dar galime tobulėti?
Apskritai, Lietuvos kino industrijai labai trūksta skatinimo mechanizmo sukūrimo. Gerai, kad dirba „Vilniaus kino biuras“, bet atsižvelgiant į tai, kas šiuo metu vyksta tarptautinėje kino rinkoje, mes turime skatinti užsienio kūrėjus atvykti. Nors ir esame konkurencingi savo kaina, turime puikias lokacijas, labai profesionalius kino žmonės, deja, to neužtenka. Reikia skatinimo mechanizmo, kad užsienio prodiuseris norėtų atvažiuoti ir investuoti čia, pas mus. Europoje dauguma miestų prie kino biurų turi kino fondą. Pavyzdžiui, miestui yra naudinga, jeigu atvažiuoja užsienio prodiuseris ir mieste palieka, tarkime, milijoną litų. Taigi, miestui naudingiau sugrąžinti kažkokią dalį pinigų kino kūrėjams vien tik tam, kad paskatintų prodiuserį atvykti ir tuos pinigus išleisti. Yra daug taisyklių ir niuansų, kokį procentą pinigų fondai grąžina. Tai gali priklausyti, pavyzdžiui, nuo to ar filme bus vaizduojamas būtent tas miestas, kuriame filmuojama.
Ryga 2010-aisiais įsteigė tokį kino fondą ir nuo to laiko labai daug užsakymų nutekėjo į Latvijos sostinę. Tuo metu Vilnius dar net Kino biuro neturėjo. Dabar bandysime atsigriebti ir tapti regiono lyderiais, tai yra vienas iš svarbiausių mūsų tikslų.
Galbūt Vilniuje sukurtas filmas pats galėtų tapti miesto reklama?
Žinoma. Netgi yra toks terminas „kino turizmas“, kuomet žmonės, pažiūrėję kino filmą, keliauja aplankyti vietų, kur jis buvo filmuojamas. Vilnius dar tokio turistus traukiančio filmo neturi, tačiau tikiuosi, kad artimoje ateityje turės. Į tai reikia žiūrėti kaip į dar neišnaudotą galimybę, Europoje ir pasaulyje tai yra aktualu. Kai tapsime regiono lyderiais, tikimės ir pas mus turistai atvažiuos aplankyti vietų, kuriose buvo filmuojamas vienas ar kitas filmas.
Dėkui už pokalbį.
„Vilniaus kino biuro“ naujienas ir kitą naudingą informaciją galite rasti adresu www.filmvilnius.com