„Maestro kinas” tai – improvizuotas garso takelis. Į vieną komandą susiburę jaunuoliai bando ieškoti skirtingų muzikinės išraiškos priemonių, savo atliekama muzika jie siekia atspindėti bei sustiprinti vaizdo medžiagos keliamą nuotaiką ir atmosferą, tačiau taip pat uždega žalią šviesą improvizacijai įvairiuose muzikiniuose stiliuose, bei atlikėjų individualumo atsiskleidime.
Visai neseniai šią komandą buvo galima išvysti atidarant „La Crepe“ terasą ant CUP‘o stogo ar paskelbus „Pasakos“ kino teatro kuruojamo projekto„Kinas po žvaigždėmis“ pradžią. Plačiau su „Maestro kinas“ projektu bus galima susipažinti ir „Kultūros nakties“ programoje „Impro Night“. Pakalbinome šio projekto sumanytoją Vyteni Lisauską.
– Kaip kilo idėja sukurti tokio pobūdžio projektą?
– Istorija labai paprasta, trumpa ir net nelabai įdomi. Aš tiesiog likau sužavėtas panašiu į „Maestro Kinas“ anglišku projekto variantu, kuriame muzikantai įgarsina klasikinį nebylųjį kiną. Tikrai smagus reginys ir klausinys! Tad pamaniau sau, kad būtų įdomu taip pasilinksminti ir mums, juolab, kad kažko panašaus Lietuvoje nebuvau girdėjęs ar matęs.
– Kokiais kriterijais remiantis ir kaip atrinkai filmus projektui?
– Vykdėme trijų turų atrankinį konkurs (šypso). Pirmame ture filmukai turėjo atitikti techninius reikalavimus, t.y. būti pakankamai geros vaizdo kokybės bei neturėti kalbinių veikėjų dialogų, kadangi originalus garso takelis yra pakeičiamas „Maestro Kino“ improvizacijomis. Antrame ture buvo vertinamas filmuko turinys. Jis turi sudominti, sujudinti emocijas – išprovokuoti pyktį, sukelti liūdesį, baimę, juoko priepuolį arba tiesiog palepinti žiūrovo akį. Paskutiniame ture, tie keli laimingieji buvo pristatomi muzikantų komisijai, kuri ir nusprendė ar pačio filmuko idėja gali būti „ištransliuota” per „Maestro Kino“, savotiškai tapusį simbolį – dūdą. Taip pat turiu paminėti, kad „Maetsro Kino“ įgarsinami trumpametražiai filmai yra naujosios kartos kino ir animacijos kūrėjų, kurie, kad ir pripažinti pasaulinio lygio festivalių ir konkursų, mielai dalinasi savo nuostabiais darbais ir leidžia juos panaudoti įvairioms paskirtimis.
– Kas tave patį labiau įkvepia kūrybai – filmai ar muzika?
– Kūrybai gali įkvėpti įvairios gyvenimiškos patirtys, kitų žmonių kūryba, gulėjimas savaitę lovoj su aukšta temperatūra, susiraukusi kasininkė Savanorių pr. „Maximoje“… Vienu žodžiu bet kas. O kas labiau, sunku pasakyti. „Maestro Kino“ atveju – kinas įkvepia muziką.
– Kaip manai kiek svarbu filmuose geras garso takelis? Ar būna, kad garso takelis geresnis nei pats filmas? Gal turi pavyzdžių?
– Geras garso takelis kine svarbus kaip prieskoniai maisto gamyboje. Vieno patiekalo nepagaminsi be masės kruopščiai atrinktų ir specialiai suderintų prieskonių, o tuo tarpu kitam užteks tik druskos ir pipirų. Taip pat, labai lengvai gali savo pietus pagadinti prieskonių padauginęs ar nepridėjęs. Nemažai muzikos mano fonotekoje sudaro grupės, kompozitoriai ar atlikėjai, kuriuos atradau būtent bežiūrint filmus. Dažnai būna, kad filmą pažiūriu tik kartą, o jo garso takelį klausau dar savaitę ar ilgiau. Nežinau ar tai atsako į pateiktą klausimą ir ar tai visais atvejais reiškia, kad filmas nebuvo toks geras, kaip muzika. Žinau, kad prieskoniai gali išgelbėti visiškai tragišką patiekalą (šypsosi).
– Kokie muzikantai ir kodėl būtent jie dalyvauja projekte?
– „Maestro Kino“ muzikantai yra savo srities profesionalai. Pradedant pasaulinio lygio džiazo platformomis ir baigiant klasikinės muzikos prestižiškiausiais ansambliais – dauguma jų jau ten. Kadangi muzikantai yra ne tik skirtingų muzikinių stilių propaguotojai, bet ir multiinstrumentalistai, „Maestro Kinas“ klausytojams gali pasiūlyti įvairovę, kurios nesuteiks jokia tam tikrą muzikinį stilių atstovaujanti grupė. Įgarsinami filmukai skamba autentiškai, kiekvienas vis kitaip.
– Kaip sekasi dirbti tokioje didelėje komandoje, su tiek skirtingų muzikantų?
– Puikiai. Nors komanda ir neseniai susibūrusi, ji jau veikia „kumščio“ principu. Manau visi puikiai leidžia laiką ir repeticijų darbu nepavadinsi – grynas malonumas.
– Šio projekto tikslas?
– Taika pasaulyje ir milijonas „like“ facebook’e (juokiasi)!
– Gal jau turi minčių kitam projektui? Koks jis būtų?
– Neturiu, bet būtų taipogi simpatiškas. O šiaip geros mintys šiais laikais nesimėto, tik prasitark ir žiūri – jau nebe tavo.
– Jei galėtum, ką keistum šiame projekte?
– Idėjos atsiradimo istoriją (šypsosi).
„Maestro kinas” artimiausias pasirodymas vyks liepos 5 d. 21 val. „Kultūros naktyje”, „Impro Night” programoje, šalia Barbakano kalno.
Daugiau informacijos: https://www.facebook.com/events/626374974056608/
Apie projektą: https://www.facebook.com/MaestroKinas
Nuorodos: http://www.youtube.com/watch?v=SqoVJidUXD0
Interviu parengė Rasa Morkūnaitė