fbpx
Naujienos, Festivaliai, Scanorama

Prasidėjo 20-oji jubiliejinė „Scanorama“!

 
Gražina Arlickaitė
20-osios „Scanoramos“ atidarymas
Fotografė Vytautė Ribokaitė

Ketvirtadienio vakarą prasidėjo 20-tas Europos šalių kino forumas „Scanorama“. 2003 m. pradėtas rengti festivalis pradžioje vadintas Šiaurės šalių kino forumu, o 2009 m. tapo Europos šalių kino forumu. 

Jubiliejiniame festivalyje iš viso bus parodyta 118 filmų: 92 pilnametražiai ir 26 trumpametražiai, vyks 11 industrijos renginių, bus susitikimai su filmų kūrėjais bei aktoriais. 

„Galvoju, kodėl aš taip jaudinuosi? Ar dėl to, kad „Scanoramai“ 20 metų, bet juk tai yra gerai, ar dėl to, kad nueitas kelias, į kurį galiu žvelgti be kaltės ir gėdos jausmo? Tai irgi yra geras jausmas“, – džiaugėsi festivalio įkūrėja ir vadovė Gražina Arlickaitė.  

20-osios „Scanoramos“ atidarymas
Fotografė Vytautė Ribokaitė

 

Jubiliejinė „Scanoramai“ kino mylėtojus pasitiks su naujovėmis. Didžiausia – festivalis pradeda rengti pagrindinę pilnametražių filmų konkursinę programą. Joje varžysis atrinkti Europos režisierių darbai, kurie išsiskiria išskirtine estetika ir braižu. Programa siekiama atrasti ir atkreipti dėmesį į drąsius ir originalius, už savo šalies ribų retai platinamus kūrinius, atverti jiems kelią į naujas auditorijas. Šiemet programoje varžysis 9-i filmai.

„Po ilgų svarstymų ir apmąstymų pradedame ilgametražių filmų konkursinę programą. Į kurią kviečiame drąsius, autorystės ženklu pažymėtus filmus, iš kurių geriausią rinks tarptautinė žiuri.

Manau ir tikiu, kad šią konkursinę programą vystysime, turtinsime, plėsime ir leisime jums ja pasidžiaugti – kiek drąsių ir stilistiškai įdomių, nepaprastai gražių filmų yra sukuriama. 

Jie neturi būti dar laimėję nei palmės, nei liūto, nei lokio. Jie tiesiog turi būti geri filmai, o mes juos turime atrasti. Ir mes juos surasime“, – kalbėjo festivalio vadovė. 

20-osios „Scanoramos“ atidarymas
Fotografė Vytautė Ribokaitė

Dar viena naujovė – išplečiame konkursinė trumpametražių filmų programa „Naujasis Baltijos kinas“. Regioninė  „Naujojo Baltijos kino“ programa, skirtą trims Baltijos šalims, išauginta iki bendraeuropinės. Nuo šių metų ji vadinama „Europos blyksniai“. Tačiau jos tikslai lieka tokie patys. Ji yra skirta jauniesiems kino kūrėjams, dar nedebiutavusiems ilgametražiu filmu.

G. Arlickaitė susirinkusiems svečiams paatviravo, kad vengia sunkaus klausimo „O kas gi nauja bus šių metų „Scanoramoje“?“ 

„Nauja yra tai, kas nauja kine. Nauja yra tie filmai, kuriuos gauname ir rodome, ir kuriuos norime rodyti. Nes mes visada renkamės. Ir renkamės ne todėl, kad filmų yra labai daug, o dėl to, kad žinome, ko norime. Už tai aš irgi esu labai dėkinga savo komandos žmonėms, mokantiems tai daryti“, – sakė G. Arlickaitė.

Simonas Kairys ir Gražina Arlickaitė
20-osios „Scanoramos“ atidarymas
Fotografė Vytautė Ribokaitė

Sveikindamas svečius Kultūros ministras Simonas Kairys minėjo, kad jam pirmiausia šis festivalis yra apie drąsą.

„Pasakyti, kad per 20 metų „Scanorama“ paaugo, būtų neteisinga. 20 metų „Scanoramai“ yra 20 metų drąsos. Drąsos eiti nepramintu nauju keliu, drąsos nesivaikyti primestų tendencijų, drąsos ieškoti naujų autorių, naujų scenarijų, ir priimti nestandartinius sprendimus. 

Akivaizdu, kad per 20 metų festivalis tapo Lietuvos kultūros reiškiniu, kuris subūrė savo publiką, savo žiūrovą, savo bendruomenę, ir festivalio bendruomenė yra ta, kuri nesižvalgo į blizgius paviršius, o jai yra svarbios vertybės. 

20-osios „Scanoramos“ atidarymas
Fotografė Vytautė Ribokaitė

Šis jubiliejinis festivalis mums primena ir kalba apie europietiškąsias vertybes, kurios šiandien yra pavojuje – žmogaus teisės, laisvė. Tos vertybės, kurias ginti reikia visada. Ir jas ginti reikia ne tik realiame gyvenime, bet ir kine. Ir kinas turbūt irgi yra realus gyvenimas“, – kalbėjo ministras.  

Europos šalių kino forumas „Scanorama“ vyks lapkričio 10-20 dienomis, Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje ir Šiauliuose, Panevėžyje ir Alytuje.

Festivalio atidarymo akimirkos

LKC finansuojamo projekto „Lietuviško kino sklaida internetinėje erdvėje 2022“ tekstas
LKC
Komentarai
Esu „KINFO“ redaktorius ir kitų darbų darbelių darytojas. Į „KINFO“ komandą patekau netikėtai, tad būnant „KINFO“ komandoje netikėtumų ir nuotykių netrūksta. Smagu, kad „KINFO“ sudaro galimybę tobulėti, sutikti naujų įdomių žmonių bei progą prisidėti prie lietuviško kino sklaidos. Kinas, anksčiau buvęs interesų periferijoje, tapo itin svarbia gyvenimo dalimi, be kurios būtų nemiela gyventi.