fbpx
Reportažai

Pristatyta 11-oji „Scanorama“

Europos šalių kino forumo „Scanorama“ spaudos konferencija Roko Miliaus nuotrauka
Europos šalių kino forumo „Scanorama“ spaudos konferencija
Roko Miliaus nuotrauka

Antradienio rytą kino teatre „Forum Cinemas Vingis“ vyko Europos šalių kino festivalio „Scanorama“ spaudos konferencija, kurioje buvo pristatyta šių metų programa. Vienuoliktoji „Scanorama“ jau peržengė dešimtmečio slenkstį. Laikas padėjo išgryninti pamatines festivalio vertybes ir sukurti struktūrą, kuri leistų kiekvienais metais užpildyti ją aktualiu kino turiniu – naujausiais ir įdomiausiais šių dienų filmais.

„Kiekvieną kartą susierzinu, išgirdusi klausimą – „Kas naujo šioje „Scanoramoje“?“ Atsakymas gali būti tik vienas, naujo „Scanoramoje“ tiek, kiek naujo yra kine, kiek yra naujų filmų, kiek jų gali atkeliauti iki mūsų festivalio. Per dešimt metų kūrėme tokią festivalio struktūrą, kurią kiekvienais metais galėtume užpildyti nauju kino turiniu. Mums norėjosi nuo pat „Scanoramos“ pradžių atspindėti tai, kas vyksta kine. Norėjome parodyti Europą, visą jos prieštaringumą, įdomią geografiją, dar įdomesnes kultūrines tradicijas. Norėjome aprėpti visą Europą, pradėjome nuo šiaurės ir vis plėtėmės“, – kalbėjo festivalio direktorė Gražina Arlickaitė.

„Ko gero, daug kam kilo klausimas – „Kaip „Scanoramos“ programoje atsirado Amerikiečių nepriklausomo kino grandas Jimas Jarmuschas su savo naujausiu filmu „Išgyvena tik mylintys“ (Only Lovers Left Alive, 2013)?“ Jis pasakoja istorijas visam pasauliui, vadinasi, ir mums taip pat. Jo komandoje dirba daug europiečių, šio filmo gamybos procese dalyvavo net pora Europos šalių. Tai nebuvo atsitiktinė mūsų specialiųjų seansų programa, darėme tai apgalvodami ir norėdami atskleisti dar vieną rakursą – Europa išplitusi plačiai, tiek gamybiškai, tiek kūrybiškai“, – teigė Gražina Arlickaitė.

Egidijus Mardosas, vienas programos sudarytojų, atskleidė, kad šiais metais „Scanoramoje“ plūs svečių delegacijos. Sulauksime daug žinomų aktorių, režisierių, kino industrijos kūrėjų, su kuriais vyks susitikimai bei meistriškumo dirbtuvės.

Festivalio direktorė Gražina Arlickaitė Roko Miliaus nuotrauka
Festivalio direktorė Gražina Arlickaitė
Roko Miliaus nuotrauka

Kaip Europos kino, kartu ir „Scanoramos“ atramas, G. Arlickaitė įvardino tris avangardistus – prancūzą Jeaną Lucą Godardą, britą Peterį Greenaway ir portugalą Edgarą Perą, pastačiusius bendrą filmą „3x3D“, nagrinėjantį kino kūrimo temą.

„Scanoramoje“ bus pristatyti keturi lietuviški pilnametražiai dokumentiniai filmai: Audriaus Stonio „Kenotafas“, Ričardo Marcinkaus „Galutinis tikslas“, Vytauto V. Landsbergio „Trispalvis“ bei berlynietės J. Jackie Beier ir lietuvių komandos kurta juosta „Julija“.

„Scanorama“ rodo tai, ką verta žiūrėti, pajusti, prisiminti, laukti, palikdama žiūrovams jų teisę rinktis ir vertinti tai, kas jiems patinka.

Europos šalių kino forumas „Scanorama“ slėptis nuo rudens kvies į kino sales lapkričio 7-17 dienomis Vilniuje, lapkričio 14-24 dienomis Kaune, lapkričio 14-17 dienomis Klaipėdoje, lapkričio 23-24 dienomis Šiauliuose.

Komentarai
Viena didesnių gyvenimo meilių atitenka kinui ir muzikai. Kaip muzika, taip ir kinas mane pasiglemžia, o tada traukia gilyn į begalines grožybes. Jei tik galėčiau - gyvenčiau kino salėse! Nešdintis bent trumpam iš savo realybės ir mėgautis kino teikiama realybe - vienas didesnių gyvenimo malonumų. Ši malonumą puikiai apibūdina Bergmanas: "Filmas kaip sapnas, filmas kaip muzika. Joks kitas menas neprasiskverbia į sąmonę taip, kaip kinas, iki pat mūsų jausmų, giliai į tamsius sielos kambarius". Jaustis dar arčiau kino ir suprasti kino kalbą geriau man leidžia entuziastinga kino mylėtojų šeima KINFO. Tai mano šiųmetis atradimas, kuriuo džiaugiuosi, ir tikiu, kad tas džiaugsmas tik stiprės, o mūsų tobulėjimas taps beribiu!