fbpx
(ne)Mažoji kino Lietuva, Kinomaistas.lt archyvas, Lietuva (Kinomaistas.lt), Svarbiausios (Kinomaistas.lt)

Projektas „(ne)Mažoji kino Lietuva“ domėsis mažesnių Lietuvos miestų kino gyvenimu

Lietuvos kino gyvenimas, turbūt sutiksite, daugiausiai koncentruojasi ties Vilniumi ir Kaunu, o kiti miestai dažnai paliekami užribyje. „Paliekami, nes juose nieko per daug nevyksta“, – ne vienas iš jūsų argumentuos ir bus beveik visiškai tiesus. Tačiau tas beveik slepia ne vieną mažesnio Lietuvos miesto kino gyvenimo pėdsaką. Šiais metais „Kinomaistas“ ketina atkapstyti ne vieną tokį pėdsaką ir skelbia projektą  „(ne)Mažoji kino Lietuva“.

„(ne)Mažoji kino Lietuva“ domėsis, kaip sekasi kino teatrams Panevėžyje, Šiauliuose, Palangoje etc. Ieškosime Pakruojyje, Mažeikiuose ar kituose Lietuvos miestuose gyvenančių kino mylėtojų, kurie savo pastangomis skatina miestų kino gyvenimą. Galbūt kažkas turi įkūręs savo mažą kino klubą arba kuria meninius filmus, rašo savo tinklaraštį. Kažkas kolekcionuoja senas kino vaizdajuostes arba jau daug metų dirba Kelmės video nuomos punkte. Pagaliau, paklausinėsime ir iš mažesnių Lietuvos miestų kilusių žymių Lietuvos kino aktorių, režisierių apie jų kino šaknis. Arba, ką veikia Šiaulių kino meno klubas? Ribų smalsumui nėra.

Kad „(ne)Mažoji kino Lietuva“ gyvuotų, prašome ir „Kinomaisto“ skaitytojų pagalbos. Jei pažįstate ar girdėjote, (arba pats esate), apie Klaipėdoje, Biržuose, Mažeikiuose ir kitur gyvenančias įdomias kino asmenybes (dirbusias ar tebedirbančias kino srityje, besidominčias kinu…) rašykite mums info@kinomaistas.lt

Išpublikuoti projekto straipsniai:

KELMĖ

DarbeKelmiškė Rita Ščiglinskienė žemaičių kultūrą archyvuoja savo kuriama dokumentika

Kelmėje gyvenanti Rita Ščiglinskienė dokumentinių kraštotyrinių filmų kūrimu susidomėjo dar prieš gerus penkiolika metų ir iki šiol intensyviai redaguoja, filmuoja ir montuoja žemaičių krašto palikimą. Turbūt retas kūrėjas turėtų tiek kantrybės metus laiko filmuoti senovinį bulvės sodinimo, augimo ir  derliaus nuėmimo procesą ar kurti dokumentines laidas išskirtinai žemaičių kalba.

 

UŽPALIAI

Juknys su kino megejais apie1971Kinas Užpaliuose rodomas ne tik atvežtinis, bet ir savų kurtas

Užpaliai – vos 800 gyventojų turintis miestelis Utenos rajone, ne kartą buvo minimas „Kinomaisto“ projekto „(ne)Mažoji kino Lietuva“ kalbintų pašnekovų. Kuomet jų užklausdavau, ar žiną kokių kino veiklų/entuziastų Lietuvos regionuose, nuskambėdavo klausimas „ar domėjaisi Užpaliais“?

PALANGA

kt naglis 2Palangos „Naglyje” žiūrimiausi filmai – lietuviški

Pastaruosius metus tik vasaros sezonu veikiantis „Naglis” daugiausiai pritraukdavo kurorto svečius, tačiau naujos edukacinės programos, ypač gausus lietuviškų filmų kiekis į kino teatrą atveda vis daugiau Palangos ir aplinkinių miestelių gyventojų.

ŠIAULIAI

3Nerijaus Kanišausko animacija kuriama anglimi

Apie Nerijų Kanišauską dauguma pirmą kartą išgirdo per praėjusių metų „Sidabrinė gervė“ apdovanojimus, kuriuose jo animacinis filmas „Graži diena“ buvo nominuotas kategorijoje „metų geriausias studento darbas“.

ANYKŠČIAI

Atrask savo kina R1 Klubas, suvienijęs kiną ir šokį, randasi Anykščiuose

Anykščiai – išskirtinis miestas „(ne)Mažoji kino Lietuva“ projekte. Ne tik todėl, jog ten kasmet organizuojamas dokumentinių filmų festivalis EDOX, bet ir dėl Jono Biliūno gimnazijos moksleivių neblėstančio susižavėjimo kinu.

                                                         TAURAGĖ

10696235_736633316424770_2519223573719007195_n

  Filmą apie Tauragę sukūrę „Wide Wings“: „Buvo iškeltas vienas kriterijus – kad pažiūrėjęs žmogus pasakytų „Vau“

Dar turbūt nei vienas Lietuvos miestas neturėjo tokio profesionalaus pristatomojo video darbo, kaip kad pasisekė Tauragei. Apie savo gimtąjį miestą trumpametražį filmą sukūrė Vilniuje jau ne vienerius metus įsikūrę Gediminas Tamulynas ir Raimondas Kavaliauskas, kurie kartu darbuojasi Gedimino įkurtoje audiovizualinės komunikacijos agentūroje „Wide Wings“.

BIRŠTONAS

419333_10150626380733692_1115071516_nKino gyvenimą Birštone budina Jaunimo klubo nariai

Birštonas visiems puikiai  žinomas dėl savo kurorto statuso, nuostabaus Nemuno kraštovaizdžio, sanatorijų ir kasmetinio tarptautinio džiazo festivalio. Tačiau kalbant apie kino gyvenimą šiame mieste, tenka pripažinti, jog jis nėra labai aktyvus.

ŠIAULIAI

Untitled-2Viktoras Gundajevas – Šiaulių kino gyvenimo vadybininkas

Viktoras Gundajevas pažįstamas daugumai Šiaulių kino mylėtojų, kūrėjų ir visų, kurie bent kiek aktyviau domisi kinu Saulės mieste. Kinas Viktoro užima didelę vietą, jo entuziazmas, atrodo, neturi ribų. Jis ir pats kuria animacinius filmus, ir vadovauja miesto kino meno klubui, kino muziejui, organizuoja ne vieną kino festivalį Šiaulių rajone, padeda archyvuoti filmuotus Šiaulių vaizdus ir turi sukūręs keletą kinui skirtų puslapių.

TELŠIAI

430222_329079853801409_334688910_nTelšių Žemaitės gimnazijoje – unikalus kino teatras

Telšių Žemaitės gimnazija gali pasigirti ypatingu dalyku – savo nuosavu kino teatru, su tikru bufetu, tikrais bilietais ir tikrais nuosavais kino plakatais bei reklamomis. Susirinkau gimnazijos kino teatro organizatorius ir išklausinėjau, kas per kinas dedasi jų gimnazijoje ir kas gero kino sferoje vyksta Telšiuose.

ANYKŠČIAI

1551768_522646367850341_1548698934_n Anykščiuose dokumentinis kinas rodomas ir bažnyčioje. Viskas apie EDOX (Interviu)

Anykščiai visuomet garsėjo kaip pramogų kupinas miestas. Pamenu, kaip kažkada ten klaidžiojau po kukurūzų labirintą ar mėgavausi vasaros rogučių trasa, o visai neseniai duris ten atvėrė ir pirmasis Rytų Aukštaitijoje menų inkubatorius. Dar Ankykščiuose kasmet organizuojamas dokumentinių filmų festivalis EDOX, kurį ten iš Vilniaus atgabeno studija NOMINUM su Arūnu Mateliu priešakyje.

 KLAIPĖDA

cz_9999_264Supermeniški klaipėdiečio Arūno Eimulio kino nuotykiai

Klaipėdoje gyvenantis Arūnas Eimulis tikrai nesėdi rankų sudėjęs ir nedejuoja, jog čia trūksta kino veiksmo.  Dar besitudijuodamas informatiką, vaikinas pradėjo filmuoti ir turbūt net neįtarė, jog ši aistra greitai peraugs į nuosavą verslą, jo filmukus rodys ne tik Lietuvos, bet ir užsienio festivaliai. Be viso to Arūnas aktyviai prisideda prie alternatyvaus Klaipėdos kino gyvenimo vystymosi ir tikrai neketina palikti savo mylimo miesto.

KAIŠIADORYS

18844_288895165863_2386486_nKino klubas „Voras“ arba kodėl Kaišiadoryse ypač mėgstamas Kim Ki-Dukas

Kaišiadorys tik iš pirmo žvilgsnio gali atrodyti kaip nieko kino kontekste neišsiskiriantis mažas Lietuvos miestelis. Tačiau netikėtai atradome, jog ten egzistuoja kino klubas „Voras“, o pakalbinus jo vadovę Astą Sabonytę-Jankauskienę likome išvis sužavėti. „Voriečiai“ net  5 metus organizavo TIK jų rajono kūrėjų kino filmų festivalį „Kas čia daros?“.

  1979137_10152356062231211_1725954092068953600_o PANEVĖŽYS

Panevėžietis Dainius Mekas ir filmuoja, ir padeda filmuoti kitiems

  • Panevėžyje gyvenantis Dainius Mekas nėra Jono Meko giminaitis, tačiau juos sieja vienas dalykas  aistra kino kūrimui. Dainius ne kartą vedė filmavimo abc kursus jauniesiems panevėžiečiams, organizavo kino užsiėmimus savo sodyboje. Nors interviu metu Dainius teigė didelės ateities su kinu nesiejąs, tačiau visgi niekada negali žinoti, kaip pasisuks gyvenimas.

 

857614_426821000732693_1362613925_oROKIŠKIS

„Emigrantų“ režisierius J. Kri­siū­nas: „Arba naujas filmas arba užsidaro kino durys ir emigruoju“

  • Rokiškiečiui režisieriui Jus­ti­nui Kri­siū­nui nepatinka paprastas ir ramus gyvenimas. Baigęs  studijas Klaipėdoje jaunas menininkas ne tik grįžo į savo gimtąjį miestą, bet ir patapo Jaunimo teatro vadovu. Nepasitenkinęs vien teatru, jis visas savo lėšas investavo į pilnametražį filmą „Emigrantai“, kuriame vaidino ne tik Rokiškio jaunimas, bet ir garsūs Lietuvos aktoriai.

                                                                           Untitled KUPIŠKIS

Kupiškį filmuojantys, montuojantys P. ir E. Briedžiai: „Pati geriausia idėja – kažką daryti“

Paulius ir Emilija Briedžiai Kupiškyje išsiskiria ne tik savo žvėriška pavarde, bet ir dėl nuolatinio savo aksesuaro – filmavimo kamerų. Į gimtinę po studijų grįžęs Paulius organizuoja kino renginius, intensyviai filmuoja, montuoja bei kartu su Vilniuje kiną studijuojančia seserimi kuria Kupiškio naujienų portalą.

1966676_812202025473807_1236570502_n                                                          ŠAUKĖNAI

Holivudas Šaukėnuose ir jo kino festivalis (Interviu)

Turbūt kas sunkiai patikėtų, jog mažytis Kelmės rajone esantis Šaukėnų miestelis jau penktus metus organizuoja kino festivalį, o turbūt beveik kas trečias vietinis yra suvaidinęs kokiame tai Šaukėnuose kurtame dokumentiniame kraštotyriniame filme.

DSC_0052                                                KĖDAINIAI

„Pripučiamas filmas“ – žaibiška idėja subūrė profesionalius kūrėjus

Pirmiausia, prisipažinsiu. Tikrai nesitikėjau Kėdainiuose atrasti profesionalią video, audio paslaugas teikiančią studiją „Pripučiamas filmas“. Nesitikėjau, nes visuomet maniau, jog tokios studijos veikia tik didžiuosiuose Lietuvos miestuose. „Pripučiamo filmo“ darbų spektras neapsiriboja vien video paslaugomis, 11 jaunų savo srities profesionalų nepatingi vasaromis po mažas Lietuvos vietoves vežioti savo didelį ir dar pripučiamą kino ekraną, kuriame projektuojamas lietuviškas kinas.

9 (1)                                             ŠILALĖ

Šilalės kino klubas „Aušros spindulys“ ir jo vingiuotas 15 metų kelias

Šilalėje įsikūręs kino klubas „Aušros spindulys“ jau labai greitai švęs savo 15-ąjį gimtadienį. Per tą laiką klubas matė visko – ir gausybę narių nebe sutalpinančias sales, ir ne vieną garsų  lietuvių kino aktorių bei režisierių, ir tylos periodą, kuomet teko persikelti į kino rodymui nepalankias patalpas. Ilgametis klubo vadovas Stasys Čekys sutiko „Kinomaisto“ projektui „(ne)Mažoji kino Lietuva“ papasakoti apie kino procesų eigą šiame nedideliame Lietuvos miestelyje.

403992_455639584470251_397230166_n                                         MARIJAMPOLĖ

„Baltas kluonas“ – trumpo kino festivalis sustoti nežada

 2003-aisiais metais keturiems marijampoliečiams – Rimvydui Alenskui, Ričardui Mockui, Eugenijui Naikeliui ir Linui Natkevičiui, kilo beprotiška idėja – Rimvydo tėvų sodyboje po atviru dangumi organizuoti mėgėjišką trumpo filmo (3 minučių trukmės) festivalį Baltas kluonas“. Kažin ar jie planavo, jog ant klouno sienos rodomų filmų festivalis paminės savo dešimtmetį, o žiūrovai ir dalyviai į jį keliaus net iš kaimyninių šalių.

NIDA

qqqKino festivalis „Baltijos banga“ ir šiais metais visus kvies į Nidą (Interviu)

Tarptautinis kino festivalis „Baltijos banga“ yra pirmasis ir kol kas vienintelis tarptautinis trijų Baltijos šalių filmų festivalis. Jį organizuoja Lietuvos kinematografininkų sąjunga kartu su Nidos kultūros ir turizmo informacijos centru „Agila“, bendradarbiaudami su Neringos miesto savivaldybe bei Latvijos ir Estijos kinematografininkų sąjungomis ir ambasadomis Lietuvoje.

SIDABRINĖS GERVĖS NAKTYS

„Sidabrinės gervės naktys“ lietuvišką kiną rodo ir paplūdimyje, ir dvare, ir miestų parkuose (Interviu)

Jei gyvenate ne Vilniuje, Kaune ar Klaipėdoje, tikrai buvote apsilankę bent viename „Sidabrinės gervės naktų“ renginyje, kurio metu buvo rodomi trumpo/ilgo metro lietuviški filmai. Nuo 2010 metų po Lietuvą važinėjantį festivalį sugalvojo ir organizuoja „Lietuvių kino akademija“, kurios direktorė Lina Buzelytė „Kinomaistui“ papasakojo apie patirtį rodant lietuvišką kiną Lietuvos periferijose bei pasidalijo savo ateities planais.

Komentarai