Trumpėjančios vasaros dienos atneša džiugią žinią – tamsesniais vakarais Valdovų rūmų kieme ryškiau matyti „Kino po žvaigždėmis“ filmai. Šiemet seansų net 19-ka ir dauguma jų verti dėmesio.
Programos vinys – režisierių Weso Andersono ir Wong Kar-Wai`jaus darbai. Abu itin savito braižo, originalūs, spalvingi ir skirtingi.
Wesas Andersonas, įkvėptas Stanley Kubricko simetrijos, tad jo kadrus pažinsite iš toli: atitraukti iš toliau, iš profilio, tikslūs, detalūs, persunkti Art Nouveau. Pirmiausiai jus pasitiks „Tenenbaumai“ (The Royal Tenenbaums, 2001), vienas pirmųjų režisieriaus hitų apie tris nuo šeimos atitolusius brolius ir seseris, kuriuos suburti drauge bandys ekscentriškas tėvas.
Dar po savaitės „Kelyje su „Dardžylingu“ (The Darjeeling Limited, 2007) – nuotykių ir nesėkmių pilna trijų brolių kelionė į Indiją. Bei galiausiai – Viešbutis „Didysis Budapeštas“ (The Grand Budapest Hotel, 2014), šmaikščios prabangaus viešbučio intrigos, už kurias W. Andersonas buvo nominuotas „Oskarui“ kaip geriausias režisierius. Trys komiškos dramos džiugins ir šilto, komedijos (neretai – juodos) elementų persunkto, pasakojimo gerbėjus, ir tikrus sinefilus, kurie šiuos filmus žiūrės tikriausiai jau ne pirmą kartą.
Ne viename iš filmų W. Andersonas paliečia skaudžias temas, tačiau visos jo juostos raminančios. Galbūt kalta švelni, pastelinė režisieriaus paletė. Visai kitokios dažus naudoja režisierius Wong Kar-Wai`jus.
Jo filmuose spalvos itin sodrios, kontrastuojančios tarp šiltų ir šaltų atspalvių, išryškinančios kitus elementus – įsimenantį muzikos naudojimą bei emocingas istorijas. Pirmiausia: „Meilės laukimas“ (angliškai žinomas kaip In the Mood for Love,2001) – subtili ir rafinuota meilės istorija 1962-ųjų Honkonge. Juosta laikoma vienu geriausių Azijos ir apskritai viso pasaulio XXI a. filmu. Šiek tiek komiškesnis, judresnis, bet vis dar romantinis „Čunkingo ekspresas“ (Chungking Express, 1994), po kurio išeisite nerūpestingai niūniuodami „California Dreamin“.
„Kinas po žvaigždėmis“ taip pat pasiūlys smagių prancūziškų, ispaniškų komedijų: „Kvepalai“ (Les parfums, 2019) bei veiksmo vienoje uždaroje patalpoje komišką juostą „Kaimynai“ (The People Upstairs, 2020). Dar dviejų komedijų (abi apie santuokas) premjeras jūs, „Kinas po žvaigždėmis“ žiūrovai, išvysite patys pirmieji: tai intriguojančio siužeto – apie tuoktuves su savimi – „Rozos vestuvės“ (La boda de Rosa, 2020) ir nelaimingo brolio dalyvavimas sesers ceremonijoje filme „Vestuvių kalba“ (Le discours, 2020).
Pietų Europos kiną papildo drama „Geriausi mūsų metai“ (Gli anni più belli, 2020) apie senus vaikystės draugus. Neeuropietiška, tačiau apie sutuoktinių santykius Ispanijoje pasakoja naujoji Woody Alleno komedija „Rifkino festivalis“ (Rifkin‘s festival, 2020).
Iš šiek tiek rimtesnių, bet vis dar vasariškų filmų galite rinktis iš: „Mano nuostabioji Vanda“ (Wanda, mein Wunder, 2020), biografinės dramos apie Trolių Mumių kūrėją Tuvę Janson – „Tuvė“ (Tove, 2020) bei ką tik iš „South by Southwest“ festivalio nutūpusios, smagios seserų kelionės po Europą pandemijos metu „Evakuacija“ (Recovery, 2021).
Atskiro dėmesio gali sulaukti „(Ne) Tobulas vyras“ (Ich bin dein Mensch, 2021): filmą sukūrė daugeliui patikusio serialo „Unorthodox“ režisierė Maria Schrader, o jame vaidina Dan Stevens (iš „Eurovizija“. „Ugnies sakmės“ istorija“), Sandra Hüller (iš „Toni Erdmann“) bei šiemet Sidabrinį Lokį už vaidybą parsivežusi Maren Eggert.
„Kine po žvaigždėmis“ galėsite vėl išvysti pristatymo nebereikalaujančius, vienus iš geriausių praėjusių metų filmų „Dar po vieną“ (Druk, 2020) ir „Tėvas“ (The Father, 2020). Galiausiai, viena iš juostų skiriama kino klasikai. Tai – „Vestsaido Istorija“ (West Side Story, 1961). Šiemet kultinis miuziklas ne tik švenčia jubiliejų, bet ir tampa puikiu tramplinu, besiruošiant naujajai šios istorijos versijai pagal Steveną Spielbergą, kurią, jei pandemija nepastumdys grafikų, išvysime šių metų pabaigoje.
„Kinas po žvaigždėmis“ vyks rugpjūčio 2-27 d., kiekvieną darbo dienos vakarą nuo 21-22 val. Valdovų rūmų kieme. Bilietai į seansus galioja tik turintiems Galimybių pasą.
LKC finansuojamo projekto „Lietuviško kino sklaida internetinėje erdvėje 2021“ tekstas