fbpx
Stop kadras

Stop kadras #11 „Rokis“

Filmo „Rokis“ plakatas Šaltinis -  impawards.com
Filmo „Rokis“ plakatas
Šaltinis – impawards.com

Filmai apie sportą turbūt sulaukia didesnio dėmesio tarp vyrų (ach, tie stereotipai…), tačiau esu įsitikinusi, jog 1976 metais pasirodęs filmas „Rokis“ (Rocky, 1976) turi ne ką mažiau ir moteriškosios lyties gerbėjų. Įdomu, kokios Jums kyla asociacijos išgirdus šio filmo pavadinimą? Stallone? Boksas? Billas Conti – Gonna Fly Now? Eye of The Tiger (iš trečios „Rokio“ dalies)? Laiptai?

Kadras iš filmo „Rokis“ Šaltinis - dga.org
Kadras iš filmo „Rokis“
Šaltinis – dga.org

Filmo scenarijų parašė Sylvesteris Stallone ir šis darbas iš jo pareikalavo vos trijų dienų. Sylvesterio Stallone`s įkvėpimo šaltinis buvo 1975 metų kovo 24 d. kova tarp boksininkų Muhammado Ali ir Chucko Wepnerio. Wepneris tuo metu buvo trisdešimt šešerių metų. Nedaugelis jį laikė talentingu boksininku ir niekas nesitikėjo, jog Chuckas atsilaikys prieš Ali daugiau nei tris raundus. Wepneris sėkmingai priešinosi keturiolika raundų ir tik penkioliktajame, likus devyniolikai sekundžių iki raundo pabaigos, buvo paskelbtas techninis nokautas. Po daugelio metų viename iš savo interviu Wepneris sakė: „Sly [Stallone] man paskambino praėjus dviems savaitėms po kovos su Ali ir pasakė, jog kurs filmą.“

Sylvesteris Stallone ir Chuckas Wepneris Šaltinis - bleacherreport.com
Sylvesteris Stallone ir Chuckas Wepneris
Šaltinis – bleacherreport.com

Scenarijumi susidomėjo Irwinas Winkleris ir Robertas Chartoffas, Stallonei jie siūlė 350 tūkst. JAV dolerių, tačiau Sylvesteris sutiko parduoti scenarijų tik tuo atveju, jei jam bus leista atlikti pagrindinį vaidmenį. Prodiuseriams ši mintis nepatiko, jo vietoje jie norėjo matyti Robertą Redfordą, Ryaną O‘Nealą ar Burtą Reynoldsą, bet galiausiai nusileido. Tuo metu Stallonei klojosi ne per geriausiai (ir tai dar labai švelniai pasakyta) – banko sąskaitoje tebuvo tik šimtas šeši doleriai, jis neturėjo automobilio ir ketino parduoti šunį, nes negalėjo jo išlaikyti.

Šuo Butkus Šaltinis - kinopoisk.ru
Šuo Butkus
Šaltinis – kinopoisk.ru

Bet viskas gerai, kas gerai baigiasi – Stallone pasiliko keturkojį ir jam netgi filme skyrė kelis epizodinius vaidmenis. Taip, taip, jūs visiškai teisūs – Butkus buvo tas šaunusis Sylvesterio augintinis ne tik kino juostoje. Jis net titruose nurodytas kaip Butkus Stallone.

Prieš pradedant filmavimus, Stallone šešis mėnesius treniravosi pas garsųjį trenerį Jimmy Gambiną, kuris taip pat buvo filmo techninis patarėjas. Per šį laikotarpį Sylvesteris taip pat išstudijavo visą prieinamą boksininkų Rocky Marciano ir Ezzardo Charleso kovų video medžiagą. Filmuojant Rokio treniruotes mėsos kombinate, Stallone iš tiesų kumščiais talžė šaldytą mėsą ir sužalojo pirštų krumplius  – jie tapo beveik plokšti.

Kadras iš filmo „Rokis“ Šaltinis - kinopoisk.ru
Kadras iš filmo „Rokis“
Šaltinis – kinopoisk.ru

Įdomu, jog dauguma Rokio treniruočių scenų, kur jis bėgioja Filadelfijoje, buvo nufilmuotos vadinamu partizaniniu būdu – be jokių leidimų, ypatingos įrangos ar piniginių išmokų. Kadrai, kai Rokis bėga palei prisišvartavusius laivus, nufilmuoti tokiu būdu: filmavimo komanda tiesiog važinėjo ieškodami tinkamos vietos filmavimui ir režisierius nusprendė, jog būtent vieta ir erdvė prie prieplaukos yra tinkama vizualiai, taigi liepė Stallonei išlipti iš autobusiuko iš tuojau pat pradėjo filmuoti. Panašiai nutiko ir su kita scena – čia Rokis bėga per turgų. Nesunku pastebėti praeivių ir pardavėjų suglumusius, bet kartu ir susidomėjusius žvilgsnius, tai visiškai suprantama – filme žmonės atpažįsta Rokį ir smalsiai stebi, tačiau tikrovėje jie visiškai nenutuokė, kas vyko, nesuprato, kodėl Sylvesteris bėgiojo pirmyn ir atgal, kodėl visa tai buvo filmuojama pro autobusiuko langą. Beje, žavi scena, kurioje pardavėjas meta vaisių Rokiui, o šis jį pagauna, yra nufilmuota visiškai atsitiktinai ir pateko į filmą netikėtai!

Kadras iš filmo „Rokis“ Šaltinis - dga.org
Kadras iš filmo „Rokis“
Šaltinis – dga.org

Filmo kūrėjai planavo, jog prieš pat Rokio ir Apollo (akt. Carlas Weatheris) kovos pradžią ant scenos sulips visi buvę pasaulio bokso sunkiasvoriai čempionai, bet filmavimo dieną pasirodė tik Joe Frazeris, jį ir matome atliekant epizodinį vaidmenį – spaudžiantį ranką tiek Rokiui, tiek Apollui.

Dvikovos plakate, kabančiame arenoje, Rokis pavaizduotas dėvintis raudonus šortus su baltomis juostelėmis, tačiau ringe jo apranga kitokia – balti šortai ir raudonos juostelės. Juostos režisierius sakė, jog iš tikrųjų tai yra pasiruošimo grupės klaida ir jie negalėjo šios klaidos ištaisyti. Dėl to Stallone parašė papildomą dialogą, kuriame pats pastebi neatitikimą ir apie tai praneša, jam atsakoma, kad „tai visiškai nesvarbu, ar ne?“. Todėl žiūrovams neatrodo, kad tai netyčinė klaida.

Įdomu, jog pagrindinė dvikovos scena buvo nufilmuota neįprastai – ji buvo filmuojama nuo 15-to raundo atbuline chronologine tvarka, pirmuose epizode Stallone ir Carlas Weatheris buvo stipriai nugrimuoti, o po kiekvieno raundo grimas būdavo po truputį nuimamas. Dėl tokio originalaus sprendimo, juosta buvo nominuota Oskaro statulėlei už geriausią montažą.

Kadras iš filmo „Rokis“ Šaltinis - kinopoisk.ru
Kadras iš filmo „Rokis“
Šaltinis – kinopoisk.ru

Iš viso „Rokis“ buvo nominuotas dešimčiai „Oskaro“ statulėlių. Stallone 1977 metais tapo trečiuoju aktoriumi istorijoje, nominuotu vienu metu už geriausią scenarijų ir už geriausią vyro vaidmenį. Prieš tai tokia garbė buvo tekusi tik Charlie`iui Chaplinui ir Orsonui Wellesui („Pilietis Keinas“).

Komentarai
Vienas ryškiausių vaikystės prisiminimų, lėmęs potraukį fotografijai – kai tėvas raudonų lempučių šviesoj parodė, kaip „gimsta“ nuotraukos. Dar vienas vaikystės džiaugsmas – animacija, kurią vėliau pakeitė filmai. KINFO apjungia šiuos du mano pomėgius :)