fbpx
Stop kadras

Stop kadras #15. „Edas Vudas“

Kadras iš filmo „Edas Vudas“ Šaltinis - theyardtheatre.co.uk
Kadras iš filmo „Edas Vudas“
Šaltinis – theyardtheatre.co.uk

Tai filmas apie vieną keisčiausių visų laikų Holivudo kino režisierių – Edą Woodą, vieną iš „trash“ kino pradininkų. Prabėgus dvejiems metams po jo mirties, Woodas buvo pripažintas pačiu prasčiausiu Holivudo režisieriumi ir taip susilaukė jau šiek tiek „pavėluoto“ gerbėjų dėmesio. Filmas pasakoja apie Edo Woodo nepaliaujamą talento ieškojimą, iššūkius, kūrybines nesėkmes… Tai išties įdomi ir nuotaikinga istorija, kurią sukūrė „kiek didesnio“ pasisekimo sulaukęs kinematografas Timas Burtonas ir puikiai žinomi aktoriai: Johnny Deppas, Billas Murray`us, Sarah Jessica Parker, Martinas Landau ir kiti.

Kino juosta kupina įdomybių. Timo Burtono filmas kainavo daugiau negu tikrojo režisieriaus filmai kartu sudėjus! Tai buvo pirmasis Timo filmas, įvertintas „R“ reitingu, kuris Amerikoje reiškia, kad asmenys, nesulaukę septyniolikos, privalo žiūrėti filmą tik su tėvelių ar globėjų prižiūra. Juodai balta juosta buvo pasirinkta todėl, kad niekas nebuvo tikras, kaip aktorius Bela Lugosis turėtų atrodyti spalvotai. Garsusis siaubo filmų herojus, labiausiu žinomas kaip Drakula iš to paties pavadinimo filmo „Drakula“ (Dracula, 1931). Beje, aktorių veidai buvo grimuojami neįprastai gausiai baltu grimu, kad juodai balta juosta tinkamai juos užfiksuotų. Sprendimas išties pasiteisino, aktorius Martinas Landau puikiai įkūnijo Bela Lugosį, įvyko tikra metamorfozė. Už šią rolę Martinui Landau buvo įteiktas „Oskaras“ už geriausią antro plano vaidmenį. Tai buvo pirmas kartas, kai „Oskaras“ buvo įteiktas už vaidmenį, kuomet vienas aktorius suvaidino kitą aktorių.

Kadras iš filmo „Edas Vudas“ Šaltinis - kinomania.ru
Kadras iš filmo „Edas Vudas“
Šaltinis – kinomania.ru

Taigi dar keletas įdomių faktų. Timas Burtonas pirmą kartą, kurdamas filmą, nepanaudojo kompozitoriaus Dani Elfmano muzikos. Vienoje iš scenų ateivių skraidančios lėkštės buvo padarytos naudojant dažytus automobilių ratlankius. Svarbu paminėti ir tai, jog visame filme jaučiama kultinio režisieriaus ir aktoriaus Orsono Welleso įtaka. Edas Woodas be galo žavėjosi Orsono kūryba ir jis režisieriui buvo jaunystės laikų kino idealas. Štai viename kadre Edas rodomas tokiu rakursu, jog matytųsi ir scenos lubos, kurios yra tokios pačios kaip Orsono filme „Pilietis Keinas“ (Citizen Kane, 1941). Kitoje scenoje Edas stovi šalia „Piliečio Keino“ plakato savo biure.

Viename epizode Edas nervingai spausdina scenarijų, tačiau didžiąją laiko dalį jis bando sutvarkyti užsikirtusius mygtukus. Senos ir stringančios portatyvinės spausdinimo mašinėlės buvo dažna to laikotarpio problema. Timas Burtonas, kurdamas šį filmą, naudojosi mažomis idėjomis iš senųjų Ed Woodo juostų, pavyzdžiui, trumpais muzikiniais intarpais ar kadruotėmis, panašiomis į jo filmų scenas.

„Edas Vudas“ (Ed Wood, 1994) yra originalus filmas, žiūrovą įtraukiantis į kino filmo kūrimo alchemiją. Kartais labai juokingas, kartais tragiškas, o dažnai ir netikėtai absurdiškas. Tai dedikacija pripažintiems ir neįvertintiems kino kūrėjams bei aktoriams.

Komentarai
Kiną ypač mėgstu todėl, kad jis turi nuostabią galią perkelti kekvieną į nerealų pasaulį. Dažnai ir į tokį, kokio galbūt neturi ir kokį norėtum patekti pasirinkęs norimą žiūrėti filmą, o gal tiesiog būti stebėtoju kokio nors fantastinio siužeto vingių. Štai Guillermo del Toro filme „Pano Labirintas“ susipina daugybė temų, kurios kurią savitą vizualinį mišinį, kupiną mistikos, ispaniškos dvasios, nuotykių elmementų, siaubo, mitologijos apraiškų. Vizualinei išraiškai filme skiriama labai daug dėmesio, ja pabrėžiamas kontrastas tarp realaus ir įsivaizduojamo pasaulio. Vaizdinė išraiška man labai svarbi - pati užsiemu video kūrimu, fotografija, o kartais ir straipsniuką parašau. „KINFO“ kurti yra labai smagu, nes čia yra susibūrusi smagių, kūrybingų, dinamiškų žmonių komanda.