Sparčiais žingsniais artėja studentų kino festivalis „STOP“, todėl renginio organizatoriai nutarė paklausinėti kruopščiai atrinktos komisijos narių apie asmeninę sąsają su kino industrija, kūrybinio įkvėpimo paieškas ir lūkesčius festivaliui. Savo įžvalgomis sutiko pasidalinti kino mėgėjams pažįstamas pozityvios nuotaikos „ambasadorius“ Audrius Bružas, jaunatviškai publikos numylėtinis serialo „Viskas Ore“ aktorius – Dinas Marcinkevičius, bei kino prodiuseris, įmonės Cinema Ads vadovas, Mantvidas Žalėnas.
Ilgas ir trumpas metras pagal Audrių Bružą – kas ir kaip?
Audrius Bružas, teigdamas turįs patirties tiek trumpametražių, tiek ilgametražių filmų industrijoje, pripažįsta, jog pagrindinį vaidmenį kūrybos aikštelėje atlieka režisierius. Aktorius, pasak A. Bružo, dalyvauja scenose, seka scenarijaus liniją bei piešia savo paveikslą, tačiau vardindamas skirtumus tarp tokio tipo filmų išskyrė, jog ilgametražiame filme aktorius turi labiau susižiūrėti kaip išdėlioti, kaip paskirstyti, ir kur kokias spalvas naudoti. Šių dviejų rūšių filmus Bružas sulygina su bėgimu: „Kai yra ilga trasa, bėgikas turi apgalvoti, kaip paskirstyti savo jėgas, mąstyti strategiškai. Trumpa trasa turi tiesiog kuo greičiau nubėgti“.
Kur slepiasi įkvėpimas?
Paklausus apie galimai neblėstančius įkvėpimo šaltinius ir idėjų „sėmimąsi“, A. Bružas idėjų ieškojimą sulygino su vandeniu, kurio, paradoksaliai, taip pat galima pasisemti. Kaip pavyzdį pasirinkus internetą, reikia mokėti atsirinkti kokybišką ir patikimą informaciją, teisingai filtruoti visą informacijos srautą. „Tam, kad sužinotumėme, ar informacija yra patikima, reikia domėtis tomis temomis, turėti autoritetus, o galiausiai, vertybės formuojasi pagal kiekvieno asmeninį požiūrį“ – teigia aktorius. „Jeigu tu žingeidus, ieškai, domiesi, tai tu tikrai gali tų žinių pasisemti iš daugybės šaltinių, ir daugybė šaltinių yra atviri!“ – džiaugėsi Audrius Bružas.
Kodėl STOP‘as?
Studentų trumpametražių filmų festivalyje „STOP“ Audrius Bružas sutiko dalyvauti dėl labai paprastos priežasties – dėl savo kompetencijos. Aktorius nesijaučia esąs kino kritikas, bet profesionalaus aktoriaus patirtis, ir per daugelį metų sukaupta patirtis įkvėpė žiniomis pasidalinti ir su kitais. Būsimam filmų vertintojui pasirodė įdomu, jog jis atstovaus aktoriaus profesiją, kai kiti komisijos nariai žvelgs į filmus iš prodiusavimo ar režisūrinės pusės: „Tam ir yra komisija, kad kiekvienas galėtų padaryti savo indėlį ir kažkaip tai sudėti tą bendrą informaciją, bendras įžvalgas į vieną visumą“ – teigia aktorius.
Labai faina antros eilės Dino Marcinkevičiaus pusseserė
Tradiciškai paklausus apie dar vieno teisėjo, Dino Marcinkevičiaus, santykį su kino industrija, sulaukėme netradiciško atsakymo: „Kino industrija man kaip antros eilės pusseserė, ilgą laiką net nežinojau, kad tokia yra, bet kai susipažinau, pasirodė labai faina“, – šmaikštavo aktorius. Trumpametražių filmų kūrimo ypatybes vaikinas pažįsta ypač gerai – asmeninė kūryba buvo įvertinta keliais apdovanojimais: pirmąjį kartą net nežinant apie dalyvavimą, o apie laimėjimą sužinojus po pusės metų; antrąjį kartą laimėjus nesitikint ir be išankstinių vilčių. Gal ir skamba kurioziškai, bet būtent šie pasiekimai nutiesė kelią tolimesnei Dino Marcinkevičiaus karjerai, taigi dabar galvoje vis dažniau sukasi naujos idėjos, o kameroje – nauji vaizdai.
All included: aktorystė, režisūra, montažas, scenarijaus rašymas
Dinas Marcinkevičius bene labiausiai atpažįstamas kaip serialo „Viskas ore“ aktorius, nors neslėpė norėjęs artimiau susipažinti su filmvimo aikštele, joje vykstančiais dalykais bei brangesne technika. Bet aktoriaus rolėje neužsibuvo ilgai, nes vis dėlto smalsumas nugalėjo, o pasitaikius progai ir susipažinus su režisavimu, aktoriaus pareigas iškeitė į filmavimo, montažo ir scenarijaus rašymo darbus.
Komisijos kėdė ir pozityvas
Dinas Marcinkevičius studentų trumpametražių filmų festivalio „STOP“ komisijos nariu tapo pirmiausia dėl meilės kinui, o kadangi pats pradėjo nuo trumpametražių filmų, dar ir dėl nostalgijos, noro pamatyti kitų darbus, kokius ir pats kažkada siuntė. Dar viena priežastis – tai savotiškai naujas amplua, ir kelia klausimą: „Kodėl gi nepabandžius vertinti, o ne būti vertinamam?“. Vaikinas taip pat viliasi, kad festivalio patalpa bus pripildyta pozityvo tiek filmuose, tiek žiūrovų reakcijose. „Pozityvus filmas, mano nuomone, turi atrodyti spalvotas, nors ir būtų pateiktas juodai baltas“, – kaip svarbiausią akcentą išskyrė aktorius.
Lietuviškas kinas
Dirbdamas kino industrijos užkulisiuose, aktorius Dinas Marcinkevičius girdi daug atsiliepimų apie lietuviškus komercinius filmus – jo nuomone filmai yra geri tol, kol atlieka savo entertainmento funkciją ir žmonės juos žiūri. Tiems, kurie mažiau mėgsta tokio tipo filmus, D. Marcinkevičius pataria pasirinkti meninį kiną, nenusileidžiantį komerciniams filmams.
Mantvidas Žalėnas ir kino industrija
Mantvidui Žalėnui filmų industrija nėra svetima jau daugiau nei 10 metų – ne kartą kino festivaliuose teisėjavęs prodiuseris dirba kino reklamos administravimo bei kūrybinėse srityse. Paklaustas apie įsimintiniausią darbą, susijusį su kino industrija, teigia: „Vieno darbo išskirti negalėčiau. Kiekvienas filmas yra atskiras nuotykis, kuris man tuo metu labai patinka. Kai filmas pasileidžia į kino ekranus, norisi kito nuotykio. Čia panašiai kaip su kelionėm.“
STOP‘as – naujų perlų ieškotojas
Studentų kino festivalio „STOP“ dalimi kino atstovas pasiryžo tapti su viltimi pamatyti šviežią jaunimo kūrybą, idėjas, bei atrasti unikalių perlų. Mantvidas Žalėnas tikisi, jog festivalio dalyvių sukurti darbai ne tik pasižymės savitumu, bet ir maloniai nustebins kokybe. Į klausimą, kaip turi atrodyti Pozityvus filmas, kino prodiuseris atsako sarkastiškai: „Turi baigtis gerai“.
Jaunimas – filmų industrijos ateitis
M. Žalėnas nepagaili patarimų jaunajai kino entuziastų kartai bei su malonumu pasidalina keliais būdais, padėsiančiais pateikti savo darbus patraukliai: „Paslapčių ir subtilybių yra labai daug. Bet pagrindiniai kriterijai yra trys: pataikyti laiku, padaryti filmą kokybiškai bei išradingai, ir sukurti tai, ko dar nebuvo“. Pabaigai, paklaustas apie šiandieninį kino pasaulį, prodiuseris teigia, kad ryškėja augimo tendencija, bei viliasi, jog kokybė nesuprastės – svarbu išlaikyti gerus standartus.
Nuo kovo mėnesio užsitęsęs laukimas baigiasi – gegužės 5 dieną studentų kino festivalį „STOP“ vainikuos peržiūrų vakaras Kaune įsikūrusiame Tado Ivanausko Zoologijos muziejuje, kur bus rodomi atrinkti geriausi kūrėjų darbai. Vakaro metu kompetentinga komisija kartu su publika rinks nugalėtojus – jie bus apdovanoti organizatorių ir rėmėjų įsteigtais prizais, tarp kurių ir renginio mecenato Fotoaparatas.lt 300 eurų vertės prizas!
Daugiau informacijos čia.