fbpx
Reportažai

Tarptautinis moterų kino festivalis „Šeršėliafam“ rodo Eugeniją Pleškytę ir „Savus kelius“

Eugenija Pleškyte filme „Savi keliai“ Šaltinis: lrt.lt
Eugenija Pleškyte filme „Savi keliai“
Šaltinis: lrt.lt


Antanas Šurna: „Žinai, ką aš tau pasakysiu…“

Eugenija Pleškytė: „Geriau nesakyk, žinau.“

Antanas Šurna: „Ne, pasakysiu. Tu labai talentinga, labai graži.“

Eugenija Pleškytė: „O, galų gale išgirdau…“

Antanas Šurna: „Tšš… Labai puiki scenos partnerė, bet tavo charakteris yra absoliučiai šlykštus.“

Aštuntą kartą vykstantis tarptautinis moterų kino festivalis „Šeršėliafam“ šiemet atskirą programą skyrė teatro ir kino aktorei Eugenijai Pleškytei.

Eugenija Pleškytė (1938–2012) – aktorė, vaidinusi žymiausių pastarojo meto lietuvių teatro (Vytauto Čibiro, Rimo Tumino, Eimunto Nekrošiaus ir kt.) ir kino (Marijono Giedrio, Almanto Grikevičiaus, Algimanto Puipos, Raimondo Vabalo ir kt.) režisierių spektakliuose ir filmuose, kurių iš viso buvo net apie dvidešimt.

Žinoma, šios aktorės filmų retrospektyvą geriausia pradėti nuo Lietuvos radijo ir televizijos 2012 metais sukurto dokumentinio filmo „Savi keliai“, kurio autoriai – Birutė Vyšniauskaitė ir Valdas Babaliauskas. Kartu su jau Lietuvos aukso fondo istorija tapusiais kadrais iš filmų ir teatro spektaklių nuotraukų, dokumentiniame filme girdime pačios E. Pleškytės mintis apie save ir jos kolegų (Kosto Smorigino, Rimo Tumino, Juozo Budraičio, Regimanto Adomaičio, Algimanto Puipos, Vytauto Paukštės, Antano Šurnos, Irenos Aleksaitės, Gražinos Arlickaitės) pokalbius apie ją. Drįsčiau teigti, kad filmo kūrėjai itin kruopščiai atrinko esminius E. Pleškytės kūrybos epizodus ir niuansus, tai galima matyti iš filmo montažo. Filmo atida skirtingoms nuomonėms ir net vertinimams, kuriais dalinosi kalbėtojai, leidžia susidaryti adekvatų įspūdį apie tai, kaip vienų tikrovė gali būti tolima kitoms, kad ir šalia esančioms…

Antra vertus, bent jau mane erzino pernelyg buitiniai, vietomis klišiniai, kai kurių kalbėjusiųjų portretai, o ypač pačios E. Pleškytės… Kitaip tariant, vaizdavimo paprastumas kiek nesiderino su pačios asmenybės aristokratiškumu ir neeiline inteligencija.

Kalbant apie festivalio „Šeršeliafam“ kontekstą, „Savi keliai“ iliustruoja esmines su kino industrija susijusias problemas. Ar dėl ambicijų, ar dėl kitų įtakų, net ir po daugelio metų vis viena kalbama apie aktorius ir apie aktores moteris, kitaip tariant, profesija vis dar neatsiejama nuo lyties…

Filmą „Savi keliai“ galėsite pamatyti kovo 9 d. 19 val. Šiaulių dailės galerijoje ir kovo 16 d. 17 val. Klaipėdos kultūrų komunikacijų centre.

Daugiau informacijos apie festivalį galite rasti čia.

Komentarai