fbpx
Skaitomiausi, Topai

Top 7. Filmai apie krepšinį

Kadras iš filmo „Kita svajonių komanda“ Šaltinis - dailybruin.com
Kadras iš filmo „Kita svajonių komanda“
Šaltinis – dailybruin.com

Neretai krepšinio varžybos gali atstoti patį įtempčiausią trilerį, virsti tikrų tikriausia drama ar net tragedija. Arba atvirkščiai – padovanoti kiekvienam žiūrovui daug daugiau pozityvių emocijų nei bet kuri komedija. Belaukdami Europos krepšinio čempionato pusfinalio, prisiminkime įsimintiniausius filmus apie šią sporto šaką.

1. „Kita svajonių komanda“ (The Other Dream Team), 2012 m., rež. Marius Markevičius

Lietuvių išeivių šeimoje Los Andžele užaugusiam Mariui Markevičiui puikiai pavyko perteikti sąsajas tarp krepšinio ir Lietuvos istorijos. Įvykiai be galo svarbūs kiekvienam Lietuvos gyventojui – kelias į nepriklausomybę, 1992 metų olimpinės žaidynės Barselonoje, roko grupės „Grateful Dead“ palaikymas, tarpkultūrinis ryšis su Jungtinėmis Valstijomis, marškinėliai su skeleto atvaizdu. Kaip pastebėjo „NBA“ komisaras Davidas Sternas, sportas tuo metu tapo barometru, rodančiu, kaip žmonės suvokia tai, kas vyksta.

2. „Jo žaidimas“ (He Got Game), 1998 m., rež. Spike Lee

Džeikas barnio įkarštyje to nenorėdamas nužudė savo žmoną. Kol jis sėdėjo kalėjime, jo sūnus Jėzus tapo vienu perspektyviausių šalies krepšininku ir dabar dėl jo kovoja daugybė didžiausių šalies komandų. Draugai, mergina, netgi tėvas – visi iki vieno stengiasi nulemti Jėzaus pasirinkimą ir išpešti naudos sau. Talentingam vaikinui belieka pasitikėti tiktai krepšinio kamuoliu, kuris niekada neapgauna. Šioje Spike‘o Lee juostoje didžiulė meilė krepšiniui tiesiog tvyro ore. Beje, režisierius taip pat yra sukūręs dokumentinį filmą apie Kobe Bryantą – „Kobe Doin’ Work“ (2009).

3. „Hoop Dreams“, 1994 m., rež. Steve James

Ketverius su puse metų šio filmo kūrėjai 16 mm juosta filmavo du apie krepšininkų karjerą svajojančius Čikagoje gyvenančius vaikinus. Skirtingi charakteriai, skirtingi likimai, pusantros valandos kelio iki sporto salės, traumos, nesutarimai su treneriu, nesėkmės aikštelėje, šeimyninės laimės ir tragedijos, svajonės apie „NBA“. Jų nesustabdė jokios kliūtys, nes krepšinis jiems – vienintelis įmanomas būdas pakeisti savo gyvenimą.

4. „Baltieji nemoka šokinėti“ (White Men Can’t Jump), 1992 m., rež. Ron Shelton

Wesley Snipeso ir Woody Harrelsono herojai – tikrieji gatvės krepšinio meistrai. Nepaisant to, kad anksčiau visą laiką būdavo skirtingose barikadų pusėse, vieną dieną jie nusprendžia suvienyti savo jėgas. Šeimyniniai rūpesčiai, skolos bei nuolatinis pinigų trūkumas verčia griebtis ne visada sąžiningų jų uždirbimo būdų, o kur dar noras pasirodyti pranašesniam už buvusį priešininką. Nuolatiniai, tikrai juokingi ginčai dėl mėgstamiausių dainų, moterų bei, žinoma, dėl krepšinio. Labiausiai Rono Sheltono tragikomedija išsiskiria savo nepakartojamais dialogais. Ko gero, būtent dėl jų šį filmą galima vadinti kultiniu.

5. „Taiklus metimas“ (Hoosiers), 1986 m., rež. David Anspaugh

Į nedidelį miestelį Indianos valstijoje atvyksta naujas krepšinio treneris, nenorintis kalbėtis apie savo praeitį. Apie jį sužinome tik tiek, kad pastaruosius dvidešimt metų jis nėra treniravęs jokios komandos. Gene‘o Hackmano herojus stengiasi pakeisti pergalės skonį pamiršusios komandos žaidimo stilių. Nuolat kartoja žaidėjams, kad jie privalo galvoti apie savo priešininką kaip apie kramtomąją gumą, būti prisiklijavus prie jo taip, kad žaidimo pabaigoje galėtų papasakoti kokio jis skonio. Savo padėjėju jis paskiria, puikiai krepšinį išmanantį vietinį alkoholiką. Davido Anspaugh „Taiklus metimas“ įrodo, kad „amerikietiška svajonė“ įmanoma net tuomet, jeigu gyveni jokiame žemėlapyje nenurodytame miestelyje.

6. „Svajonių komanda, 1935“ (Sapnu komanda 1935 / Dream Team 1935), 2012 m., rež. Aigars Grauba

1935 metai. Pasiruošimas pirmajam Europos krepšinio čempionatui. Daugelis šalių siekė įrašyti savo pavadinimą į krepšinio istoriją, tačiau labiausiai to troško Latvijos rinktinės treneris Valdemaras Baumanis. Prieš atsiduriant Ženevoje, jam teko įveikti begalę biurokratinių kliūčių bei priversti kitus patikėti Latvijos rinktinės stiprybe.

7. „Šlovės kelias“ (Glory Road), 2006 m., rež. James Gartner

1966 metais treneris Donas Haskinsas subūrė pirmąją vien iš afroamerikiečių sudarytą komandą Teksaso universitete ir dalyvavo su ja NCAA čempionate. Jo atrinkti žaidėjai pasižymėjo savitu žaidimo stiliumi, kuris leido skintis kelią į priekį ir netgi pasiekti finalą. Jeigu jums patiko „Šlovės kelias“, taip pat galite atkreipti dėmesį į metais anksčiau sukurtą „Trenerį Karterį“ (Coach Carter, 2005), kuriame Samuelio L. Jacksono herojus irgi stengiasi išmokyti savo auklėtinius, kad pergalių reikia siekti ne tik krepšinio aikštelėje.

Komentarai
Kinas visada buvo labai svarbi mano gyvenimo dalis. Geriausiai tai, koks kinas man patinka apibūdina Tildos Swinton citata: „Už nebalintą veidą ir nelygią eiseną. Už realistišką šeimyninę sceną. Už skausmingą žodžių pasirinkimą. Už atvirą, o galbūt ir nelaimingą pabaigą. Už nuo pėdos slystanti batą ir jį pataisantį kojos judesį. Už sudaužytą kiaušinį ir išpiltą pieną. Už neaiškaus kalbėjimo idėją. Už kino erdvę, kur niekas nevyksta, bet viskas įmanoma.“ Gavus pasiūlymą prisijungti prie KINFO šeimos nusprendžiau neatsisakyti, nes tai puiki proga ne tik daryti tai, kas miela širdžiai, bet dar ir galimybė susipažinti su bendraminčiais.