fbpx
Geri filmai, Topai

Top 7. Rudeniški filmai

Kadras iš filmo „Kai Haris sutiko Salę“ Šaltinis - lh5.ggpht.com
Kadras iš filmo „Kai Haris sutiko Salę“ Šaltinis - lh5.ggpht.com
Kadras iš filmo „Kai Haris sutiko Salę“
Šaltinis – lh5.ggpht.com

Ruduo. Pripažinkime, visiems šis metų laikotarpis yra kažko pradžia. Jei ne mokyklos, studijų, tuomet pradžia naujo pažadų vykdymo, draugystės, kelionės, atostogų, darbo, [įrašykite savo variantą]. KINFO.LT rudens pradžia – filmų septintukai, kuriuos siūlysime prisiminti ir pažiūrėti. Skaičius niekada nesikeis, tačiau keisis tematika. Šį kartą pradėsime, taip atspėjote, banalia tema – rudeniu. Auksiniais lapais nukloti keliai, karksinčios varnos, įvairiaspalviai šaliai, ruda iki skausmo pažįstama žemė ir tas, toks neužuodžiamas, bet jaučiamas rudens kvapas. Tai štai pirmasis septynetas filmų apie rudenį, rodantys rudenį ar susiję su rudeniu. Nostalgiško žiūrėjimo!

1. „Ruduo Niujorke“ (Autumn in New York, 2000 m., rež. Joan Chen)

Na, kaip gi be meilės? Kitaip negalima. Didis miestas, didi, bet pasmerkta meilė ir labai didingas ruduo. Nors ir Niujorke, tačiau žiūrint šį filmą jautiesi tarsi viskas nufilmuota pro tavo buto/namo langą. Kodėl? Nes ruduo visur vienodai rudeniškas.

2. „Pavasaris, vasara, ruduo, žiema… ir vėl pavasaris“ (Spring, Summer, Fall, Winter… And Spring, 2003 m., rež. Kim Ki-duk)

Šiame filme išvysite visus metų laikus ir ne viskas bus parodyta pasitelkiant gamtos reiškinius. Čia ir pavasaris, ir vasara, ir mūsų aptariamasis ruduo jaučiami žmonėse, jų elgesyje. Kim Ki-duko filme ruduo – sumaišties, pasimetimo, agresijos ir ramybės ieškojimo metas. O ar taip dabar nėra ir Jūsų gyvenime, kai į langus barbena ligotai pageltę ar gėdingai išraudę lapai?

3. „Trislpavis“ (2013 m., rež. Vytautas V. Landsbergis)

Dokumentiniame filme „Trispalvis“ amžiams sustabdytas ir užkonservuotas tikras, lietuviškas, auksinis ruduo. Nepaprastai gražūs vaizdai, kuriuos, žinoma, galite pamatyti ir išėję į gatvę, bet pasilikite šį filmą tai rudenio pusei, kuomet saulės nebėra ir visur tvyro žemės kvapas.

4. „Rudens sonata“ (Autumn Sonata, 1978 m., rež. Ingmar Bergman)

Kartais rudeniški ne vaizdai, bet elgesys, pokalbiai, muzika. Žinote, kas dar atrodo tinkamas rudens atributas? Moteris – visa aprėpianti, šildanti, sauganti ir puoselėjanti. Visa tai ir rasite „Rudens sonatoje“. P. S. Ar tikrai reikia įtikinėti, kodėl verta pažiūrėti I. Bergmano filmą???

5. „Anarchija Žirmūnuose“ (2010 m., rež. Saulius Drunga)

Rudens čia ne daug, bet jis labai svarbus akcentas. Jei ne ruduo ir ne mokslo metai, Vilė nebūtų atvykusi į didmiestį. O ir lietuviškų filmų, kuriuos pripažino ne tik įvairiuose festivaliuose, bet ir savo šalyje (tai nėra taip paprasta), nevalia praleisti!

6. „Gerasis Vilas Hantingas“ (Good Will Hunting, 1997 m., rež. Gus Van Sant)

Gražus filmas. Graži istorija. Gražus sutapimas. Filmas, kuriame pamatysite šiek tiek rudens, nuostabią vaidybą ir Robiną Williamsą.

7. „Kai Haris sutiko Salę“ (When Harry Met Sally, 1989 m., rež. Rob Reiner)

Pradėjome ir baigsime rudeniškų filmų septintuką meilės tema. Puikus filmas, tinkantis šeštadienio ar sekmadienio popietei, kuomet nereikia skubėti, galite šiltai įsitaisyti lovoje, gerti kakavą (arbata kažkodėl čia netiks) ir mėgautis meilės kupinu rudeniu. Gal vis dėlto ruduo – ne tik naujų pradžių, bet ir meilės (nebūtinai naujos) metas?

Komentarai
Mėgstu kiną, nes jis man padeda bent akimirkai susikoncentruoti, išnykti iš tikra-netikra pasaulio ir padeda atrasti atsakymus į mano klausimus. O KINFO – erdvė, kurioje galiu dalintis tais atsakymais, kuriuos randu kine. Taip pat čia galiu ir bandau tobulėti ne tik kaip „man patiko – nepatiko“ pliurpėja, bet kaip argumentais ir įmantriomis frazėmis apsikausčiusi kino kritikė. Alfredas Hitchcockas yra pasakęs, kad filmo ilgis visuomet turi būti tiesiogiai proporcingas šlapimo pūslės ištvermei, o mano tikslas – rašyti tekstus taip, kad net ir labai norintys sisioti, neišbėgtų į tualetą tol, kol nepabaigtų skaityti mano teksto.