Jau seniai praėjo tie laikai, kai televizija buvo laikoma jaunesniąja ir ne tokia gražia bei protinga kino pussesere. Gal kažkada televizijos laidos bei serialai išties buvo kuriami taip, kad vakarieniaujantis, lyginantis ar indus plaunantis žiūrovas vos užmetęs akį ar tik puse ausies klausydamas galėtų suprasti, apie ką kalbama. Dabartiniai serialai dažnai prikausto ir išlaiko dėmesį labiau nei vidutiniškas filmas. Kas nepažįsta užkietėjusių serialų žiūrėtojų, galinčių „suvalgyti“ kone visą pamėgto serialo sezoną per vieną naktį? Šįkart pasižvalgykime, kokie filmai įkvėpė televizijos serijų kūrėjus.
1. „Psichopatas“ (Psycho), 1960 m., rež. Alfred Hitchcock
Vienu geriausių Hitchcocko darbų laikomas „Psichopatas“ įkvėpė ne vieną vizualiojo meno kūrėją – nuo filmo tęsinių, parodijų, interpretacijų iki „Simpsonų“ serijų bei mados žurnalų fotosesijų (įspūdingoje „Vanity Fair“ fotosesijoje Janet Leigh personažą įkūnijo Marion Cotillard). Nenuostabu, jog šio populiariojoje vaizduotėje įsirėžusio filmo traukai neatsispyrė ir serialų kūrėjai. 1987-tais metais pasirodęs filmas „Beitso motelis“ (Bates Motel) buvo sumanytas kaip bandomoji būsimo serialo versija. Tačiau nei viena televizija nesusidomėjo šiuo projektu, tad „Beitso moteliui“ teko laukti geresnių laikų. To paties pavadinimo, bet kitokio turinio (su 1987-tųjų filmu nesusijęs) serialas pradėtas rodyti 2013-tais metais. Tai šiuolaikinė Normano Bateso ir jo motinos Normos priešistorę pasakojanti „Psichopato“ versija.
2. „Visi geri dalykai“ (All good things), 2010 m., rež. Andrew Jarecki
Filme pasakojama nekilnojamojo turto magnato Roberto Dursto, kaltinto nužudžius ir sukapojus kaimyną bei įtariamo dėl žmonos dingimo, istorija. Reikia pripažinti, kad šis filmas nėra toks intriguojantis kaip jį įkvėpusi istorija. Realybė dažnai pranoksta net pačią lakiausią kūrėjų fantaziją. Gal būtent todėl to paties režisieriaus dokumentinis serialas „The Jinx: The Life and Deaths of Robert Durst“ (2015) kur kas labiau prikausto dėmesį. Filmą išvydęs Robertas Durstas pats susisiekė su režisieriumi ir panoro papasakoti savo įvykių versiją. Patikėkite, ši istorija pranoksta net geriausius įtampos virtuozo Hitchcocko darbus.
3. „Fargo“, 1996 m., rež. Joel Coen, Ethan Coen
Juodoji kriminalinė brolių Coenų komedija „Fargo“ apie nevykėlius nusikaltėlius ir atkaklią besilaukiančią policininkę sulaukė puikios interpretacijos to paties pavadinimo televizijos seriale. Itin sėkmingo serialo antrasis sezonas turėtų startuoti šių metų rudenį. O jo belaukiant galima pasižiūrėti filmą „Kumiko, the Treasure Hunter“ (2014), kurio herojė Kumiko, jauna, Tokijuje gyvenanti mergina, patikėjusi „Fargo“ filme sniege paslėptų pinigų tikrumu leidžiasi į lobio medžioklę.
4. „M*A*S*H“, 1970 m., rež. Robert Altman
Kultiniu filmu tapusi juodojo humoro kupina satyra apie ciniškus, šmaikščius ar tiesiog kvaištelėjusius karo lauko chirurgus sulaukė tęsinio itin populiariame to paties pavadinimo seriale, trukusiame net vienuolika sezonų nuo 1972-jų iki 1983-jų metų.
5. „Mano didelės storos graikiškos vestuvės“ (My Big Fat Greek Wedding), 2002 m., rež. Joel Zwick
O taip! Manote, kaip pasakose viskas bagiasi beprotiškomis didelėmis graikiškomis vestuvėmis? Serialo „Mano didelis storas graikiškas gyvenimas“ (My Big Fat Greek Life) kūrėjai taip tikrai nemanė. Išties, didžiulė kvaištelėjusi graikų šeima ir tam tikras privatumo ribas bandanti nubrėžti jaunavedžių pora – puiki medžiaga smagiai situacijų komedijai.
6. „Rožinė pantera“ (The Pink Panther), 1963 m., rež. Blake Edwards
Deimantų vagys, žavios apgaulingos moterys, nevykėliai detektyvai ir nuostabi Henrio Mancini muzika. Ak, ir taip – smagioji animuota Rožinė pantera. Personažas buvo pernelyg charizmatiškas, kad gyvuotų tik „Rožinės panteros“ serijos filmų pradžios ir pabaigos titrų pasaulyje, todėl sulaukė savo asmeninės šlovės valandos animaciniame to paties pavadinimo seriale.
7. „The Ghost & Mrs. Muir“, 1947 m., rež. Joseph L. Mankiewicz
Romantiška ir komiška, sūriu jūros brizu dvelkianti istorija apie kapitono vaiduoklio ir į jo namus atsikrausčiusios jaunos našlės draugystę po dviejų dešimtmečių nuo filmo pasirodymo buvo pratęsta šmaikščiame to paties pavadinimo seriale.