Sekmadienio vakarą įvyko iškilminga 17-ojo Vilniaus trumpųjų filmų festivalio apdovanojimų ceremonija, kurios metu tarptautinė žiuri paskelbė geriausius šių metų festivalio filmus. Konkursinėse programose šiemet varžėsi net 42 trumpieji filmai iš daugiau nei trisdešimties užsienio šalių, iš kurių – 11 lietuvių kūrėjų darbų. Sausio 22-23 dienomis platų festivalio repertuarą papildys specialioji nugalėtojų programa, sudaryta vien iš festivalio apdovanojimuose laurus pelniusių filmų. Šią programą bus galima pamatyti Vilniaus, Kauno ir Klaipėdos kino teatruose.
Kaip ir kasmet, tarptautinė žiuri festivalio metu žiūrėjo konkursines programas ir sekmadienio vakarą paskelbė, kas tapo laureatais – išrinkti geriausi tarptautinės ir nacionalinės konkursinių programų filmai, o vienas filmas pelnė pagrindinį prizą – festivalio „Grand Prix“. Taip pat vienas filmas iš nacionalinės konkursinės programos ir vienas – iš tarptautinių konkursinių programų, įvertinti specialiaisiais žiuri paminėjimais, ir vienas lietuviškas filmas susilaukė specialiojo kino kritikų paminėjimo.
Filmus vertino kompetentinga ir gausią patirtį kino industrijoje sukaupusi žiuri: prodiuserė ir festivalių programų kuratorė Inja Korać iš Kroatijos, Italijos festivalio „Lago Film Fest“ meno vadovas ir kino prodiuseris Alessandro Del Re ir režisierius bei operatorius Laurynas Bareiša.
Vilniaus trumpųjų filmų festivalio geriausieji
Festivalio „Grand Prix“ apdovanojimą pelnė režisieriaus Atsushi Hirai filmas „Pirtis“ (angl. „Oyu“), kuriame stebime kaip paskutinę metų dieną mažame Japonijos miestelyje vyriškis ateina į viešą pirtį atsiimti pamiršto daikto ir susigundo pasilikti. Festivalio „Grand Prix“ įsteigė Vilniaus miesto savivaldybė.
„Tai – kino patirtis, kuri yra autentiška žiūrovui savo neįtikėtinu dėmesiu detalėms ir priminimu apie kasdienių smulkmenų svarbą. Už filmo sugebėjimą suteikti vilties žmonijai parodant, kokie vertingi yra žmonių saitai, ir atskleidžiant laiko tėkmę gyvenimuose, kurie juda skirtingai“, – įteikdami pagrindinį festivalio apdovanojimą sakė žiuri nariai.
Geriausiu nacionalinės konkursinės programos filmu buvo pripažintas debiutinis Mildos Augustaitytės dokumentinis filmas „Numeris Vienas“. Jame dvylikametis Arianas su partnere ruošiasi Lietuvos standartinių ir Lotynų Amerikos šokių čempionatui. Prizą nacionalinės konkursinės programos geriausiam trumpametražiui filmui įsteigė asociacija „Latga“.
„Filmas iliustruoja sarkazmą šiandienos konkurencingai ir mačistinei visuomenei, akimis nepaprastai nuoširdaus ir talentingo berniuko, kurį pamilstame nuo pirmosios sekundės. Buvome pakerėti dokumentiniame filme naudojamų itin drąsių kinematografinių sprendimų, kurie atskleidžia, jog autorė stoja į akistatą su įtakingaisiais, bet taip pat ir gina mūsų pagrindinį veikėją, kurį jaučiame, kad turime apsaugoti“, – apie lietuvės režisierės trumpąjį filmą sakė komisija.
Vienas nacionalinės konkursinės programos filmas įvertintas specialiuoju žiuri paminėjimu. Jo nusipelnė Austės Urbanavičiūtės „Dear Dad“. Filme jauni suaugusieji išpažįsta sudėtingas patirtis, jausmus ir prisiminimus iš vaikystės žvelgdami į laimingas šeimos akimirkas užfiksuotas tėvų vaizdajuostėse.
„Su šiuo specialiuoju paminėjimu norime paskatinti naują balsą, kuris naudoja kiną ne tik kaip saviraiškos priemonę, bet ir sukuria viešą erdvę, kurioje pateikia subrendusį požiūrį į tėvystę ir užaugimą“, – ceremonijoje teigė žiuri.
Dar vienas įvertinimas – specialusis kino kritikų paminėjimas – atiteko Nacionaliniame konkurse dalyvaujančiam filmui „Daug geresnis“ (rež. Skirmanta Jakaitė).
Tarptautinės konkursinės programos geriausiuoju pripažintas dokumentinis filmas iš Ukrainos „nubusti tyloje“ (angl. „Waking up in Silence“), kurio režisieriai – Mila Zhluktenko, Daniel Asadi Faezi. Fime vaizduojama vasaros diena buvusiose vokiečių kareivinėse. Čia glaudžiasi iš Ukrainos pabėgę vaikai. Bežaisdami aptikę karinių simbolių iš praeities, jie susieja juos su dabarties išgyvenimais.
„Už pasirinkimą kalbėti apie situaciją neišnaudojant jos sukrėtimą keliančių aplinkybių bei, to pasekoje, įamžinant neblėstantį jaunystės portretą karo akivaizdoje“, – įteikdami apdovanojimą sakė žiuri nariai.
Specialiojo žiuri paminėjimo šiemet nusipelnė ir Tarptautiniame konkurse dalyvavęs Annos Llargués filmas „Aušra“ (angl. „Crack of Dawn“). Jame stebime, kaip namas Prancūzijos kaime pripažįstamas netinkamu gyventi. Kol vieni jame gyvenančios šeimos nariai siekia išlaikyti prosenelių statytus namus, jaunimas svarsto, kur galėtų iškeliauti.
Pasak žiuri, „filmas – jautriai užčiuopiantis šios šeimos sielą ir lydintis žiūrovus į nostalgišką kelionę po įvairius pastatus, kurie formavo jų vaikystę. Meistriškai ir intuityviai, pasitelkiant skirtingas kino „kalbas“, išryškinamos kartais lėtos ir tylios, bet be galo reikšmingos gyvenimo akimirkos“.
Visi šie filmai bus rodomi specialioje Vilniaus trumpųjų filmų festivalio nugalėtojų programoje, kurią žiūrovai galės pamatyti sausio 22-23 d. Vilniuje, Kaune ir Klaipėdoje.
Festivalis vyksta sausio 17-23 d. kino teatruose Vilniuje, Klaipėdoje, Kaune ir Šiauliuose bei namų kino platformoje ŽMONĖS Cinema. Festivalį organizuoja lietuviškų trumpametražių filmų agentūra „Lithuanian Shorts“.
Informacija, bilietai ir pilna festivalio programa: www.filmshorts.lt
Festivalį iš dalies finansuoja: Lietuvos kino centras, ES programa „Kūrybiška Europa MEDIA“, Audiovizualinių kūrinių autorių teisių asociacija AVAKA. Instituciniai partneriai: Vilniaus miesto savivaldybė, Šiaulių miesto savivaldybė, ES programos „Kūrybiška Europa MEDIA“ biuras Lietuvoje, asociacija LATGA. Pagrindinis informacinis partneris – LRT Epika.