fbpx
Kino pavasaris, Reportažai

Festivalyje „Kino pavasaris“ 47 lietuviški filmai net trijose programose

Lietuviškų filmų programos spaudos konferencija Levo Žiriakovo nuotrauka
Lietuviškų filmų programos spaudos konferencija
Levo Žiriakovo nuotrauka

Kaip ir visada, pirmiausia, svarbiausios žinios: tik šiandien, kovo 11 dieną, bilietai į visus „Kino pavasario“ lietuviškos programos filmus (išskyrus „Lošėją) kainuoja tik po 8 litus.

O bilietus įsigyti tikrai vertėtų, nes šiemet festivalyje „Kino pavasaris“ bus galima išvysti net 47 lietuvių kūrėjų darbus. Programose „Lietuvių filmai. Premjeros“, „Lietuvių filmai“ ir „Lietuviai svetur“ bus galima išvysti ne tik naujus filmus, bet ir tuos, kurių galbūt nespėjote pamatyti kino salėje. Į ekranus bent trumpam sugrįš „Nesamasis laikas“, „Galutinis tikslas“, „Redirected / Už Lietuvą!“, „Ekskursantė“, „Vardas tamsoje“, „Santa“ ir trumpametražiai: „Etiudas“, „Neeuklidinė geometrija“, „Pasakyk, kad neskaudės“, „Pietūs Lipovkėje“, „Tapatumai“.

„Lietuvių filmai. Premjeros“ netradicinė dokumentika ir eksperimentiniai trumpametražiai filmai

Programą atidarys filmas „LITUANICA paslaptis“ (rež. Remigijus Sabulis), pasakojantis ir tarsi detektyvą sprendžiantis filmas, kuriame bandoma iš naujo papasakoti ir priminti lėktuvo „Lituanica“ skrydį per Atlantą ir jo sudužimo priežastis. Nors Remigijus Sabulis daugeliui turbūt geriau pažįstamas kaip „Steponas Darius“ iš filmo „Skrydis per Atlantą“ (rež. R. Vabalas) šįkart jis imasi režisieriaus kėdės ir bando papasakoti istoriją, kuri jo nepaliko nuo pat 1983-ųjų metų. Filmą režisierius kūrė remdamasis Stepono Dariaus dienoraščiais ir nors didžiausi sunkumai buvo finansiniai, filmą sukurti visgi pavyko. „Už tokius pinigus niekas nedarytų pilno metro dokumentinio filmo. Bet kadangi esu žodžio žmogus, pabaigti šį filmą man buvo garbės reikalas“, – teigė režisierius.

Remigijus Sabulis Lietuviškų filmų programos spaudos konferencija Levo Žiriakovo nuotrauka
Remigijus Sabulis
Lietuviškų filmų programos spaudos konferencija
Levo Žiriakovo nuotrauka

Filmo „Semme“ (rež. Ernestas Samsonas) pavadinimas išvertus iš prūsų kalbos reiškia „Žemė“. Tai pasakojimas apie tris svarbias asmenybes: krivį Joną Trinkūną, geografą Tadą Šidiškį, tautodailininką Algirdą Versecką. Šįkart apie jų puoselėjamas tradicijas ir jų svarbą klausimą kelią jauna filmo kūrybinė komanda, todėl filmas netapo ta dažnai nuobodoka dokumentika.

„Ežerų dugne“ (rež. Akvilė Anglickaitė, Irma Stanaitytė) – tai dokumentika, kviečianti panerti į ežerų gilumas ir praleisti ten didžiąją filmo dalį. Programos sudarytoja Justė Zavišaitė lygino šį filmą su meditacija.

„Drauge“ (rež. Neringa Medutytė, Arnoldas Alubauskas. Dauno sindromas – vis dar retai aptarinėjama tema mūsų visuomenėje, o šis filmas būtent ir pasakoja apie du draugus, turinčius šį sindromą, bei jų tarpusavio santykį. Filmą galima bus išvysti specialiame seanse nemokamai.

Šiemet ekrane išvysime net vienuolika vaidybinių trumpametražių filmų. Pernai su „Revoliucijos teorija“ debiutavęs Titas Sūdžius šiemet kviečia pamatyti du naujus savo filmus „Serdžio“ ir „Drąsiausias žmogus pasaulyje“. Filmas „Serdžio“ yra tarsi įvadas į pilnametražį filmą „The man who sold the world“, kurio filmavimus teko atidėti dėl finansų trūkumo, bet režisierius viliasi, kad jei publikai patiks naujieji jo darbai, bus lengviau įgyvendinti ir tolimesnius projektus.

Gabija Siurbytė ir Ernestas Jankauskas Lietuviškų filmų programos spaudos konferencija Levo Žiriakovo nuotrauka
Gabija Siurbytė ir Ernestas Jankauskas
Lietuviškų filmų programos spaudos konferencija
Levo Žiriakovo nuotrauka

Ernestas Jankauskas spaudos konferencijoje pristatė savo debiutinį trumpametražį filmą „Anglijos karalienė pagrobė mano tėvus“. Tai vizualiai labai spalvingas filmas, kuriame režisierius stengėsi sukurti pasakišką vaiko pasaulį. Viena iš scenarijaus autorių Gabija Siurbytė pasakojo: „Idėja šiam filmui kilo daugiau nei prieš du metus. Mes norėjome kalbėti apie vaiko skausmą ir kaip vaiko skausmas pasireiškia per jo fantazijas.“ Filmas pasakos motyvu pasakoja istoriją mergaitės, kurios tėvai išvyko dirbti į Angliją ir kaip ji sumano keliauti jų ieškoti.

Šioje programoje rasite internautų itin pamėgto Tado Vidmanto naujausią trumpametražį filmą „Kadagio gatvė“ ir kitų režisierių premjerinius trumpametražius filmus: „Džanina“ (rež. Kęstutis Kuskys), „Gatvės vaikai“ (rež. Darius Šilėnas), „Niekada nežinai“ (rež. Giedrius Tamoševičius), „Chronos ABC“ (rež. Vytautas Juozėnas), „Mažute mano, išjunk kamerą“ (rež. Emilija Petkūnaitė), „Skambutis“ (rež. Pijus Mickus), „Smurtas“ (rež. Vytautas Tinteris).

Ateikite, pamatykite ir, svarbiausia, balsuokite už savo favoritus – išrinkite lietuvišką žiūrovo filmą.

Penktus metus iš eilės vyks „Geriausio studentiško filmo“ konkursas, kurio žiuri šiemet sudaro: TV laidų kūrėjas Rytis Zemkauskas, scenaristas, rašytojas ir filosofas Kristupas Sabolius ir režisierė Kristina Buožytė. Laimėtojui bus įteiktas skatinamasis prizas.

Jonas Ohmanas Lietuviškų filmų programos spaudos konferencija Levo Žiriakovo nuotrauka
Jonas Ohmanas
Lietuviškų filmų programos spaudos konferencija
Levo Žiriakovo nuotrauka

Lietuviai svetur“ programoje filmai iš keturių kontinentų

Filmo Nematomas frontas pristatymo spaudos konferencijoje dalyvavęs Jonas Ohmanas teigė, kad šis filmas skirtas pasauliui apie Lietuvą ir apie 1944-1953 m. Baltijos šalyse vykusį pasipriešinimo judėjimą. „Ištraukos iš laimingo žmogaus gyvenimo“ naujausias režisieriaus Jono Meko darbas, nuotrupos iš įvairių jo gyvenimo epizodų. „Trimitų žemė“ pasakoja apie Serbijos miestelyje Gučoje vykstantį pučiamųjų muzikos instrumentų festivalį. Filmas „N“ nukels į Afriką, o „Zima“ supažindins su tikra rusiška žiema.

15 min.lt seansai internetu

Festivalis su partneriais „15min.lt” tęsia internetinių seansų tradiciją. Seansai vyks kovo 24-28 dienomis du kartus per dieną: 12 ir 19 valandomis. Bus parodyti filmai „LITUANICA paslaptis“, „Skambutis“, „Etiudas“, „Kadagio gatvė“, „Neuklidinė geometrija“, „Pasakyk, kad neskaudės“ ir kiti.

Komentarai
Kinas - man tai galimybė pamatyti pasaulį kitų žmonių akimis, kartais gražesnį - žavesnį, kartasi žiauresnį ir sukrečiantį iki sielos gelmių, tai galimybė nukeliauti, į bet kurį laikmetį, į bet kurią erdvę. KINFO - nes čia kinas gyvas, apie jį kalbama, rašoma, diskutuojama, apie jį skleidžiama žinia visiems bendraminčiams. Aš čia, nes norisi, kad apie kino pasaulį, egzistuojantį čia pat Lietuvoje ir tą už jūrų marių sužinotų kuo daugiau žmonių.