fbpx
Kinas ir knyga

Kinas ir knyga: „Šimto žingsnių kelionė“

Knyga „Šimto žingsnių kelionė“
Knyga „Šimto žingsnių kelionė“

Apie knygą: knygos autorius Richard C. Morais.

„Šimto žingsnių kelionė“ – šilta, įtraukianti, įkvepianti ir romantiška. Tai knyga apie maistą ir apie meilę, parodanti, kad tikri dalykai visada bus svarbiau už šlovę ir pinigus“, – kulinarinių knygų autorė Beata Nicholson negaili šiltų epitetų neseniai lietuviškai pasirodžiusiai Richardo C. Morais knygai „Šimto žingsnių kelionė“ („Sofoklis“, 2015 m.).

Nemažiau gerų žodžių sulaukė ir Oprah Winfrey ir Steveno Spielbergo prodiusuotas to paties pavadinimo filmas. Visgi filmo scenarijus nemenkai skiriasi nuo originalaus kūrinio, tad knygos siužetas pateiks staigmenų filmą mačiusiems skaitytojams.

Siužetas: Pozityvus ir kvapnus pasakojimas veda į ramų ir nuošalų Prancūzijos miestelį Liumjerą. Čia netikėtai užklysta triukšminga indų Hadžių šeima. Miestelis garsėja dvi „Michelin“ žvaigždutes turinčiu prabangiu restoranu ir didžiuojasi jos savininke madam Malori. Tad argi neakiplėšiška atvykėliams atidaryti kariu kvepiantį indišką restoraną tiesiog kitoje gatvės pusėje?

Paskelbtas restoranų karas netrunka atskleisti jaunojo Hasano Hadžio, kurį nuo vaikystės lydėjo užburiantys virtuvės kvapai ir senelio restorano Bombėjuje triukšmas, kulinarinius talentus. Jis – ne paprastas virėjas, jis – tikras menininkas.

Rafinuoto skonio madam Malori iš karto įžvelgia jaunuolio galimybes. Įveikusi šimtą žingsnių, skyrusių jos subtilią ir prašmatnią prancūzų virtuvę nuo aštraus skonio indiško restorano, ji imasi mokyti jaunąjį Hadžį prancūziškos virtuvės paslapčių.

Maisto gaminimo kultūra ir virtuvės filosofija labiausiai apsidžiaugs neabejingi maistui skaitytojai. Bene pirmą kartą bus galima pažvelgti į tai, kas vyksta „Michelin“ virtuvėse, kokios intrigos verda tarp aukščiausio lygio virtuvės šefų ir kiek kūrybiškumo pareikalauja šis darbas. Spalvos, prieskoniai ir kvapai – viena stipriausių šios knygos pusių. Kita – atsiskleidžiantys kultūrų skirtumai, kurie sukurią erdvę pozityviam humorui. Galiausiai pasakojimas suvienija visus, kam nesvetimas geras skonis, nes tai ne tik Hasano kelionė iš Bombėjaus į Paryžiaus Haute cuisine, bet ir patį save.

Filmas  „Šimto žingsnių kelionė“ „ACME film“ archyvas
Filmas „Šimto žingsnių kelionė“
„ACME film“ archyvas

Apie filmą: režisierius Lasse Hallström.

„Nepaisant to, kad didžioji filmo „Šimto žingsnių kelionė“ dalis vyksta vienoje Prancūzijos miestelio gatvėje, filmą galima pavadinti ir kelio filmu. Šioje kulinarinėje istorijoje yra nemažai išorinio keliavimo bruožų (indų šeima atvyksta iš Mumbajaus į Europą, paskui vyksta iš Anglijos į Prancūziją, galiausiai iš Pietų Prancūzijos miestelio į virtuvės meistro karjerai palankų Paryžių ir atgal), tačiau didžioji kelionė čia vyksta herojų viduje. Filme yra supriešinamos Prancūzijos ir Indijos kultūros, kurias reprezentuoja užsispyrę restoranų savininkai. Jaunasis Hassanas, paskatintas pagarbaus pažinimo troškimo, sugeba pasisemti iš naujai atrastos kultūros vertingiausių dalykų ir ne tik nepraranda savo identiteto, bet sugeba įnešti savosios indiškos kultūros aspektų į klasikinę prancūzų ar net molekulinę gastronomiją. Šis herojus atlieka tarpininko vaidmenį, šiltais draugystės saitais sujungdamas kariaujančias puses. „Šimto žingsnių kelionė“ pasakoja apie tai, kaip priešiško mąstymo atsisakymas padeda žingsnis po žingsnio ne tik toleruoti, pažinti, bet ir pasimokyti iš kitokios kultūros ar pasaulėžiūros“, – taip apie filmą rašo Laima.

Visą Laimos filmo apžvalgą rasite čia.

Knygą galima įsigyti čia.

Komentarai