„Scanoramos“ satelitinio ankstyvojo kino festivalio „Pirmoji banga“ programa kiekvienais metais įrodo, kad net ir prieš šimtmetį sukurti filmai gali neprarasti savo aktualumo ir šiandien. „Aš nesu angelas“ – vienas pelningiausių 1933 m. filmų, kurio sėkmė sustiprino sekso deive tituluojamos Mae West pagrindinės žvaigždės statusą ir prisidėjo prie jos stulbinamos karjeros Holivude.
Provokuojantis įvaizdis
Mae West ne tik atliko pagrindinį vaidmenį, bet ir pati parašė scenarijų. Aktorė garsėjo savo puošniais rūbais bei provokuojančiu stiliumi. Šiam filmui kostiumus sukūrė garsus dizaineris Travisas Bantonas. Ikoniškos suknelės, įskaitant leopardo rašto ir garsiąją „povo suknelę“, tapo neatsiejama aktorės įvaizdžio dalimi.
Filme gausu šmaikščių dialogų, kurie peržengia tų laikų priimtinumo ribas. Koketiškos ir drąsios replikos, dažnai sakomos su šmaikščia šypsena, tapo svarbiausiais filmo akcentais. Juostos turinys ir provokuojantis M. West humoras sukėlė cenzorių susirūpinimą. Kai kurie aktorės dialogai ir scenos buvo pakeistos arba sutrumpintos, kad atitiktų griežtas to meto Hayso kodekso cenzūros reikalavimus.
Stereotipų laužymas
M. West herojė Taira meta iššūkį tradiciniams lyčių vaidmenims, lūkesčiams ir grožio standartams. Ji spinduliuoja pasitikėjimu savimi, didžiule saviverte ir nepriklausomybe. Taira atsisako apsimesti tuo, kuo ji nėra. Jos atsisakymas prisitaikyti prie visuomenės lūkesčių atliepia daugeliui žiūrovų, o pasitikėjimas savo išvaizda – priminimas, kad grožis gali būti įvairių formų.
Nors visuomenės normos nuo XX a. 4-ojo dešimtmečio pasikeitė, pagrindinė filmo „Aš nesu angelas“ mintis stebėtinai tinka šiuolaikinėms diskusijoms apie savęs įgalinimą ir visuomenės lūkesčius. Humoras pasitelkiamas visuomenės normoms ir konvencijoms kritikuoti.
Moterys pramogų industrijoje
M. West kaip novatorės, kuri pati rašė, prodiusavo ir vaidino savo filmuose, vaidmuo primena apie tebesitęsiančią kovą dėl lyčių lygybės pramogų industrijoje. Jos pasiekimai įkvepia šiuolaikines moteris ir toliau peržengti ribas ir reikalauti lygių galimybių. „Aš nesu angelas“ prisidėjo prie M. West, kaip novatoriškos pramogų pasaulio atstovės, įvaizdžio formavimo. Jos įtaka populiariajai kultūrai ir poveikis kitoms aktorių kartoms jaučiamas ir šiandien.
Poveikis kultūrai
Nors filmas buvo hitas, kritikai jį įvertino nevienareikšmiškai. Vieni gyrė aktorės vaidybą ir humorą, o kiti kritikavo, kad filme trūksta stipraus siužeto. Vis dėlto filmo pramoginė vertė ir M. West žvaigždės galia buvo neginčijama. „Aš nesu angelas“ išlieka reikšmingu filmu Holivudo kino istorijoje dėl drąsaus turinio, įsimintinų aktorių pasirodymų ir vaidmens plečiant ribas to, kas buvo laikoma priimtina kine.
Filmo anonsas:
LKC finansuojamo projekto „Lietuviško kino sklaida internetinėje erdvėje 2023“ tekstas