fbpx
Kreivės, Naujienos

Prasideda trečiasis Vilniaus LGBT* festivalis „Kreivės“

Festivalis „Kreivės“
Festivalis „Kreivės“

Trečiadienį prasidedantis Vilniaus LGBT* festivalis „Kreivės“ jau trečią kartą kviečia į filmų peržiūras, queer kūrybos skaitymus, parodas ir susitikimus su menininkais ir aktyvistais.

„Kreivės“ savo savaitės trukmės festivalį atidaro trumpametražių filmų programa „Nelygintos trumpikės“.

„Tai siūlymas žmonių nesupaprastinti, pažvelgti į juos kaip į sudėtingas situacijų ir tapatybių sankirtas“, – sako viena „Kreivių“ organizatorių Alvyda Šinušaitė.

Vien seksualinė orientacija ar lyties tapatybė nepasako visko apie „Nelygintų trumpikių“ veikėjus. Tai vaikas iš neturtingo priemiesčio, kuriam kilo klausimų apie lytį, rasinę neapykantą patiriantis homoseksualus vaikinas, tapatybės Niujorke ieškanti lesbietė iš Palestinos, pensininkas, kuriam neleidžiama gyventi kartu su savo ilgamečiu partneriu slaugos namuose.

Ši tema dar giliau vystoma „Sankirtų“ programoje, kurioje keturi pilnametražiai filmai kalba apie žmones, atsiduriančius periferijoje ne vien dėl savo LGBT* tapatybės, bet ir dėl tautybės, savo kūno, priklausymo vienai ar kitai grupei. „Kiekvienas žmogus, ar jis būtų LGBT* ar priklausantis bet kuriai kitai grupei, gyvena konkretų gyvenimą konkrečioje situacijoje. Būtent konkrečiais gyvenimais domimės „Sankirtų“ programoje“, – pasakojo Alvyda Šinušaitė.

Festivalio organizatoriai šiemet kviečia į 40 kino seansų, ypatingas dėmesys skiriamas „trumpikėms“ – trumpametražiams daugiausia jaunų kūrėjų filmams devyniose programose. Be minėtų „Nelygintų trumpikių“, čia randame ir „Išaugtas trumpikes“, kurių centre – jaunų, save atrandančių žmonių istorijos. Jų veikėjai pajunta pirmąsias simpatijas, vysto draugystes, išbando ribas, patiria grupės spaudimą, susiduria su tėvų nesupratimu.

Kadras iš filmo „Kremas“ Festivalio „Kreivės“ archyvas
Kadras iš filmo „Kremas“
Festivalio „Kreivės“ archyvas

Šeimos būna įvairios, o santykiai jose sudėtingi, ypač kai sužinai, kad tavo sūnus atsiskleidė tavo buvusiam vyrui anksčiau nei tau; kai naktį ieškai klientų, kurie sumokėtų už seksą, o sustojusiame automobilyje pamatai savo sūnų; kai augi dviejų susituokusių heteroseksualių vyrų šeimoje; arba kai randi savo vyro telefone žinutę, kviečiančią susitikti gėjų bare. Šeši trumpametražiai filmai „Šeimyninėse trumpikėse” kalba apie labai skirtingas šeimų situacijas.

T* trumpikės pasakoja apie trans* žmones ir jų patirtis. Kiekvienas iš septynių trumpametražių filmų leidžia pažvelgti į lyties tapatybę vis kitu kampu: per santykį su savo kūnu, su normas primetančia aplinka arba panašių patirčių siejama bendruomene.

„Jos“ ir „Jo“ trumpikės kalba apie vaikinų ir merginų įsimylėjimus ir frustracijas, o „Sumestos trumpikės“ pasakoja apie susitikimus, kurie gali baigtis arba prasidėti seksu, pokalbiu ar tyla. Šie susitikimai – tai trumpi siužetai, pasakojantys apie santykio su kitu galimybę.

„Kūno kultūros“ trumpikėse įvairių menininkų iš Portugalijos, Škotijos, Kanados, JAV ir kitų šalių trumpametražiai filmai kviečia susipažinti su intymiomis kūno istorijomis, išreiškiančiomis queer patirtis tiek savianalizės, tiek socialinėje erdvėse.

Festivalis „Kreivės“
Festivalis „Kreivės“

„Kūno kultūra“ – ne tik trumpikių, bet ir birželio 13 d. atsidariusios parodos pavadinimas, kurioje organizatoriai kviečia permastyti ir iš naujo, „kreivai“, iš šono, iš periferijos pamatyti, ką gali reikšti „kūno kultūra“. Paroda veiks iki birželio 30 d. Švedijos ambasados patalpose, Didžioji g. 16. Birželio 17 d. „Kultūros nakties“ metu parodos erdvėje bus pristatomi eksperimentiniai trumpametražiai filmai, renginio metu vyks meniniai performansai, analizuojantys kūniškuosius diskursus.

„Kreivės“ – ne tik kino festivalis, bandome apimti platesnį kultūrinį lauką per „Kūno kultūros“ parodą, susitikimus su LGBT* žmonėmis bei jų artimaisiais, queer poezijos skaitymus. Kuriame savą erdvę, kurioje galima būti ir susitikti – tiek kino ekrane pasirodančius personažus, tiek aplink gyvenančius ir tuo pačiu festivaliu susidomėjusius žmones”, – sako Milda Baronaitė, viena birželio 19 d. vyksiančių „Kreivų skaitymų“ organizatorių.

Įėjimas į filmų peržiūras – bent 1 ct. Kiek tiksliai – gali spręsti pats žiūrovas. Bilietus bus galima įsigyti filmų rodymo vietose – kino centre „Skalvija“, kino teatre „Pasaka“, Prancūzų institute – ir „Kreivių“ centre, Didžioji g. 16.

Komentarai