Populiariausio visų laikų lietuviško filmo „Redirected / Už Lietuvą!“ komanda tęsia kovą su kino piratais. Dar iki filmo premjeros kūrėjai ne kartą išreiškė susirūpinimą piratavimo problema Lietuvoje ir pasisakė už sąžiningą kiną. Filmo komandos pastangomis šiuo metu atsakomybėn patrauktas pirmasis asmuo, viešojoje erdvėje išplatinęs kruopščiai saugoto filmo ištraukas.
Siekia edukuoti kino žiūrovus
Pirmasis už neteisėtus piratinius veiksmus nuteistas neseniai aštuoniolikos metų sulaukęs moksleivis iš Pakruojo rajono, kurio „Youtube“ paskyroje „Redirected / Už Lietuvą!“ kūrėjai aptiko kino teatre filmuotą medžiagą.
„Mėginome susisiekti su vaikinu elektroniniu paštu, rašėme į jo „Youtube“ kanalą, bet negavę jokio atsako kreipėmės į mokyklą. Tuomet sulaukėme vaikino mamos, išsilavinusios, inteligentiškos moters, skambučio ir su ja aptarėme šią situaciją. Visgi iki šiol sudėtinga vertinti, ar vaikinas supranta savo poelgį. Jis bandė save teisinti, naudodamas skirtingus argumentus, o teisme vaikino pasakyti žodžiai nesutapo su faktais, fiksuotais policijos ir mūsų pačių”, – apie neįprastą bylą dėl intelektinės nuosavybės pasakoja vienas iš „Redirected / Už Lietuvą!“ prodiuserių Donatas Šimukauskas.
Į viešąją erdvę įkėlęs nelegalų turinį aštuoniolikmetis yra nubaustas administracine tvarka. Kūrėjai turi teisę iškelti jam civilinę bylą ir siekti, kad būtų atlyginti nuostoliai. Visgi filmo kūrėjų siekis kitoks – jie pasiūlė vaikinui viešai atsiprašyti bei savanoriškai pagelbėti filmavimo aikštelėje tam, kad jaunuolis galėtų iš arti įvertinti nelengvą kino kūrėjų darbą.
„Nesiekiame žalos alyginimo, mūsų tikslas – edukacinis. Žmonės turi suvokti, kad dalintis kitų sukurtu intelektiniu turiniu, nors labai paprasta, bet neleistina. Kino kūrėjai į savo kūrinius sudeda laiką, energiją, ne vienerius darbo metus, kartais tam paskiria visą gyvenimą. Kiekvienas žmogus, lengvabūdiškai pasidalinęs nemokama filmo kopija, per sekundę sugriauna visą sistemą“, – teigia D.Šimukauskas.
Su kino piratais kovos ir moderniausiomis technologijomis
„Redirected / Už Lietuvą!“ prodiuserio teigimu, ši byla – tik pirmas žingsnis, kovojant su piratavimu Lietuvoje, todėl svarbu, kad savo kūrybą drąsiau ir aktyviau gintų bei apie piratavimą garsiau kalbėtų ir kiti Lietuvos kino kūrėjai.
D. Šimukauskui pritaria „Clear Digital World” klasterio rinkodaros koordinatorius Romanas Matulis, kuris yra įsitikinęs, jog piratavimo pasaulio dumblas pradedamas judinti, o su nelegaliais platintojais nuo šiol padės kovoti ir modernios sistemos.
„Siekiame sukurti technologijas ir sistemas, galinčias ne tik užkirsti kelią neteisėtam intelektinės nuosavybės naudojimui skaitmeninėje erdvėje, bet ir nukreipti vartotojų srautus į teisėto turinio platformas bei platinimo tinklus. Šiuo metu jau surengta per dvidešimt konferencijų neteisėto intelektinės nuosavybės platinimo tema, o prie naujos interneto monitoringo sistemos dirba IT specialistai, teisininkai ir mokslininkai. Tai bus naujas ir ypatingas nuosavybės gynimo modelis, glaudžiai susietas su teisės aktais“, – sako R. Matulis.
„Maniac“ informacija