fbpx
Reportažai

„Scanoramos“ premjerų maratoną pratęsė Martos Dauliūtės „Antra klasė“

Marta Dauliute ir Elisabeth Marjanovic‘ Cronvall
Foto – Šarūnė Rudžianskaitė

Europos šalių kino forumo „Scanorama“ lietuvių filmų premjerų savaitė trečiadienį įgavo pagreitį. Pirmadienį  ir antradienį kvietusi į lietuviškų dokumentinių juostų premjeras, trečiadienį pakvietė į dar vieną – Martos Dauliūtės filmą „Antra klasė“

Filmo peržiūrą pradėjo jo operatorė ir prodiuserė Elisabeth Marjanović Cronvall, kuri pasidžiaugė, kad filmo premjera vyksta Lietuvoje, o vėliau jis bus pristatyta ir Švedijos žiūrovams. „Ši premjera ypatinga daugeliu atžvilgiu: čia yra visi mums brangiausi asmenys ir pagrindiniai žmonės, nusifilmavę filme“, – džiaugėsi ir filmo režisierė Marta Dauliūtė, kviesdama visus pamatyti tokią emigrantų kasdienybę, kokią pamatė jos.

Filmo pirmieji kadrai fiksavo plaukiančio kelto keleivius. Tie keleiviai – tai lietuviai emigrantai, vykstantys į Švediją uždarbiauti. Žiūrovas kartu su tais vyrais pradeda kelionę, kuri vėliau įtraukia ir į emigrantų kasdienybę, susidedančią iš darbo miško kirtime, buities namuose ir pasilinksminimų su likimo draugais. Filme girdime nemažai klausimų, bet sulaukiame labai mažai atsakymų… Dirbantys vyrai nėra kalbūs, jie nenori atvirauti apie savo sprendimą dirbti svetimoje šalyje. Apnuoginta laimės svetus ieškančių žmonių kasdienybė, kelios jų atvirumo akimirkos ir klausimai, kurių daugelis taip ir lieka neatsakyti – tai filmas apie dabar tebevykstančią milžiniško masto emigraciją, kuri vienaip ar kitaip paliečia mus visus.

Filmui pasibaigus, jo kūrėjas pasveikino ir savo įspūdžius išsakė dr. Margarita Jankauskaitė:  ,,Filmas mane giliai sujaudino. Aš supratau, kad daug ko iki šiol neįsivaizdavau. Ačiū labai Martai ir Elisabethai, kad sukūrė tokį filmą. Ir labai ačiū filmo herojams, kad jie išdrįso leisti save nufilmuoti, tai nėra paprasta, kai turi įsileisti į savo gyvenimą.“ Žiūrovai taip pat nebuvo pasyvūs stebėtojai, jie irgi turėjo nemažai pastebėjimų ir klausimų filmo kūrėjoms ir premjeroje pasirodžiusiems pagrindiniams herojams Artūrui ir Erniui. Premjeros svečiai domėjosi ar filmo herojai toliau važinėja uždarbiauti į užsienį, kaip jie jaučiasi pamatę filmą ir ar vienas iš filmo herojų  surado meilę. Kilo ir diskusija apie tai, kodėl emigrantai nenorėjo atsiverti, papasakoti savo istorijų. Vieniems žiūrovams tai atrodė kaip filmo trūkumas, kitiems – kaip iškalbinga tyla, nusakanti tam tikrą tų žmonių poziciją. Diskusija parodė, kad filme nagrinėjama problema yra išties aktuali ir žiūrovams artima, nes emigrantų patirtyse jie atpažino draugų ar giminaičių išgyvenimus.

Antra klasė (Second Class)
Švedija, Lietuva, 2012, 53 min.
Režisierė: Marta Dauliūtė
Scenarijus: Marta Dauliūtė, Elisabeth Marjanović Cronvall
Operatorė: Elisabeth Marjanović Cronvall
Prodiuserė: Elisabeth Marjanović Cronvall

 

Komentarai