fbpx
Reportažai

Šeštąjį kartą išdalinti „Ąžuolo“ operatorių apdovanojimai

„Ąžuolo“ apdovanojimų statulėlės  Fotografė Monika Daužickaitė
„Ąžuolo“ apdovanojimų statulėlės
Fotografė Monika Daužickaitė

Šiltą penktadienio (gegužės 8 d.) vakarą Užupio meno galerijos „Galera“ kiemelyje jau šeštąjį kartą buvo paskelbti ir apdovanoti geriausi šalies operatoriai. Lietuvos kino operatorių asociacijos (LAC) surengtoje apdovanojimų šventėje dalyvavo būrys žinomų kino, teatro žmonių, kino industrijos atstovų. Renginį vedė žinomas televizijos laidų vedėjas Rolandas Vilkončius.

Šiemet pirmą kartą kūrėjų darbus vertino tarptautinė kompetetinga žiuri – tai žinomas Rusijos kino operatorius Sergejus Astachovas, operatoriai Rimvydas Leipus, Mantas Šatkus, filosofas ir rašytojas Kristupas Sabolius ir menotyrininkė Agnė Narušytė.

Konkursas vyko dviem etapais. Pirmame etape penkių narių žiuri iš pateiktų filmų atrinko ir paskelbė po tris „Ąžuolo“ bei „Gilės“ apdovanojimų nominantus. Antrajame etape žiuri nariai išrinko laureatus, kurie buvo paskelbti vakar vykusioje apdovanojimų ceremonijoje.

Lina Kaminskaitė-Jančorienė Fotografė Monika Daužickaitė
Lina Kaminskaitė-Jančorienė
Fotografė Monika Daužickaitė

Už geriausią operatoriaus darbą lietuviškame kine šiemet „Ąžuolui“ buvo nominuoti trys kino kūrėjai – tai Audrius Kemežys (už filmą „Meistras ir Tatjana“, rež. Giedrė Žickytė), Feliksas Abrukauskas (už filmą „Redirected“, rež. Emilis Vėlyvis) bei Tuomo Hutri (už filmą „Santa“, rež. Marius Ivaškevičius).

„Gilę“ gauti pretendavo du jaunieji kino kūrėjai – tai Zbignievas Bartoševičius (už filmą „Sobaka“, rež. Daumantas Petronis) ir Vytautas Katkus (už du filmus): „After rave“ (rež. Kamilė Milašiūtė) ir „Parketo skutėjai“ (rež. Marija Kavtaradzė ir V. Katkus).

Pirmuoju kino operatorių dėkingumo „Ąžuolu“ prizu buvo apdovanotas VšĮ „Meno avilys“ už sėkmingas pastangas skaitmenizuojant ir restauruojant lietuviško kino paveldą. Šį garbingą apdovanojimą įteikė kino operatorius, kino operatorių asociacijos garbės narys Jonas Gricius.

„Labai ačiū už tokį nuostabų įvertinimą, jis mums yra labai svarbus. Ne ką mažiau svarbu ir tai, jog mes jį gauname iš žmogaus, kuris lietuvių kino istorijoje pasižymėjo kaip vienas garsiausių kino operatorių, kurio kūryba buvo ne sykį pripažinta. Taip pat norėčiau padėkoti ir kitam Jonui, Jonui Zagorskui, kuris buvo ir yra viso šio proceso atsakingasis žmogus už vaizdą. Labai dėkoju, jog mūsų abstrakčią mintį užmegzti dialogą tarp skirtingų lietuvių kino bendruomenės kino kartų ir skirtingų kino formatų – ir analoginio, ir skaitmeninio – tu įgyvendinai ir padarei tikrove“, – atsiimdama apdovanojimą dėkojo kino istorikė Lina Kaminskaitė-Jančorienė.

Operatorius Donatas Pečiūra Fotografė Monika Daužickaitė
Operatorius Donatas Pečiūra
Fotografė Monika Daužickaitė

„Ąžuolu“ už kūrybinius gyvenimo pasiekimus šiemet buvo pagerbtas ir apdovanotas kino operatorius Donatas Pečiūra, nufilmavęs daugiau nei 20 iškilių lietuviško kino juostų: „Kai aš mažas buvau“ (1968), „Maža išpažintis“ (1971, abiejų rež. Algirdas Araminas), „Sadūto tūto“ (1974) „Faktas“ (1980, abiejų filmų rež. Almantas Grikevičius), „Nebūsiu gangsteris, brangioji“ (1978) ir daugelį kitų.

Apdovanojimą įteikė kino, televizijos ir teatro aktorė Regina Arbačiauskaitė.

„Labai ačiū asociacijai už tokį aukštą mano darbo įvertinimą. Didesnę savo gyvenimo dalį praleidau sovietinėje santvarkoje, kur pagrindinis dalykas buvo sugebėjimas atstovėti eilėje. Jei norėjai ką nors gauti, tai turėjai turėti kantrybės ir atstovėti eilėje iki galo. Visiems čia susirinkusiems linkiu daug sveikatos ir ilgų gyvenimo metų, kada visus jus pasivys jums priklausantys apdovanojimai“, – dėkojo šiemet už gyvenimo pasiekimus pagerbtas operatorius Donatas Pečiūra.

Operatorius Vytautas Katkus Fotografė Monika Daužickaitė
Operatorius Vytautas Katkus
Fotografė Monika Daužickaitė

Kaip teigė žiuri komisijos pirmininkas Sergejus Astachovas, buvo išties labai sunku nuspręsti, kas verti apdovanojimų. Nors Lietuvoje nufilmuojama nedaug juostų, tačiau jos yra tikrai geros kokybės. Tad paskatinamasis diplomas už nuoseklaus kūrybinio rezultato siekį minimaliomis techninėmis sąlygomis atiteko Zbignievui Bartoševičiui už filmą „Sobaka“, o diplomas ir „Gilės“ apdovanojimas už harmoningą operatoriaus išraiškos priemonių panaudojimą filme „Parketo skutėjai“ buvo įteiktas jaunajam kino operatoriui Vytautui Katkui.

Svarbiausias apdovanojimas už geriausių 2014 m. operatoriaus darbą lietuviškame kine atiteko Audriui Kemežiui už filmą „Meistras ir Tatjana“, apdovanojimą įteikė aktorė Sandra Daukšaitė-Petrulėnė.

Operatorius Audrius Kemežys Fotografė Monika Daužickaitė
Operatorius Audrius Kemežys
Fotografė Monika Daužickaitė

„Noriu padėkoti tiems operatoriams, kurie negavo „Ąžuolo“ ar „Gilės“. Jie padaro tą „Ąžuolą“ ypatingu. Šįmet gal kažkam pasisekė. Man pasisekė“, – dėkojo geriausias 2014 m. operatorius Audrius Kemežys.

„Ąžuolo“ apdovanojimą jau yra gavę Viktoras Radzevičius, Ramūnas Greičius, Mantas Kvedaravičius ir Feliksas Abrukauskas. Šių apdovanojimų sumanytojas ir idėjos autorius Rimvydas Leipus. Apdovanojimų statulėles kūria skulptorius Marius Skudžinskas.

„Ąžuolo“ apdovanojimų akimirkos

Komentarai
Esu „KINFO“ redaktorius ir kitų darbų darbelių darytojas. Į „KINFO“ komandą patekau netikėtai, tad būnant „KINFO“ komandoje netikėtumų ir nuotykių netrūksta. Smagu, kad „KINFO“ sudaro galimybę tobulėti, sutikti naujų įdomių žmonių bei progą prisidėti prie lietuviško kino sklaidos. Kinas, anksčiau buvęs interesų periferijoje, tapo itin svarbia gyvenimo dalimi, be kurios būtų nemiela gyventi.