fbpx
Desertas (Kinomaistas.lt), Kinomaistas.lt archyvas, Svarbiausios (Kinomaistas.lt)

Ši vasara Holivudui – „The ice bucket challenge“ be jokių gerų ir pelningų paskatų

Sylvesteris Stallone sulenkė savo senstelėjusį bicepsą,  Tomas Cruise’as įnirtingai kovojo su ateiviais, Cameron Diaz buvo tikrai labai karšta, o Barrymore su Sandleriu  suvienyjo jėgas dar kartą! Tačiau nei vienas iš jų nepadėjo Holivudui išsigelbėti nuo labai blogų šios vasaros filmų JAV rodymo rezultatų. Tikras šokas po tikrai sėkmingo praėjusios vasaros derliaus.

Kaip teigia „Telegraph.co.uk“  apžvalgininkas Nickas Allenas, ši vasara Šiaurės Amerikos kino pramonėje buvo blogiausia per paskutinius 8 metus.  Bilietų perkamumas nukrito 15 procentų ir pirmą kartą nuo 2001 metų nei vienas filmas neuždirbo daugiau nei 300 mln JAV dolerių. Ne tik kad neuždirbo, bet ir net nepriartėjo prie šios ribos. Išskyrus keletą išimčių.

O tai tikrai ne kokia naujiena, nes Amerikos rinka visuomet atnešdavo Holivudo filmams patį didžiausią pelną. Įsivaizduokite,   sukurti  „The Expendables 3“  kainavo 90 mln JAV dolerių, tuo tarpu vasaros rodymo metu jis teuždirbo vos  30 mln JAV dolerių. Galbūt šioje situacijoje kaltas piratavimas, nes dar iki filmui pasirodant kino salėse, jį buvo galima parsisiųsti iš torrent puslapių.

Praėjusią savaitę JAV startavęs „Sin City: A Dame to Kill For“, su tokiomis žvaigždžių bombomis kaip Jessica Alba, Bruce Willisu ir Eva Green, uždirbo vos 12 mln JAV dolerių – penktadalį sumos, kurią kainavo sukurti šį filmą. „Sin City: A Dame to Kill For“ platinimo kompanijos JAV „The Weinstein Company“ atstovas Erikas Lomis žurnalui „Variety“ teigė, jog jie nebuvo pasiruošę tokiam publikos abejingumui. „Tai buvo tarsi  „The ice bucket challenge“ be jokių gerų paskatų“.

Vasaros JAV neišgelbėjo nei rugpjūtį pasirodę grandioziniai, visų laukti filmai kaip kad „Teenage Mutant Ninja Turtles“ ir  „Guardians of the Galaxy“, nei šį savaitgalį startavęs Pierce’o Brosnano šnipų trileris „November Man“. Labai nenusisekę finansine prasme buvo filmai  „How to Train Your Dragon 2“ (kainavęs 145 mln JAV dolerių) ir „A Million Ways to Die in the West“. Tomo Cruise’o fantastinis filmas „Edge of Tomorrow“, kuriame taip pat vaidino visiems žinoma  Emily Blunt, nors ir buvo visų iš anksto keliamas į topų aukštums, šios misijos visiškai neįvykdė – vos 100 mln  dolerių JAV rinkoje. Netgi komedijai „Neighbors“ su Sethu Rogenu ir Zacu Efronu sekėsi daug geriau!

Vasaros sėkmės

Vieninteliai filmai, bent kiek pateisinę visų lūkesčius, buvo „Guardians of the Galaxy“, kuris yra naujos frančizės pradžia ir beveik pasiekė minėtą 300 mln JAV dolerių kartelę (256,7 mln JAV dolerių). Dar visai neblogai sekasi Luco Bessono trileriui „Lucy“. Nors tai dar vienas superherojų filmas, tačiau Scarlett Johansson ir režisieriaus kokybės reputacija pataiso šią situaciją. Reiktų nepamiršti vieno filmo, kurį sukurti kainavo vos 12 mln JAV dolerių, o JAV jis uždirbo 120 mln JAV dolerių, o bendra pasaulinė suma siekia beveik 300 mln JAV dolerių. Tai romantinė paauglių drama „The Fault In Our Stars“, kuri yra labiausiai atsipirkęs 2014 metų filmas ir įrodo, jog žiūrovai pasiilgo paprasto, kad ir kažkiek nuvalkioto, kino bei dramatiškai pozityvios meilės istorijos.

Reiktų nepamiršti ir kitų indie filmų, kuriems visai gerai sekėsi. Žinoma, jie neuždirbo labai daug, tačiau sukūrimo kaštai tikrai atsipirko ir žiūrovai buvo pamaloninti normalaus kino vaizdų. Tai „Begin Again“ su dainuojančia Keira Knightley priešakyje, visiškas atradimas  – „Boyhood“, kuris tekainavo 4 mln JAV dolerių, o uždirbo vien JAV virš 16 mln.

Kame slypi šios nesėkmės priežastys?

Visų pirma, didelę įtaką bilietų perkamumo sumažėjimui davė interneto filmų rodymo puslapiai kaip kad „Netflix“. Taip pat kino teatrams teko pakovoti su televizija, kurioje buvo transliuojamas pasaulio futbolo čempionatas. Kitas faktorius – nenumaldomai didėjantis kompiuterinių žaidimų populiarumas. Kadangi žaidimus daugiausiai mėgsta vyriškoji auditorija, kino studijos ėmėsi kurti daugiau moteriškų filmų, kad patrauktų be savo antrųjų pusių nuobodžiaujančias ponias ir paneles. Išaugo ir televizijos serialų populiarumas. Dabar visi kalba ne apie kiną, bet apie „Breaking Bad“, „House of Cards“ ar „Game of Thrones“.

Tad praėjusių metų Steveno Spielbergo pranašystės, jog  Holivudas išsisėmė, pamažu pildosi. Niekas nepavys praėjusių metų  „Iron Man 3“, kuris uždirbo net 409 mln JAV dolerių. Pastarasis ir „Despicable Me 2“ bei  „Man of Steel“ buvo geriausiai parduoti praėjusių metų filmai.

Tuo tarpu kino studijos save ramina kitų metų pranašystėmis. Bus išleisti tokie filmai gigantai kaip  „Avengers: Age of Ultron“, „Fast & Furious 7“, „Fantastic Four“ ar „Despicable Me“ frančizę tęsiantis „Minions“. Kino platintojai jau dairosi ir į kitas rinkos platybes, didesnis dėmesys skiriamas Kinijos rinkai, kurioje, pavyzdžiui,  Cruise’o „Edge of Tomorrow“ surinko tikrai nemažą pinigų sumą.

Pritariame Spielbergui, jog Holivudas tikrai išsisėmė. Kiek metų paeiliui JAV žiūrovai galime žiūrėti tas pačias filmų frančizes, tęsinius ar visiškai tuščius komedinius filmus? Atrodo, buvo bandyta prasukti tas pačias filmų formules, tačiau žiūrovai nebuvo tokie kvaili. Jau verčiau rinktis televizinius serialus, kurie kasmet pasiūlo ne vieną gerą ir įdomią istorijos dozę.

Išversta ir parengta pagal Telegraph.co.uk, padedant Hitfix.com ir Wikipedia filmų pelno skaičiams

Komentarai