fbpx
Geri filmai, Skaitomiausi, Topai

Top 7. Filmai apie mokytojus

Kadras iš filmo „Mirusių poetų draugija“, Šaltinis - 1.s10i.com
Kadras iš filmo „Mirusių poetų draugija“, Šaltinis - 1.s10i.com
Kadras iš filmo „Mirusių poetų draugija“
Šaltinis – 1.s10i.com

Kaip ir žadėjome, tęsiame rudens ir mokslo temą. Praėjusią savaitę domėjomės filmais apie studentus ir studentišką gyvenimą. Šį kartą pažiūrėkime filmus apie tuos, kurie mokslo procese yra vieni svarbiausių – apie mokytojus.

1. „Viso gero pone Čipai“ (Goodbye, Mr. Chips), 1939 m., rež. Sam Wood

Šiame filme daug matęs ir patyręs mokytojas dalinasi savo prisiminimais. Tiesiog taip. Paprastai. Tačiau kiekvienas žinome, kad mokyklos gyvenimas, ypač mokytojo darbas, nėra paprastas, šviesus ir vaikiškas. Beje, Robertas Donatas už šį vaidmenį gavo „Oskaro“ statulėlę.

2. „Laisvės puslapiai“ (Freedom Writers), 2007 m., rež. Richard LaGravenese

Idealus filmas, norint įkvėpti mokytojus nepasiduoti ir tikėti savo mokiniais. Galbūt tai net galėtų būti puikus propagandinis filmas, skatinantis rinktis mokytojo profesiją. Kodėl? „Laisvės puslapiuose“ jauna mokytoja susiduria su nuvertintais, atstumtais, kas dieną už savo gyvybę kovojančiais ir niekaip neprijaukinamais mokiniais. Kas toliau? Ji naudoja tik mokytojams žinomas gudrybes. Rekomenduojame žiūrėti mokytojams, bet tinkama ir mokiniams.

P. S. Jei patiko šis filmas, rekomenduojame nepraleisti pro akis ir „Pavojingos mintys“ (Dangeros minds) bei „Širdies muzika“ (Music of the Heart).

3. „Provokuojantys užrašai“ (Dans la maison), 2012 m., rež. François Ozon

Mokinys pranoksta mokytoją. Mokinys moko mokytoją. Mokytojas tampa mokinio auka. Čia paviršutiniški bandymai aprėpti tai, kas pasakojama šiame filme. Mokytojo figūra juostoje labai svarbi, ji padeda atsiskleisti vaikino talentui, kurį vėliau sunku suvaldyti. Ar tai mokytojo klaida? Šis filmas padės surasti atsakymą.

4. „Mirusių poetų draugija“ (Dead Poets Society), 1989 m., rež. Peter Weir

Visiems, o ypač merginoms, įdomu, kas gi vyksta ateities lyderių kalvėje – privačioje berniukų mokykloje. Kiekvieną dieną turi įrodyti, kad esi geriausias, stipriausias, protingiausias. O mokytojai kas dieną tau primena: esi laimingiausias žmogus pasaulyje, nes turi galimybę mokytis šioje institucijoje ir dar iš tokio žmogaus kaip aš. Šiek tiek primena kai kurių Lietuvos universitetų dėstytojų mąstymą, ar ne? Bet kaip kiekvienoje taisyklėje yra išimčių, taip kiekvienoje mokykloje yra tas, svajonių mokytojas: kūrybingas, sugebantis įkvėpti ir mokytis iš savo mokinių. Tas, kuris ateities lyderiams suteikia ne tik aštraus proto, bet ir nemenko užsidegimo. Nereikia įtikinėti – tiesiog pažiūrėkite.

5. „Žodžiai ir piešiniai“ (Words and Pictures), 2013 m., rež. Fred Schepisi

Daug dėmesio skyrėme mokytojų vaidmeniui mokinio gyvenime. Šiame filme turite progą pamatyti, kas vyksta mokytojo galvoje, širdyje ir namuose. Čia labai tinka posakis: mokytojas irgi žmogus. Kenčiantis, ieškantis ir didžiulę atsakomybę jaučiantis žmogus.

6. „Atsiskyrimas vardan išlikimo“ (Detachment), 2011 m., rež. Tony Kaye

Pavaduojantis mokytojas, kuris niekaip negali rasti savo vietos, arba kitaip sakant – savo mokyklos. Po ilgų ieškojimų randa, bet randa ne mokyklą, o mokinius, komplikuotus santykius ir save. Ieškoti yra gerai, bet kartais… Pamatysite patys.

7. „Pažinti Foresterį“ (Fiding Forrester), 2000 m., rež. Gus Van Sant

Na, ir septintuką baigiame bomba, kuris susprogusi jus įkvėps ieškoti mentorių, mokytojų (nebūtinai tų, kurie sėdi mokyklose), ar šiaip gyvenimo kelrodžių žvaigždžių. Jos gali būti visur, kartais tereikia pažiūrėti pro arba į langą. Galbūt Jums pasiseks kaip ir šio filmo herojui.
Žiūrėkite ir šypsokitės.

Komentarai
Mėgstu kiną, nes jis man padeda bent akimirkai susikoncentruoti, išnykti iš tikra-netikra pasaulio ir padeda atrasti atsakymus į mano klausimus. O KINFO – erdvė, kurioje galiu dalintis tais atsakymais, kuriuos randu kine. Taip pat čia galiu ir bandau tobulėti ne tik kaip „man patiko – nepatiko“ pliurpėja, bet kaip argumentais ir įmantriomis frazėmis apsikausčiusi kino kritikė. Alfredas Hitchcockas yra pasakęs, kad filmo ilgis visuomet turi būti tiesiogiai proporcingas šlapimo pūslės ištvermei, o mano tikslas – rašyti tekstus taip, kad net ir labai norintys sisioti, neišbėgtų į tualetą tol, kol nepabaigtų skaityti mano teksto.