fbpx
Reportažai

„Scanoramos“ lietuviškas premjeras užbaigė Linos Lužytės „Igruški“

Filmo prodiuserė Dagnė Vildžiunaitė ir režisierė Lina Lužytė
Foto – Marina Juralevičiūtė

Šių metų Europos šalių kino forumo „Scanorama“ lietuvių filmų premjerų savaitė buvo išties intensyvi.  Pirmadienį , antradienį  ir trečiadienį žiūrovams buvo pristatytos naujausios lietuvių dokumentinės juostos, o šeštadienį ši savaitė iškilmingai baigėsi su Linos Lužytės filmo „Igruški“ premjera.

Premjeros vakarą atidarė įspūdingas būgnininkų grupės iš Baltarusijos „Drum Ecstasy“ pasirodymas. Kino salė buvo sudrebinta jų griausmingų būgnų ritmų, kuriuos papildė žiežirbų lietus, originaliųjų muzikantų išgaunamas su statybose naudojamu šlifuokliu. Po muzikinės įžangos, susirinkusius žiūrovus ir garbingą vakaro viešnią Liv Ullmann pasveikino festivalio direktorė Gražina Arlickaitė: „Man labai malonu, kad šį vakarą, dalyvaujant mūsų didžiajai viešniai, mes galėsime pristatyti vieną iš keturių lietuviškų filmų premjerų – Linos Lužytės filmą „Igruški“, nukeliantį mus į Baltarusiją.“

Filmo režisierė Lina Lužytė dėkojo visiems susirinkusiems ir savo filmą pristatė tokiais žodžiais: ,,Šį filmą filmavome Baltarusijoje, o kai yra kalbama apie Baltarusiją, dažniausios kylančios asociacijos yra susijusios su Lukašenka, politika ir rėžimu. Šitas filmas yra ne apie juos, ne apie tai, tai filmas apie tuos, apie kuriuos pasaulis beveik nieko nežino – apie žmones, kurie gyvena Baltarusijoje, apie paprastus žmones.“

Su pirmaisiais filmo kadrais žiūrovai pateko į nedidelį Žlobino miestelį, esantį Baltarusijoje. Šio miestelio gyventojai pragyvenimui užsidirba siūdami įvairiaspalvius pliušinius žaislus, kuriuos pardavinėja pravažiuojančių traukinių keleiviams. Anksčiau verstis žaislų prekyba čia buvo paprasčiau, bet dabar su žaislu rankoje įeiti į peroną yra griežtai draudžiama, tad konkuruojantys prekeiviai rikiuojasi prie nematomos perono linijos, kuri yra akylai prižiūrima milicijos. Spalvingi ir minkšti pliušiniai žaisliukai kontrastuoja su sunkia ir absurdo pilna jų siuvėjų kasdienybe, kuri susideda iš nuolatinių pastangų išgyventi. Filme svarbiausi yra paprasti žmonės su savo kasdieniniais vargais ir džiaugsmais. Žiūrovas regi kaip žaislus siuvantys Žlobino gyventojai savo darbą praskaidrina alkoholiu, dainomis ir pašnekesiais. Šis filmas lyg pro rakto skylutę leidžia pažvelgti į kaimyninės šalies žmonių buitį be mums įprasto politinio atspalvio ar išankstinių nuostatų.

Filmui pasibaigus, jo kūrybinė komanda buvo pasitikta garsiais aplodismentais. ,,Igruški“ prodiuserė Dagnė Vildžiūnaitė dėkojo visai komandai, prisidėjusiai prie filmo gimimo. Padėka buvo skirta ir filmą parėmusiam Kultūros rėmimo fondui, jo premjerą surengusiam festivaliui ,,Scanorama“, savitai Baltarusiją pristatančiai būgnininkų grupei „Drum Ecstasy“ bei filmą savo apsilankymu pagerbusiai Liv Ullmann. Premjerinį vakarą simboliškai užbaigė iš salės į režisierės Linos Lužytės glėbį atskriejęs didžiulis pliušinis žaislas, palydėtas sveikinimais ir gėlėmis.

Filmo anonsas:

[youtube http://www.youtube.com/watch?v=0YvfmGkxsdY]

Igruški (Igrushki)
Lietuva, 2012, 60 min.
Režisierė: Lina Lužytė
Scenarijus: Lina Lužytė
Operatoriai: Audrius Zelenius, Vilius Mačiulskis
Prodiuserė: Dagnė Vildžiūnaitė

Komentarai