fbpx
Filmai online, Legalių filmų ir serialų žiūrėjimo platformos internete

Legalių filmų ir serialų žiūrėjimo platformos internete: ką rinktis žiūrovui?

Internetinė televizijos platforma „Netflix“

Kaip rašėme šiemet anksčiau – Lietuvoje piratauja itin daug žmonių. Jie randa vienokių ar kitokių pasiteisinimų, tarp kurių – tiesiog neįmanoma rasti, kur pažiūrėti norimą filmą legaliai. Šiuo tikslu – parodyti, jog legalaus turinio Lietuvoje apstu – KINFO.LT apžvelgė 16 legalaus turinio platformų ir svetainių, pasiekiamų Lietuvos teritorijoje, bei trumpai pristatė trijų kino festivalių nuomos svetaines. Tikriausiai jau buvote girdėję apie „Netflix“, bet galbūt dabar turėjote progą išgirsti apie naują kino platformą, pavyzdžiui, „Apple TV+“ ar „DAFilms“.

Bendras filmų (ir serialų bei laidų) skaičius įspūdingas: vien „iTunes“ nuomoje galima išsinuomoti ar įsigyti daugiau kaip 10 000 filmų. Liko tik vienas klausimas – ką rinktis konkrečiam žiūrovui? Kas labiausiai tinka siaubiakų mėgėjui, kas – dokumentikos fanui, kas – ieškantiems paties naujausio turinio?

Tad kur…

Geriausiai įvertinti filmai?

Beveik visose apžvelgtose platformose galite rasti labai gerai įvertintų filmų**. Itin išsiskiria „Amazon Prime Video“ ir „HBO“, kurių net trečdalis filmų yra puikiai įvertinti žiūrovų. Tiesa, abejose platformose bendras filmų skaičius nėra itin didelis, tad, jeigu norite ir didelio filmų pasirinkimo, ir gerų įvertinimų, didžiausia tikimybė pataikyti bus prenumeruojant „Netflix“ ar „ŽMONĖS Cinema“.

Lietuviški filmai?

Didžiausias lietuviškų filmų lobynas vienareikšmiškai yra „Kino fondas“. Dalį filmų (senesnių) galite pažiūrėti nemokamai, o kitus reikia nuomotis atskirai po vieną. Jeigu pageidaujate lietuviškų filmų pasirinkimo kas mėnesį prenumeruojamoje platformoje, pasidairykite „Go3“ ir „ŽMONĖS Cinema“.

Kino fondas

Nemokantiems anglų kalbos?

Savaime aišku, galite taip pat rinktis „Kino fondą“, kuriame yra daug lietuviško turinio. Jeigu pageidaujate lietuviškų subtitrų – „Apple TV+“ visas turinys subtitruotas lietuviškai (ir įvairiomis kitomis kalbomis). Daug versto (ar įgarsinto) turinio galite rasti „Telia TV“ (ir jų „Play“ kataloge), „HBO“, „Go3“ bei „ŽMONĖS Cinema“.

Filmai su SKN titrais?

Filmai su kurtiesiems ir neprigirdintiems skirtais titrais lengvai pasiekiami „ŽMONĖS Cinema“, „Kino pavasario“ platformoje KP+ bei „Nepatogaus kino“ virtualioje kino salėje. Kebliau pasiekiami, tačiau išskirti jie ir „Kino fonde“. Visas „Apple TV+“ katalogas taip pat turi šiuos titrus.

Populiarusis kinas?

Sąvoką „populiarus kinas“ mes supaprastinome iki žinomumo, kurį įvertinome pagal tai, ar filmas yra nominuotas „Oskarui“ – vis tik tai milžiniškas kino industrijos renginys, kuris yra žinomas ir vertinamas dažno žiūrovo. Maždaug kas penktas „Google Play Video“ ir kas šeštas „Play“ bei „Amazon Prime Video“ katalogų filmas yra nominuotas šiam apdovanojimui, tad tikėtina, kad ir populiaresnių, žinomesnių filmų ieškančiam žiūrovui bus girdėtas.

Nišiniai filmai?

Ieškantys nišinio dokumentinio kino, būtinai turėtų išbandyti patogią ir gan nebrangią platformą „DAFilms“. Mažai girdėtų lietuviškų filmų galima rasti „Kino fonde“, o jeigu esate nusiteikę nuotykiams ir iššūkiams, patikrinkite nuomos svetaines „Vimeo on Demand“ ir „Filmdoo“.

Naujausieji kūriniai?

Naujausių filmų lyderis – „Netflix“. Kas savaitę (ar net dažniau) šioje platformoje pasirodo patys naujausi, 2020-2021 metų filmai (taip pat ir serialai). Jeigu galite sau leisti nuomotis pavienius filmus, daug šviežių kūrinių galite rasti „iTunes“ kataloge. Tarp lietuviškų platformų dėmesį naujiems filmams rodo „Go3“.

Klasikinės juostos?

Bene didžiausi iššūkiai kyla ieškantiems senesnių, klasikinių filmų. Jeigu devintojo dešimtmečio filmų pasirinkimas yra palyginus neblogas, 50-ies ar daugiau metų senumo filmai – retai randami filmų platformose. Vis tik pakankamai nemažai tokių filmų galite rasti „Netflix“ ir filmų nuomos svetainėse „Google Play Video“ bei „iTunes“. Pastarojoje galite pamatyti beveik 300 pačių seniausių, 1910-1950 m. pagamintų filmų.

Dramų, komedijų, veiksmo ir nuotykių bei trilerių ir kriminalinių filmų nemažai rasite turbūt visose platformose (išimtį galima būtų taikyti „HBO“ ar „Kino fondui“). O ką rinktis, jeigu turite specifinių tam tikro žanro pageidavimų? Norime pastebėti, jog turbūt visų žanrų juostų daugiausia rasite „Google Play Movies“ ir „iTunes“, juose – tūkstančiai filmų. Prie kiekvieno žanro išskiriame tas platformas, kuriose to žanro filmų yra sąlyginai daug, palyginus su bendru jų turiniu. Tai yra, „Amazon Prime Video“ neturi itin didelio filmų katalogo, tačiau beveik kas dešimtas jų filmas yra mokslinės fantastikos ar fantastikos žanro.

Dokumentika?

Platforma „DAFilms“ yra sukurta specialiai dokumentiniams filmams žiūrėti. Tai kas mėnesį prenumeruojama platforma, kurią dokumentikos mėgėjams siūlome nuomotis iškart visiems metams ir sutaupyti. Visai nemažai dokumentinių filmų galima rasti „HBO“ bei „Kino fonde“.

Siaubo ir mistiniai filmai?

Siaubo filmų mėgėjai turėtų išbandyti „Play“ katalogą, o mistinio žanro kūrinių ieškotojai – „Go3“. Abiejų rūšių filmų daugiausiai rasite „Google Play Movies“. Neatsižvelgus į platformose siūlomų žanrų sandarą, tiesiog kiekybiškai daug siaubo ir mistinių filmų yra „iTunes“ (virš 1000) bei „Netflix“ (apie 400).

Mokslinė fantastika ir fantastiniai filmai?

Kaip ir siaubo bei mistinių filmų, mokslinės fantastikos bei fantastikos filmų santykinai daugiausia „Google Play Movies“, „Play“, „Go3“ kataloguose bei „Amazone Prime Video“ (pastarajame daugiau sci-fi). Žinoma, skaitlingai daug šio žanro filmų rasite „iTunes“ nuomoje.

Romantiniai filmai?

Santykinai daug romantinių filmų rasite „iTunes“ nuomoje, „Netflix“ ir „Go3“ platformose. Nemažai romantikos ir „Google Play Video“ (daugiau nei 600).

Animaciniai ir visai šeimai?

Santykinai daug animacinių ir visai šeimai skirtų filmų yra būtent lietuviškose platformose: „Go3“, „Play“, „ŽMONĖS Cinema“. Tai reiškia, jog nereikės sukti galvos, ar vaikai supras, kas kalbama – šiose svetainėse didelė dalis turinio subtitruota lietuviškai.  „Telia TV“ ir „Go3“ taip pat patogiai atskiria vaikams skirtą turinį savo pagrindiniuose meniu.

Kur geriausiai nuomotis filmus?

Jeigu nenorite įsipareigoti mėnesinei prenumeratai ar baiminatės, jog užmiršite apie ją ir neatsisakysite ateinančius 6 mėnesius (pripažinkime, kam nepasitaikė…), galite nuomotis po vieną filmą (VOD). Didžiausios VOD platformos yra „iTunes“ ir „Google Play Video“. Joms trūksta patogumo, tačiau, jei turite kantrybės, galite surasti daug kitur nerodomų filmų.

„Go3“

Kuri mėnesinė prenumerata labiausiai apsimoka?

Daug priklauso nuo to, ar žiūrite vienas, ar su kitais žmonėmis, tačiau bendrai labiausiai apsimoka prenumeruoti „Netflix“ (apie 3 EUR, dalinantis keturiese), „Telia TV“ su „HBO“ (po kelis EUR, priklausomai nuo plano) ir „Go3“ (4-5 EUR, priklausomai nuo plano, nuomojantis dviese).

Noriu nemokamo turinio

Pasižiūrėti filmus nemokamai galite LRT, TV3 ir LNK mediatekose. Tiesa, turinys ten gana nepastovus ir nebūtinai atitiksiantis jūsų skonį. Nemokamų lietuviškų filmų galite pažiūrėti „Kino fonde“. Taip yra galimybė dalį platformų pirmą savaitę (ar ilgiau) išbandyti nemokamai.

„HBO“

Noriu ne filmo, o serialo…

Didžiausią serialų pasirinkimą šiuo metu siūlo „Netflix“, tačiau bene geriausias kiekio/kokybės santykis siūlomas „HBO“. Bent kelis išgirtus ir kritikų išliaupsintus serialus rasite „Apple TV+“.

Vis vien nerandu norimo filmo

Nors dalyje apžvelgtų platformų filmai kartojasi, manome, jog iš daugiau kaip 10 000 legaliai prieinamų filmų tikrai galima rasti kažką tinkamo sau. Žinoma, visuomet atsiras viena kita kino juosta, kurios legaliai pažiūrėti Lietuvoje galimybės nėra. Galbūt šį filmą dar visai neseniai rodė kino teatruose ir platformose jo tiesiog nėra? O gal vertėtų patikrinti dar kelias mūsų neapžvelgtas, tačiau dėmesio vertas platformas, kaip: MUBI, Viaplay, ar Curiosity Stream?

Bet kuriuo atveju, linkime kantrybės, smagių naujų platformų kitais metais (sulauksime HBO MAX) bei nepamiršti vieno svarbaus dalyko: mažesnis piratavimas leistų mūsų regione matyti ženkliai daugiau filmų legaliai.

*filmų žanrų/laikotarpio skaičius gautas remiantis „Letterboxd“ bei JustWatch.com pateikta statistika arba suskaičiuota autorės. Tikslius skaičius galite rasti kiekvienos iš platformų apžvalgoje.

**labai gerai įvertintais filmais laikomi tie, kurių reitingas yra 3.5 arba aukštesnis svetainėje „Letterboxd“. Tai galėtų atitikti 7 arba daugiau reitingą IMDB bazėje.

LKC finansuojamo projekto „Lietuviško kino sklaida internetinėje erdvėje 2021“ tekstas

LKC
Komentarai
Domiuosi politika ir žmogaus teisėmis, todėl nenuostabu, kad būtent šių aspektų pirmiausia ir ieškau žiūrimuose filmuose. Net ir ne visuomet užsimindamas tiesiogiai, kinas, nori nenori, plėtoja tam tikrą problematiką ir jos diskursą vien paties paminėjimo, vaizdavimo faktu. Kad ir kokie fantastiški ir neįtikėtini bebūtų, filmai kalba apie tas pačias realaus pasaulio problemas. Tik nenuspėjama tampa riba: kas kam daro įtaką – realybė kinui ar kinas realybei. Prieš maždaug šimtą metų pirmas bučinys kino ekranuose sukėlė pasipiktinimą dėl atvirumo. Normos pakito, tačiau atsirado kiti nepatogumai, apie kuriuos kalbėti privalo ir kinas. Suvokimas keičiasi, scenos atvirėja, o aš žiūriu filmus ir noriu pasidalinti savo apžvalgomis su Tavimi. Tai nereiškia, kad visur reikėtų tikėtis politinio aspekto. Kartais filmas tam nepasiduoda, o kartais norisi ko nors lengvo prie puodelio kavos.